Szydełkowanie, które wielu osobom kojarzy się z naszymi babciami, obecnie wraca do łask. Coraz więcej młodych osób zajmuje się własnoręcznym wytwarzaniem szalików, czapek, opasek czy innych modnych dodatków i elementów garderoby. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to świetny sposób na wyciszenie i relaks. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, musisz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Z pewnością są to szydełko i włóczka do szydełkowania. Jak ją odpowiednio wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Jak włóczka dla osoby początkującej?

Sklepy i pasmanterie oferują szeroki wybór włóczek do szydełkowania. Właściwy ich dobór może przysporzyć nieco trudności, szczególnie jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym rodzajem hobby. Jednak nawet jako początkująca, domyślasz się, że należy kierować się czymś innym, niż tylko kolorem. I masz rację! Jedną z kluczowych kwestii, którą musisz wziąć pod uwagę, jest z pewnością rodzaj włókna. Te najogólniej można podzielić na naturalne i syntetyczne.

Włókna naturalne – które z nich będą najlepsze?

Jedne z najpopularniejszych włókien, z których wykonane są włóczki do szydełkowania to bawełna i jedwab. Pierwsza z nich wyróżnia się efektownym wyglądem. Jest także miła w dotyku, miękka i elastyczna. Najpopularniejszym rodzajem włókna bawełnianego są popularne kordonki, z których powstają wyroby dekoracyjne. Szeroki wybór kordonków znajdziesz na stronie https://nadipasmanteria.pl/.

Możesz też zobaczyć:  3 pomysły na wykorzystanie wykładziny gumowej poza samochodem

Z włókien jedwabiu wytwarzana jest włóczka wysokiej jakości, która doskonale nadaje się do szydełkowania. Możesz stosować ją do tworzenia produktów dla dzieci, gdyż ten rodzaj włókien nie powoduje odczynów alergicznych.

Włóczki syntetyczne – czyli jakie?

W sklepach znajdziesz także włóczki wykonane z przędzy syntetycznej. Są to m.in. wiskoza, poliester oraz akryl. Najpopularniejszą z nich jest akryl, który ma wiele zalet. Występuje w ogromnej liczbie kolorów do wyboru i dobrze się prezentuje. Na uwagę zasługuje też fakt, że produkty wykonane z włóczki akrylowej mogą być prane pralce.

Jak czytać metki umieszczone na włóczkach?

Wszystkie włóczki do szydełkowania opatrzone są banderolą, opasującą cały motek. Ważne jest zapoznanie się z nią, zanim dokonasz ostatecznego wyboru. Metka zawiera takie kluczowe informacje, jak skład nici, a także jej wydajność wyrażoną w metrach. Znajdziesz tam także numer szydełka, które sprawdzi się do konkretnego rodzaju włóczki. Na metce widnieją także informacje związane z tym, czy dany rodzaj włókien nadaje się do prania.