Farba akrylowa znajduje szerokie zastosowanie we współczesnych pracach wykończeniowych. Jest chętnie wykorzystywana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Projektanci szczególnie cenią sobie możliwość eksperymentowania z akrylem i wdrażania odważnych kreatywnych rozwiązań, doświadczeni malarze podkreślają komfort pracy, a domownicy wskazują estetykę powierzchni pokrytych akrylowymi emaliami. Co warto wiedzieć na temat tych niezwykle popularnych farb?

Zastosowanie i zalety farb akrylowych

Farby akrylowe to produkty dyspersyjne. Do ich głównych składników zaliczamy: emulsję polimeru akrylowego, barwny pigment oraz wodę. Emalia akrylowa może być wykorzystywana do wykończenia ścian, sufitów, a także powierzchni z drewna i metalu. Ze względu na swoje właściwości, farby te znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, przy wykonywaniu zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych prac w budynkach mieszkalnych, przemysłowych czy administracyjnych. Nadają się do krycia drewna, betonu, płyt wiórowych, płyt pilśniowych, cegły, tynku, szpachli itp. Farby znajdują również zastosowanie w rzemiośle artystycznym – można nimi tworzyć oryginalne dekoracyjne wzory na ścianach. Do najważniejszych zalet emalii akrylowych zaliczamy:

– wodoodporność,
– równomierne pokrycie powierzchni,
– bardzo krótki czas schnięcia,
– bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi (nie wydziela szkodliwych związków ani podczas aplikacji, ani podczas suszenia),
– antyrefleksyjność, która optycznie maskuje niedoskonałości podłoża,
– doskonała trwałość (ograniczone ryzyko pęknięć i łuszczenia),
– bardzo łatwa i wygodna aplikacja bez nadmiernego kapania.

Ważną zaletą farb akrylowych jest również możliwość wyboru pożądanych odcieni z bardzo szerokiej palety kolorów. Nie bez znaczenia jest estetyka tego typu emalii – nawet biała farba akrylowa wyróżnia się doskonałymi walorami dekoracyjnymi, gwarantując piękne wykończenie w świetle naturalnym i sztucznym.

Możesz też zobaczyć:  Ogrzewanie domu gazem propan

Malowanie ścian farbą akrylową

W porównaniu z innymi rodzajami farb, emalie akrylowe są zdecydowanie bardziej wszechstronne, a przy tym wyjątkowo łatwe w użyciu, co ma wpływ na ich popularność w różnych pracach remontowych i wykończeniowych. Proces malowania ścian farbą akrylową jest bardzo prosty. Na odpowiednio przygotowaną wcześniej powierzchnię nakładamy emalię za pomocą pędzla z włosia syntetycznego lub wałka z runa naturalnego. Farba akrylowa powinna zostać nałożona w dwóch warstwach z ok. 2-godzinną przerwą. Dzięki doskonałemu kryciu, świetnej wydajności i błyskawicznemu wysychaniu, za pomocą akrylowej emalii można w jeden dzień pomalować sporej wielkości pokój.