Domowe sposoby na katar u dzieci

Infekcja górnych dróg oddechowych u przedszkolaka pojawia się przeciętnie od sześciu, do ośmiu razy w ciągu roku, jednak każdy dyskomfort dziecka, nawet w przypadku kataru rodzi pytanie, jak można mu pomóc, aby skrócić czas oraz zmniejszyć intensywność występowania objawów. U niemowląt infekcje występują rzadziej, co związane jest z naturalna odpornością, jaką nabywają maluszki dzięki naturalnemu karmieniu. Jeżeli jednak katar nie oszczędzi niemowlęcia, warto reagować, aby infekcja nie wdarła się do dalszych części krótkich jeszcze u najmłodszych dzieci, dróg oddechowych.

Domowe sposoby na katar u dzieci
fot. Domowe sposoby na katar u dzieci

Czym właściwie jest katar?

Katar, inaczej mówiąc nieżyt nosa jest infekcją górnych dróg oddechowych, objawiającą się:

  • odczuciem niedrożności w obrębie nosa,
  • osłabieniem zdolności powonienia,
  • wydzieliną, pojawiającą się w jego obrębie.

Początkowa faza nieżytu, zarówno u dzieci jak i dorosłych wiąże się z utrudnieniem oddychania nosem z uwagi na wrażenie niedrożności. Jeśli zauważymy u dziecka oddychanie ustami, zmieniony głos, świadczący o utrudnionym przepływie powietrza nosem, warto od razu reagować, aby zminimalizować ryzyko przedostania się infekcji do gardła, a dalej krtani, tchawicy i oskrzeli. Domowe sposoby na katar u dzieci warto zastosować od razu.

Co powoduje katar u dzieci i dorosłych?

Co powoduje katar u dzieci, wiąże się bezpośrednio z podłożem tego rodzaju infekcji. Katar może mieć podłoże:

  • wirusowe,
  • bakteryjne,
  • alergiczne.

Każda z przyczyn powoduje nieco inne objawy kataru, według przyczyny, która spowodowała infekcję, trzeba dopasować metody leczenia oraz domowe sposoby na katar dla dzieci, które w każdym przypadku będą nieco inne. Katar o podłożu wirusowym spowodowany jest wirusem, przenoszonym najczęściej drogą kropelkową. Dziecko może nabyć infekcję w przedszkolu, w szkole, w komunikacji miejskiej, z reguły wszędzie tam, gdzie występuje duże skupisko osób, z których ktoś może być zarażony danym wirusem. Katar wirusowy, najczęściej pojawia się w przebiegu przeziębienia, wydzielina jest przezroczysta i rzadka. Zakażenie bakteryjne to już wydzielina w kolorze żółtym, zielonym, zwykle gęsta i trudna w usunięciu. Występuje ból głowy oraz złe samopoczucie. W tym przypadku należy zasięgnąć porady lekarza. Katar alergiczny, o wydzielinie przezroczystej i rzadkiej, występuje przez dłuższy okres, najczęściej w okresie zwiększonego pylenia roślin. Gdy objawy niepokoją, warto zasięgnąć opinii alergologa.

Możesz też zobaczyć:  Domowe maseczki na twarz - jak zrobić maseczkę na twarz o różnych właściwościach?

Domowe sposoby na katar u dziecka, które trzeba zastosować od razu

Jeżeli zauważymy u dziecka objawy, świadczące o zbliżającej się infekcji, warto zadziałać, aby zminimalizować uciążliwość objawów. Gdy dziecko ma zatkany nos, o wiele łatwiej będzie oddychało, jeżeli w mieszkaniu będzie nawilżone powietrze. Prawidłowe nawilżenie znacznie ułatwia oddychanie i wpływa na szybsze pozbycie się kataru. Domowe sposoby na katar u małych dzieci nie wykluczają nawilżenia powietrza. Zarówno w przypadku przedszkolaków, jak i młodszych dzieci nawilżenie powietrza jest bardzo ważne. Domowe sposoby na katar u małych dzieci to przede wszystkim nawilżanie śluzówki nosa roztworem soli fizjologicznej oraz pomoc w usunięciu wydzieliny. U małych dzieci może łatwo dojść do rozprzestrzenienia się infekcji na dalsze fragmenty dróg oddechowych, dlatego warto zadbać o nawilżenie i drożność dróg oddechowych.

katar u dziecka domowe sposoby
fot. katar u dziecka domowe sposoby

Jak domowym sposobem udrażniać drogi oddechowe u małych dzieci?

W przypadku kataru doskonałym sposobem udrożnienia nosa jest zastosowanie inhalacji z dodatkiem wyciągu z szałwii lub anyżu. Znakomite właściwości inhalacji docenią starsze dzieci, jak inhalować najmłodszych? Domowe sposoby na katar u 2 letniego dziecka i młodszego mogą wiązać się z zastosowaniem nebulizatora. Urządzenie pomaga uniknąć rozwoju infekcji, a możliwość zastosowania neutralnych preparatów do inhalacji lub substancji leczniczych znacznie wpływa na poprawę samopoczucia dziecka. Nie należy stosować leków do nebulizacji na własną rękę, należy skonsultować się z pediatrą.

Nawilżaj nie tylko nos

Zapalenie, jakie wystąpiło w obrębie śluzówki nosa u dziecka, wiąże się z nieustannym usuwaniem tworzącej się wydzieliny. Odczucie suchości, jakie może pojawiać się w tym przypadku, występuje również w obrębie gardła. Aby nie dopuścić do rozwoju infekcji w tym rejonie, należy nawilżać jego przestrzeń. W trakcie kataru należy podawać dziecku większą ilość płynów, niż na co dzień. Dziecko powinno pić niewielkie ilości płynu, ale często. Podawanie sporej ilości napoju, jednak z długimi przerwami z pewnością będzie gorszą opcją. Dziecko odmawia częstego picia? Pozwólmy na urozmaicenie, podając różne rodzaje napojów. Niech katar będzie pretekstem do poznawania nowych smaków.

Możesz też zobaczyć:  Jak odetkać zatkane ucho - domowe sposoby na odetkanie ucha

Co powinno pic dziecko podczas kataru?

Domowe sposoby na katar i kaszel u dziecka zakładają sporą ilość miodu i soku z malin, które znakomicie nawilżają śluzówkę, otaczając ją swego rodzaju warstwą ochronną. Jeżeli dziecko  często będzie wchłaniało płyny, śluzówka nie ulegnie przesuszeniu. Gdy katar jest rzadki, najlepiej podawać do picia owocową herbatkę z dodatkiem soku z malin i miodu. W przypadku gdy pojawia się kaszel, lub chcemy znaleźć domowe sposoby na gęsty katar u dziecka, warto wdrożyć napój z dodatkiem czosnku. O ile przy kaszlu wystarczy ciepłe mleko z miodem, gdy pojawi się gęsty katar, trzeba zapobiec przekształceniu się infekcji wirusowej w bakteryjną. Czosnek o silnych właściwościach bakteriobójczych może być dodany w niewielkiej ilości do mleka z miodem.

Domowe sposoby na katar zatokowy u dziecka

Jeżeli dziecko uskarża się na ból głowy w części czołowej lub ponad nosem, mamy do czynienia z katarem, którego przyczyną jest prawdopodobnie infekcja zatok. Tego typu zakażenie będzie miało miejsce u starszych dzieci z uwagi na rozwój zatok. Jeżeli wydzielina jest już gęsta i boimy się zmiany kataru w infekcję bakteryjną, która często leczona jest antybiotykiem, możemy ratować sytuację czosnkiem, ale nie tylko w postaci dodatku do mleka z miodem. Doskonały, domowy sposób na gęsty katar u dziecka o podłożu zatokowym, to rosół z dodatkiem czosnku. Taki wywar powinno się podawać dziecku nie tylko w formie obiadu, ale również wieczorem, przed snem. Rosół z cennymi składnikami odżywczymi, rozpuszczonymi w tłuszczu, w połączeniu z antybakteryjnym działaniem czosnku przynosi doskonałe efekty.

Możesz też zobaczyć:  Jak powiększyć członka domowymi sposobami za darmo

Aby katar nie zamienił się w kaszel lub zapalenie ucha

U małych dzieci katar może stanowić pierwszy krok na drodze do poważniejszych infekcji. Ważne jest zatem, aby pomagać małemu dziecku w usunięciu nadmiaru wydzieliny z nosa, nie dopuszczając do jej zalegania i przemieszczenia się wgłąb układu oddechowego lub do przewodu słuchowego. Jeżeli dziecko leży, zadbajmy o uniesienie jego głowy wysoko, co ułatwi mu oddychanie oraz zminimalizuje ryzyko przedostania się wydzieliny. Jakie są domowe sposoby na katar u rocznego dziecka, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji? Przede wszystkim nawadnianie i usuwanie wydzieliny. Trzeba przy tych czynnościach wykazać się regularnością i częstością.

Nie popełniajmy błędów, aby katar się nie nasilił

W przeziębieniu warto zadbać o prawidłową temperaturę otoczenia oraz odpowiednie ubranie dziecka. Jeżeli maluch nie gorączkuje, nie przegrzewajmy. Katar nie oznacza również, że podawane napoje powinny być gorące. Zbyt ciepły płyn może uszkodzić śluzówkę dróg oddechowych. Domowe sposoby na katar dla dzieci mogą zdecydowanie wiązać się z podawaniem napojów ciepłych lecz nie zbyt gorących lub w temperaturze pokojowej. Dziecko będzie chętnie piło słodzone napoje, a w tym przypadku miód sprawdzi się podwójnie. Wybierając miód, warto zwrócić uwagę, aby pochodził on z terenu Unii Europejskiej, co gwarantuje najwyższą jakość i pewność. Dziecko podczas kataru może być rozdrażnione, dlatego domowe sposoby na katar u dzieci muszą koniecznie przewidywać ogrom dobrej zabawy. Nie warto rezygnować też z codziennego spaceru, jeżeli jakość powietrza jest dobra, a dziecko nie gorączkuje. Jeżeli dziecko musi zostać w domu, a warto by nie rozprzestrzeniało zarazków, spróbujmy spędzić ten czas przyjemnie, na wspólnej zabawie, czytaniu. Katar nie musi oznaczać przykrych, nudnych chwil.


W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:

  • „domowe sposoby na katar u dzieci”
  • „domowe sposoby na katar i kaszel u dzieci”
  • „naturalne sposoby na katar u dzieci”
  • „domowe sposoby na katar u 2 letniego dziecka”
  • „domowe sposoby na katar u małych dzieci”
  • „domowe sposoby na gesty katar u dziecka”
  • „domowe sposoby na katar u dziecka rocznego”
  • „domowe sposoby na katar zatokowy u dzieci”

Źródła powstania tekstu – „Domowe sposoby na katar i kaszel u dzieci – Naturalne sposoby na katar”: