Jeśli masz dość stania w korkach to czas żeby się zastanowić nad zmianą środka komunikacji. Jednym z nich może być skuter. Z naszego tekstu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia.

Jakie zalety ma jazda skuterem?

Przemieszczanie się jednośladem może sprawić, że zaoszczędzisz dużo czasu. Łatwiej będzie ci pokonać korki. Dużym plusem jest także to, że jednoślady są bardziej ekonomiczne od samochodów. Skutery o pojemności silnika do 50 cm3 spalają średnio tylko 3 litry paliwa. Co więcej, jeżdżąc takim pojazdem będziesz miał mniejsze problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego. Decyzja o jeździe skuterem musi być gruntownie przemyślana. Pamiętaj, że w naszym klimacie jest tylko kilka ciepłych miesięcy. Jazda jednośladem w deszczu przy niskiej temperaturze może być nieprzyjemna i niebezpieczna.

Jakie trzeba mieć uprawnienia do prowadzenia skutera?

Zgodnie z kodeksem drogowym, nie każdy może prowadzić skuter. Trzeba mieć do tego odpowiednie uprawnienia. To w pełni zrozumiałe, gdyż są to pojazdy, które umożliwiają osiągnięcie prędkości ponad 100 km/h. Pierwszą grupą pojazdów, na prowadzenie których najłatwiej jest zdobyć uprawnienia, to jednoślady o maksymalnej pojemności silnika 50cm3 i konstrukcji uniemożliwiającej jazdę z prędkością powyżej 45 km/h. Kierować takimi pojazdami mogą osoby urodzone 19 stycznia 1995 lub posiadające kartę motorowerową. Osoby, które urodziły się później, muszą zdać egzamin państwowy na kategorię AM.

W 2014 roku nastąpiła zmiana przepisów, w myśl której, osoby posiadające przez minimum 3 lata prawo jazdy kategorii B mogą również kierować jednośladami o pojemności silnika 125 cm3. Żeby prowadzić pojazdy z jeszcze większymi silnikami, trzeba posiadać prawo jazdy A2 lub A. Jeśli nie masz pieniędzy na kurs przygotowujący do egzaminu to przyda Ci się pożyczka na raty.

Możesz też zobaczyć:  Jak wybrać włóczkę do szydełkowania? Krótki poradnik

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skutera?

Przed zakupem jednośladu warto jest się zastanowić, nad takimi rzeczami jak liczba pokonywanych kilometrów oraz natężenie ruchu. Jeśli większość planowanej drogi spędzasz na staniu w korkach to rzeczywiście lepiej będzie przesiąść się na skuter. Wybór odpowiedniego pojazdu zależy od kilku czynników. Pierwszy z nich to posiadanie uprawnienia. Jeśli masz prawo jazdy kategorii B przez 3 lata to warto kupić większy skuter – taki o pojemności 125 cm3. Dzięki niemu szybciej pokonasz wybraną odległość. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcesz nowy pojazd, czy jednak wystarczy Ci używany. Jeśli nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy to z pomocą może Ci przyjść sprawdzone rozwiązanie jakim jest pożyczka na raty.