Mszyce żerujące na kwiatach doniczkowych to przykry widok dlatego też trzeba podjąć działania pozwalające na pozbycie się koloni. Warto wykorzystać domowe sposoby na te szkodniki. Są one bardzo skuteczne. Jak pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych?

Jakie elementy świadczą o obecności mszyc na kwiatach doniczkowych?

Są to owady, które mogą zasiedlać każdą roślinę. Mszyce są malutkie, gdyż mierzą od 3 do 5 mm. Bardzo szybko się rozmnażają, dlatego tworzą kolonie osobników. Żerują one na nadziemnych częściach rośliny. Można je bardzo łatwo rozpoznać. Ciało owadów bywa praktycznie przezroczyste, owalne charakteryzujące się różnym zabarwieniem, na przykład czerwone, białe, zielone. Mają długie odnóża, a także parę błoniastych skrzydełek.

Mszyce wysysają soki z młodych pędów łodyg oraz liści. Co więcej, wprowadzają one do rośliny ślinę, która przyczynia się do zmiany jej wyglądu, która niejednokrotnie ulega deformacjom. Ponadto, substancja przyczynia się do wielu chorób o charakterze wirusowym, na przykład wirus mozaiki ogórka.

jak pozbyć się mszyc z kwiatów domowych
fot. Czy wiecie jak skutecznie pozbyć się mszyc z kwiatów domowych?

Jak pozbyć się mszyc z kwiatów domowych?

Gdy chcemy pozbyć się wskazanego problemu, warto wykorzystać naturalny środek na mszyce przyrządzony w zaciszu własnego domu. Takie preparaty mają nie tylko właściwości o charakterze owadobójczym, ale także skutecznie odstraszają niebezpieczne szkodniki.

Możesz też zobaczyć:  Listwy Lagrus - rozwiązanie na miarę nowoczesnego domu

Popularne domowe środki pozwalające na usunięcie mszyc z kwiatów doniczkowych przygotowuje się z cebuli, czosnku, pokrzywy bądź mniszka lekarskiego. Pamiętać należy o tym, że preparaty takie nie mogą być długo przechowywane. Dlatego też powinniśmy przygotować je w ilości, którą będziemy mogli praktycznie od razu wykorzystać. Wywary możemy trzymać maksymalnie przez dwa miesiące w szczelnym pojemniku i miejscu zacienionym. Naturalnych środków nie możemy przedawkować, gdyż  nie zawierają składników szkodzących roślinom. Dlatego też nie należy żałować i stosować duże ilości przygotowanego środka.

Naturalny sposób na mszyce

Domowy sposób na mszyce przygotowujemy, gdy wykorzystamy 100 g łusek cebuli i 5 litrów wody. Składniki trzeba połączyć i gotować przez 30 minut. W ten sposób otrzymujemy wywar z łusek cebuli. Ostudzony preparat przelewamy przez sito i stosujemy w postaci oprysku.

Można także przyrządzić wyciąg z łusek cebuli. W tym celu stosujemy takie same proporcje składników. Mieszankę pozostawiamy do 72 do 96 godzin. Następnie środek przecedzamy i aplikujemy dolistnie z wykorzystaniem ręcznego opryskiwacza.

Bardzo dobry naturalny środek na mszyce to także preparat na bazie czosnku. Przygotowuje się je tak samo, jak w przypadku środków z cebuli. Można zwiększyć ich skuteczność. Wówczas ząbki czosnku należy obrać i drobno posiekać.

Naturalny sposób na mszyce w kwiatach doniczkowych to także wyciąg z mniszka lekarskiego. W tym celu należy zebrać 40 g liści mniszka lekarskiego i zalać je 10 litrami wody. Tak przygotowany roztwór trzeba odstawić na 3 godziny. Po tym czasie opryskujemy rośliny zaatakowane przez mszyce. To jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na mszyce. Co więcej, ten niezwykle popularny chwast sprawdza się również w walce z przędziorkami, roztoczami, a także miodówkami.

Możesz też zobaczyć:  Wycieraczka pod drzwi wejściowe – jaką warto wybrać? Podpowiadamy!
mszyce w kwiatach doniczkowych
fot. Co jest skuteczne na mszyce w kwiatach doniczkowych ?

Inne domowe sposoby na mszyce

Do przygotowania domowego środka na mszyce można wykorzystać również mleko, a także szare mydło. W przypadku pierwszego środka łączymy mleko i wodę w proporcji 1:1. Po połączeniu składników możemy wykorzystać oprysk. Podkreślić należy jednak fakt, że jego skuteczność nie jest oceniana zbyt wysoko. Jest tak dlatego, że dobre działanie ma mleko prosto od krowy, a takie w dzisiejszych czasach jest trudne do uzyskania.

Można przygotować również oprysk wykorzystujący szare mydło. W tym celu trzeba rozpuścić oko 20 g szarego mydła w jednym litrze ciepłej wody. Po ostygnięciu płynu możemy stosować go jako preparat na mszyce.

Dobre efekty przynosi również oprysk z pokrzywy. W tym celu należy zerwać garść pokrzyw, a następnie zalać wodą. Taką mieszankę trzeba zagotować i pozostawić do wystygnięcia. Roztwór należy przecedzić i niezwłocznie zastosować jako oprysk.

W walce z mszycami stosuje się także:

  • wyciąg z aksamitki pozwala na zwalczanie mszyc, natomiast wywar jest skuteczny w walce z chorobami grzybowymi,
  • odwar z rumianku – preparat przygotowuje się z 300 g suszonych kwiatów, wyciąg z tej rośliny skutecznie zwalcza przędziorki, odpowiedni na infekcje grzybowe,
  • wyciąg ze szczawiu – w tym celu wykorzystujemy od 200 do 300 g korzeni tej rośliny,
  • wyciąg z łodygi oraz liści ziemniaków (1,2 kg),
  • odwar z wrotyczu (300 g).
naturalny środek na mszyce
fot. Czy istnieje naturalny środek na mszyce ?

Domowy sposób na mszyce – niesprzyjające owadom sąsiedztwo

Naturalne sposoby na mszyce to zapewnienie zainfekowanym roślinom sąsiedztwa, które nie sprzyja szkodnikom. Rośliny, które odstraszają mszyce to cebula, czosnek, mięta oraz lawenda. W tym celu można postawić kilka doniczek z takimi roślinami nieopodal kwiatka, na którym żerują mszyce.

Możesz też zobaczyć:  Drewniane meble - idealne do rustykalnego wnętrza

Podsumowując, podkreślić należy fakt, że domowe sposoby na mszyce nie są szkodliwe dla otoczenia. Jest to szczególnie istotne, gdyż stosujemy je w zaciszu własnego domu. Takie opryski w żaden sposób nie szkodą nam ani roślinom, na które są aplikowane.