Sposobów na usunięcie brzydkiego zapachu z butów jest wiele.

Konkretnym zadaniem będzie ustalenie czy materiał, z którego buty są wykonane, podda się temu procesowi. Dotyczy to również części wewnętrznej butów, tj. wkładek stanowiących  stałe wyposażenie butów (z reguły stabilnie wklejane wewnątrz butów). Kolejno ustalamy czy buty mogą zostać poddane procesowi prania, jeśli tak, problem zapachu w 99 % mamy załatwiony. A co jeśli obuwie jest ze skóry, nie ma wentylacji, skóra jest dodatkowo barwiona? Jeśli pomimo tego naturalnego składnika,z którego wykonane są buty, pozostają nam domowe sposoby na uśniecie zapachu. Jeśli buty nie będą dobrze wentylowane, a zostały wykonane z fatalnych materiałów i sztucznych tworzyw, co ma miejsce nawet w przypadku nowych butów, w efekcie będą emanować nieprzyjemnym zapachem. I to bardzo.

Problematyczne jest pocenie stóp, co w wyrazisty sposób powoduje okropny zapach butów, który określamy mianem „śmierdzące” buty.

Aby uchronić stopy przed poceniem a w konsekwencji nasze buty przed przykrym zapachem, należy użyć sprayu do stóp albo posypać je talkiem dla niemowląt. Spryskujemy też wnętrze buta.

domowe sposoby na śmierdzące buty
fot. Jakie są domowe sposoby na śmierdzące buty ?

Co zrobić ze śmierdzącymi butami sportowymi ?

Inna sprawa dotyczy butów sportowych, które w typowy sposób są narażone na zmianę ich zapachu. Sport wydziela endorfiny i …przy okazji powoduje, że nasze ubranie jest przepocone. Tu należy stosować i częstsze pranie ubrań i zadbać o zakup takich, które „przepuszczać” będą powietrze. Buty na to nam nie zawsze pozwolą, gdyż nie wszystkie wykonane są z prawdziwej skóry czy z dodatkiem tzw. siateczki. Jeśli chcemy usunąć przykry zapach z butów sportowych, trzeba po zakończonym treningu wsypać do nich żwirek dla kotów i zostawić na całą noc. To pozwoli na odświeżenie wewnętrznej powłoki butów.

Możesz też zobaczyć:  Kolory do kuchni – nie bój się łączyć kilku różnych! Sprawdzone tipy na modne wnętrze

Innym sposobem będzie wsypanie do butów czarnej herbaty (nie poleca się saszetek  z herbatą, gdyż zawartość jest zbyt drobna). Wsypujemy piórka herbaty. Im herbata jest mocniejsza i aromatyczniejsza, tym lepiej będzie dla butów.

Czarna kawa – jej fusy po wysuszeniu wsyp do butów na jedną noc. Rano je usuwamy i wkładamy odświeżone buty.

Soda oczyszczona stanowi jeden z wariantów pochłaniania przykrych zapachów. Ze względu na jej sproszkowaną postać, wygodniej nam będzie wsypać ją do nylonowych podkolanówek czy skarpetek i na okres nocy włożyć do butów. Wystarczająco będzie po 1 łyżce. Rano usuwamy z butów.

Pozostałe sposoby to również sposoby z tzw. domowej kuchni.

Pokrojona w plasterki cytryna włożona w buty na kilka dni skutecznie zapewni butom zapach odmienny od kumulacji potu w butach. W przypadku braku cytryny posłuży nam kwasek cytrynowy.

Tak jak w poprzednich przykładach, ze względu, iż pochłanianie zapachu wymaga czasu, najlepiej jest pozostawić buty z „pochłaniaczem” na czas nocy. Proszek do pieczenia stanowi kolejny składnik eliminacji przykrego zapachu z butów.

śmierdzące buty co zrobić
fot. Co zrobić z problemem śmierdzących butów ?

Analogicznie postępujemy w przypadku włożenia butów do zamrażarki. Uprzednio zapakujmy je w siatkę reklamową, tak aby materiał nie uległ zniszczeniu.

Kto powiedział, że lakier do włosów ma ograniczony zasięg stosowania? Po spryskaniu butów dajmy mu czas na wyschnięcie i… obuwie gotowe.

Jakie są inne sposoby na śmierdzące buty ?

A co jeśli te sposoby nam nie pomogą w skutecznym wyeliminowaniu „śmierdzącego zapaszku”? Nie zostaje nic innego jak ich wypranie. Wcześniej sprawdźmy, czy buty nadają się do prania w pralce. Jeśli informacja na metce jest pozytywna, pralka powinna wspomóc nasze działania.Wystarczający poziom temperatury to będzie 30-40 stopni. Do prania dodajmy detergent oraz zapachowy płyn, który wspomoże działanie odświeżenia butów. Po wyjęciu z pralki, wkładamy do nich zwinięte gazety i tak suszymy.

Możesz też zobaczyć:  Posłania dla psów - jak zaaranżować komfortowy kąt dla pupila?

Dobrym pomysłem będzie zaaplikowanie do tak upranych butów po kilka kropli olejku zapachowego. Co do konkretnego zapachu, wybór należy do nas, choć olejek lawendowy czy eukaliptusowy będą w tym wypadku najskuteczniejsze.

Na rynku kosmetycznym znalazły się  specjalne pochłaniacze zapachów, które z aplikacją w sprayu stanowią bardzo szybki odświeżacz dla butów. Ponadto, wiele tych kosmetyków posiada w swoim składzie czynnik hamujący powstawanie bakterii w butach a co za tym idzie, dba również o higienę naszych stóp. Propozycją będą tu dezodoranty do stóp i butów.

Innym eliminatorem „śmierdzących” butów będzie zastosowanie wkładek. Najlepiej niech to będą od razu wkładki zapachowe, cieniutkie, które po zużyciu można wymienić na nowe.

sposoby na śmierdzące buty
fot. Które sposoby na śmierdzące buty są najskuteczniejsze ?

Sposoby na śmierdzące buty – podsumowanie

Starajmy się aby obuwie miało czas na „dojście” do siebie, zmieniajmy je często, również w tym samym dniu. Chodzenie przez kilka a nawet kilkanaście godzin w tym samym obuwiu skutkuje nadmiernym gromadzeniem się bakterii. Zmiana obuwia pozwoli  na odpoczynek i butom i naszym stopom, które na pewno nam się za to odwdzięczą.

Zapobieganie im szybsze, tym lepsze będą efekty aby buty nie pachniały coraz gorzej. Korzystajmy z dostępnych metod aby zapach wyeliminować już na samym początku używania butów.

Po sezonie buty powinny zostać dobrze oczyszczone, wypastowane jeśli tego wymagają (nie dotyczy sportowych), następnie wsunięte na prawidła i włożone do worka, względnie bezpośrednio do szafki. W taki sposób, na nowy sezon buty są jak znalazł.

Możesz też zobaczyć:  Co powoduje, że chętniej sięgamy po produkty ekologiczne niż inne produkty spożywcze?