Mrówki to istotny społeczne, całe ich życie podporządkowane jest koloni, którą zakłada królowa. Oprócz przywódcy w mrowisku gromadzą się samce oraz niepłodne samice. Składanie jaj przysługuje jedynie królowej, robotnice porządkują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie i opiekują się młodymi. Nie da się zaprzeczyć, że mrówki to niezwykle pożyteczne stworzenia, z reguły całkiem niegroźne, które wpływają korzystnie na cały ekosystem. Są naturalną bronią przeciwko szkodliwym owadom, pomagają kontrolować ich liczebność. Jeżeli nie są zbyt uciążliwe, tolerujmy je.  Niestety, bardzo szybko się rozmnażają i z łatwością dostosowują się do różnych warunków, więc czasami bywa też tak, że same stają się problematyczne w momencie, gdy ich populacja rozwija się zbyt szybko, a poszukując nowych terenów do osiedlenia się, przekraczają granice naszego domu.

Szkody wyrządzone przez mrówki

Jednym z największych problemów związanych z obecnością mrówek stanowią uszkodzenia zarówno drewnianych konstrukcji budynków, jak i korze drzew. Drążąc tunele i budując gniazda przesuszają ziemię, a także odkrywają bulwy i korzenie, przez co dodatkowo osłabiają rośliny. Niszczą również pąki kwiatów w poszukiwaniu nektaru. Zyskując dostęp do żywności, potrafią ją zanieczyścić.

domowe sposoby na mrówki
fot. Jakie są skuteczne, domowe sposoby na mrówki ?

Sposób na pozbycie się mrówek

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się mrówek jest odnalezienie ich głównego gniazda i jego zniszczenie. W tym celu najlepiej wykorzystać wrzącą wodę. Wrzątek wlewamy do głównego otworu, zalewając utworzone korytarze. Jest to najbardziej naturalna metoda. Inną, równie skuteczną, stanowi użycie insektycydu kontaktowego. Na rynku działa wiele znanych firm oferujących te produkty, m.in. Mrówkiller, Mrówkofon, KAPO i inne. Wybrany preparat należy zastosować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu, najczęściej wprowadzając do mrowiska i rozpylając w najbliższych okolicach. Jeżeli jednak nie możemy zlokalizować mrowiska, powinno się zadziałać doraźnie, rozsypując środki owadobójcze w miejscach, gdzie dostrzegamy największe zagęszczenie i aktywność mrówek. Trutkę na mrówki można też wykonać samodzielnie. Przepis jest prosty. Należy wymieszać boraks, wodę i cukier w stosunku wagowym 1:18:7. Starajmy się nie zaburzać proporcji, bo środek okaże się nieskuteczny.

Możesz też zobaczyć:  Listwy Lagrus - rozwiązanie na miarę nowoczesnego domu
domowy sposób na mrówki
fot. Jaki jest najlepszy domowy sposób na mrówki ? Nie ma jednej odpowiedzi na to ptytanie

Nie zawsze musimy sięgać po chemię, aby ograniczyć aktywność mrówek. Jeżeli nie chcemy ich zabijać, możemy stworzyć barierę, której nie będą potrafiły pokonać. Przede wszystkim należy uszczelnić wszelkie otwory, w które mrówki mogą wejść, a przez to przedostać się do budynku. Są to wszelkiego rodzaju otwory wokół rur, instalacji, spękania murów, ościeżnice drzwi, wentylatory, listy podłogowe. Jeżeli jest to możliwe, newralgiczne punkty powinny zostać opryskane preparatem przeciw mrówkom, a ściany i sufit mlekiem wapiennym.

Domowe sposoby pozbycia się mrówek

Nie od dziś znane są również bardzo tradycyjne, ale niezwykle skuteczne sposoby, które pozwolą pozbyć się problemu. Jednym z nich jest zastosowanie mąki kukurydzianej, po zjedzeniu której mrówki pęcznieją i giną. Podobnie smakowity, ale niebezpieczny dla mrówek może okazać się talerzyk z miodem. Substancja znana jest ze swoich lepkich właściwości, w tym przypadku również spisze się doskonale. Na trasie przemarszu mrówek dobrze jest rozsypać siekaną pietruszkę, cynamon lub zmielony pieprz ziołowy, których zapachy będą je odstraszały.

Wyżej wymienione rośliny nie są jedynymi, które skutecznie zniechęcają mrówki. Owady te nie tolerują również zapachu świeżych liści pomidorów, wrotyczka pospolitego, lawendy, tymianku i mięty. Rośliny te z całą pewnością wzbogacą wystrój ogrodu, a spowodują, że mrówki będą trzymać się z daleka.

Jeżeli mrówki już się pojawią, możemy spróbować przenieść całe ich mrowisko. W tym celu przyda się doniczka z trocinami, którą przykrywamy gniazdo. Po pewnym czasie mrówki powinny same zagnieździć się w nowym miejscu, a my spokojnie oddalimy je od naszego domostwa.

Możesz też zobaczyć:  Zadaszenie tarasu do samodzielnego montażu? Poznaj produkt bez wad!
naturalne sposoby na mrówki
fot. Czy naturalne sposoby na mrówki wystarczą, aby pozbyć się

Co jest dobre na mrówki ?

Kiedy zaobserwujemy pojawienie się większej ilości mrówek, warto zastanowić się nad powodem, który je przyciągnął. Bowiem równie ważna jak walka z inwazją mrówek jest jej zapobieganie. Unikając sytuacji, które mogłyby przywabić je do pomieszczeń, znacznie zminimalizujemy ryzyko wystąpienia plagi.Zwykle jest to poszukiwanie żywności i łatwy dostęp do nich. Mrówki żywią się głównie pokarmem roślinnym i zwierzęcym – najchętniej bogatym w cukry i białka. Przy niektórych z bardziej drapieżnych gatunków nawet 30% diety stanowią inne owady. Chętnie jedzą rosę miodową, ale nie pogardzą też jedzeniem, które mogą odnaleźć w domu. W związku z tym należy pamiętać, aby utrzymywać w domu porządek, a żywność, szczególnie słodycze, przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a wszelkie odpadki wyrzucać do koszy, do których nie będą miały szansy się dostać. Obecność mrówek często wiąże się również z obecnością mszyc. Lepka i słodka spadź wydzielana przez te szkodniki stanowi największy przysmak mrówek. Likwidując mszyce, jednocześnie pozbędziemy się dwóch problemów na raz.