Wertykulator jest bardzo przydatnym urządzeniem podczas pielęgnacji trawnika. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat specyfiki procesu wertykulacji w ogrodzie.

Na czym polega wertykulacja?

Wertykulacja trawnika to zabieg, który polega na pionowym nacinaniu darni. Dzięki niemu możliwe jest ogólne poprawienie wyglądu trawnika oraz jego kondycji. Skuteczność procesu wertykulacji może być dość różna i w dużej mierze zależna jest od momentu wykonania zabiegu, dlatego tak istotny jest jego odpowiedni dobór. Dzięki wertykulacji możliwe jest usunięcie z trawnika warstwy mchu, a także starych źdźbeł trawy. Dlatego możliwe jest zagęszczenie się darni, co będzie miało pozytywny wpływ na ogólny wygląd trawnika.

Kiedy trawnik wymaga wertykulacji?

W pewnych sytuacjach wertykulacja będzie bardzo korzystnym zabiegiem dla trawnika. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, w których trawa słabo rośnie i staje się żółta, a nawet obumiera. Ziemia pod trawnikiem jest dość twarda i zbita i może się na niej pojawić dość gruba warstwa mchu. Wtedy jest najlepszy moment na wykonanie wertykulacji. Mech może utrudniać przenikanie do wnętrza gleby wody, powietrza, a także składników mineralnych, które są niezbędne do wzrostu roślin. Nadmiar mchu może również powodować rozwój niekorzystnych grzybów, dlatego powinno się unikać takich sytuacji, jeśli jest to tylko możliwe.

Termin wertykulacji trawnika

Najlepszym rozwiązaniem jest wertykulacja trawnika, która odbywa się w sposób regularny. Może to być na przykład częstotliwość raz do roku. Najefektywniejsza jest wertykulacja przeprowadzana wczesną wiosną, gdy trawnik regeneruje się po zimie. Jej silny wzrost następuje na przełomie kwietnia oraz maja, po czym proces wertykulacji może stać się utrudniony. Przed wertykulacją należy przyciąć trawnik, nawet na jeden centymetr. Dzięki temu cały proces na pewno okaże się bardzo skuteczny i wspomoże wzrost trawnika oraz poprawi jego ogólny wygląd.

Możesz też zobaczyć:  Kolejność prac wykończeniowych krok po kroku

Czym wertykulować trawnik?
Wiele osób zastanawia się, czym najlepiej wertykulować trawnik. Jednak w dużej mierze zależne jest to od jego wielkości. Małe trawniki można z powodzeniem wertykulować z wykorzystaniem grabi wertykulacyjnych. Jednak przy większych powierzchniach sprawdzi się takie urządzenia jak wertykulator spalinowy. Wertykulator Stiga z silnikiem spalinowym w szybki i sprawny sposób przeprowadzi gruntowną wertykulację trawnika po zimie, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Podczas wyboru konkretnego urządzenia dobrze jest również zwrócić uwagę na nacisk, który jest przez nie wywierany na grunt.