Spis treści:
Do powstania kamienia nazębnego dochodzi w rezultacie nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Przyczyną nieprawidłowości jest osad, który gromadzi się na zębach. W sytuacji, w której nie zostanie on dostatecznie usunięty, dochodzi do procesu zwapnienia oraz powstawania kamienia nazębnego. Przybiera on formę bardzo nieestetycznego żółtawego zabarwienia.
Podkreślić należy fakt, że kamień to nie tylko problem związany z urodą człowieka, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia. Powoduje bowiem uszkodzenie szkliwa oraz dziąseł. Kamień nazębny możemy usunąć dzięki specjalnym zabiegom higienicznym, które przeprowadzane są w gabinecie stomatologicznym. Jednakże warto także, korzystać z domowych sposobów, gdyż one również przynoszą dobre rezultaty. Jak usunąć kamień nazębny?
Co to jest kamień nazębny?
Najprościej ujmując jest to zwapniała płytka, tworząca się na zębach. Powstaje ona w rezultacie niedostatecznego usunięcia osadu znajdującego się na uzębieniu. Złożona jest z pozostałości jedzenia, a ponadto martwych komórek błony śluzowej. Do takiego stanu prowadzi niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niewskazane działania to także nadmierne spożywanie małej czarnej, herbaty oraz palenie papierosów. Zęby nie lubią także pokarmów bogatych w cukry proste oraz tłuszcze. Właściwa higiena jamy ustnej polegająca na codziennym szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów powinna poradzić sobie z gromadzącym się osadem. Jednakże nie zawsze tak jest. W sytuacji, gdy nie uda nam się usunąć płytki, wówczas dochodzi do jej mineralizacji, a w konsekwencji stwardnienia. Po pewnym czasie tworzy się kamień nazębny. Można go rozpoznać po żółtawym, czasami lekko brązowym zabarwieniu.
Czy kamień nazębny stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Kamień nazębny jest niestety niebezpieczny dla zdrowia. Na płytce nazębnej znajdują się bakterie, które spożywają pozostałości jedzenia wchodzące w skład kamienia nazębnego. Drobnoustroje wytwarzają kwasy przyczyniające się do demineralizacji szkliwa. Pojawia się zagrożenie rozwoju próchnicy. Co więcej, może on być powodem chorób przyzębia oraz dziąseł. Jednym z najbardziej niebezpiecznych schorzeń jest paradontoza. Może ona doprowadzić do przedwczesnej utraty uzębienia.
Usuwanie kamienia nazębnego – domowe sposoby
Jak usunąć kamień z zębów domowym sposobem? Warto zastosowań ocet jabłkowy. Preparat ten jest bardzo dobrym rozwiązaniem na wzmocnienie zębów. Co więcej, ma działanie zapobiegające próchnicy i oczywiście zwalcza kamień nazębny. Istotne jest także to, że zapewnia ochronę przed chorobami dziąseł. Ocet jabłkowy to fantastyczny środek odkażający. Dobre rezultaty przynosi stosowanie produktu raz w tygodniu. W tym celu trzeba zaaplikować trzy krople specyfiku na szczoteczkę do zębów.
Jak jeszcze pozbyć się kamienia na zębach? Skutecznym rozwiązaniem jest soda oczyszczona z dodatkiem soli. Można także spróbować płynów do płukania jamy ustnej wyprodukowanych na bazie oleju słonecznikowego. Środek ten może być stosowany każdego dnia. Nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa. Pozwala na dokładne oczyszczenie jamy ustnej. Ciekawym sposobem jest napar z szałwii przeznaczony do płukania jamy ustnej. Zabieg powinno się przeprowadzać przez 4 minuty. Natomiast cała kuracja powinna trwać minimum tydzień.
Jak usunąć kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym?
Profesjonalne zabiegi pozwalające na pozbycie się kamienia na zębach to piaskowanie oraz skaling. Wymienia się dwa rodzaje skalingu, a mianowicie:
- poddziąsłowy,
- naddziąsłowy.
Bardzo dobre rezultaty przynosi samo piaskowanie. Wskazany zabieg trwa około 30 minut. Wykonywany jest przy wykorzystaniu narzędzia, które określane jest mianem piaskarki. Usuwanie kamienia nazębnego przeprowadzane jest przez rozpylanie piasku dentystycznego, który powoduje dogłębne oczyszczenie powierzchni zębów z wszelkich zanieczyszczeń. Jest to zabieg bezbolesny. Do 48 h po nim trzeba przestrzegać tak zwanej białej diety, a więc bezwzględnie trzeba wówczas unikać kawy, czarnej herbaty czy palenia tytoniu. Nie wolno również spożywać jedzenia mającego w składzie naturalne barwniki, na przykład jagody, maliny, buraki, czerwone wino. Po tym działaniu warto wykonać fluoryzację, która zapewni ochronę przed próchnicą.
W jaki sposób należy dbać o zęby, żeby uniknąć kamienia nazębnego?
Jest wiele sposobów na kamień nazębny, jednakże wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym aspekcie trzeba przede wszystkim zapewnić właściwą higienę jamy ustnej. Nie jest to wyłącznie szczotkowanie, ale także nitkowanie, używanie płynów do płukania jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dobrym rozwiązaniem są również szczoteczki soniczne, które skutecznie docierają w miejsca trudno dostępne. Co więcej, należy unikać także picia kawy, czarnej herbaty, a także palenia papierosów. Gdy zauważymy, że płytka nazębna już zaczyna się tworzyć, nie wolno czekać, trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa. Szybkie działanie przyniesie lepsze rezultaty. W takiej sytuacji interwencja lekarska nas nie ominie a pamiętajmy, że później będzie już tylko gorzej.
Napisz pierwszy komentarz.