Pleśń w domu jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia. Może spowodować astmę oraz różnego rodzaju alergie. W związku z tym, gdy się pojawi, koniecznie trzeba podjąć kroki, żeby się jej pozbyć.

Pleśń uszkadza także wszelkiego rodzaju powierzchnie. W związku tym koniecznie trzeba regularnie czyścić wszystkie miejsca, które narażone są na rozwój pleśni. W tym przypadku warto wykorzystywać domowe sposoby na walkę z określonym wrogiem. Jak pozbyć się pleśni ze ścian domowym sposobem?

Dlaczego dochodzi do powstawania pleśni w mieszkaniu?

Pleśń są to komórki żyjące w koloniach. Pojawiają się w sprzyjających okolicznościach, a więc tam, gdzie jest odpowiedni poziom tlenu, wysoki poziom wilgotności i temperatury. W związku z tym trzeba kontrolować wilgotność w mieszkaniu, a także przeprowadzać systematyczne czyszczenie. Środki dostępne na rynku radzą sobie z tym problemem, jednakże ze względu na zawartość różnych niebezpiecznych związków są wysoce toksyczne. Mogą powodować różnego rodzaju uczulenia.

domowe sposoby na pleśń
fot. Jakie są skuteczne domowe sposoby na pleśń ?

Domowe sposoby na pleśń na ścianie

Jakie domowe sposoby na pleśń należy wskazać? Istotną kwestą jest kontrola poziomu wilgotności w mieszkaniu. Wskazany problem pojawia się w pomieszczeniach, w których jest słaba wentylacja, a także wysoka temperatura. W związku z powyższym najczęściej zauważamy ją w kuchni, piwnicy, a ponadto w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym. Dlatego powinniśmy regularnie wentylować wnętrza.

Możesz też zobaczyć:  Czy miód jest zdrowy?

Dlatego trzeba często otwierać okna i wietrzyć dom. Co więcej, pościel powinna być dokładnie wytrzepana oraz wywietrzona każdego poranka. Dzięki temu uchronimy się przed roztoczami, a także pleśnią, która nie lubi świeżego powietrza.

Można także zastosować oczyszczacze powietrza. Jest to oczywiście pewna inwestycja, jednakże warto nabyć tego rodzaju rozwiązanie, szczególnie w przypadku osób, które borykają się z problemami z układem oddechowym.

Jakie jeszcze wyróżnia się domowe sposoby na grzyba na ścianie?

Wśród naturalnych metod na pozbycie się pleśni ze ścian wymienia się wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego. Jest to produkt charakteryzujący się wspaniałymi właściwościami dezynfekującymi. Jest on dostępny w sklepach oferujących naturalne produkty. Co więcej, jest to preparat przydatny w wielu pracach w domu. W celu przygotowania preparatu na pleśń należy połączyć 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego z dwoma szklankami wody. Mieszankę trzeba przelać do plastikowej butelki z rozpylaczem. Przed użyciem należy energicznie wstrząsnąć. Tak przygotowany środek powinien być rozpylany na lokalizacje, w których doszło do powstania pleśni. Roztwór należy pozostawić na 30 minut. Podczas czynności trzeba używać rękawiczek ochronnych.

grzyb na ścianie domowe sposoby
fot. Grzyb na ścianie jest często spotykany w mieszkaniach które były zalane

Ocet – domowy sposób na pleśń

W walce z grzybem w mieszkaniu warto zastosować detergent przygotowany na bazie octu. Pozwala on na usunięcie pleśni w 90 procentach. Środek jest odpowiedni do czyszczenia szafek łazienkowych, toalet , kabin prysznicowych i innych miejsc zaatakowanych przez grzyba. W tym celu należy nalać pół szklanki octu do butelki z rozpylaczem. Następnie trzeba spryskać obszary, na których znajduje się nieestetyczny nalot i poczekać, aż się rozpuści.

Możesz też zobaczyć:  Małe bakterie, które maja wielką moc - jak wybrać tabletki do oczyszczalni?

Zabieg powinien być przeprowadzany dwa razy w tygodniu. Wówczas uzyskamy najlepsze rezultaty. Można wykorzystać preparat do działań profilaktycznych. W tym celu warto spryskać narażone na powstanie pleśni. Wprowadzenie tego nawyku do swojego życia zapewne uchroni przed pojawieniem się w mieszkaniu wskazanego problemu.

Soda oczyszczona domowym sposobem na pleśń

Jakie jeszcze wymienia się domowe sposoby na pleśń na ścianie? W tym celu warto wykorzystać sodę oczyszczoną. Jest to uniwersalny środek, który może wykorzystany w domu na wiele sposobów. Charakteryzuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi oraz ma działanie przeciwbakteryjne. Co więcej, skutecznie powstrzymuje rozwój pleśń. W tym celu należy przygotować preparat przez wymieszanie sody oczyszczonej z wodą. Należy zastosować takie proporcje, aby otrzymany detergent miał konsystencję pasty. Przygotowany środek trzeba nakładać na miejsca zaatakowane przez grzyba. W tym celu należy użyć szczotki i delikatnie wetrzeć pastę w określoną lokalizację. Sodę pozostawiamy na 20 minut, a następnie spłukujemy.

pleśń na ścianie domowe sposoby
fot. Czy są jakieś domowe sposoby na pleśń na ścianie w mieszkaniu ?

Jaki jeszcze jest domowy sposób na pleśń?

Można także wykorzystać sól morską. Wykazuje ona bowiem właściwości przeciwgrzybicze. Co więcej, dezynfekuje powierzchnię, a także pochłania wilgoć. Jest to wspaniały środek.

Dotknięte pleśnią obszary należy pocierać dużą ilością soli morskiej. Następnie preparat trzeba pozostawić na 20 minut. Po tym czasie usuwamy sól używając gąbki.

Usuniecie grzyba ze ściany może być trudne. Może to wynikać z tego, materiały użyte do budowy domu mogą sprzyjać utrzymywaniu się dużej wilgotności. Gdy nie można poradzić sobie z problemem, warto zasięgnąć specjalistycznej opinii. Pozwoli ona znaleźć najlepsze rozwiązanie i zlikwidować uporczywy problem. Konieczne może okazać się uszczelnienie domu, bądź wymiana okien. Warto także sprawdzić system wentylacyjny.

Możesz też zobaczyć:  Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki