Każdy z nas chce mieć w domu przede wszystkim czysto. Narożniki do salonu, sofy kanapy czy fotele to te miejsca, na których spędzamy najwięcej czasu. Dlatego najczęściej ulegają one zabrudzeniu. Ich czyszczenie bywa trudne, jednak wywabienie nawet zaschłych plam jest możliwe. Trzeba się tylko do tego odpowiednio przygotować.

Czyszczenie tapicerki, od czego zacząć?

Pobrudzona tapicerka kanapy to zmora każdego właściciela mieszkania, szczególnie, jeśli w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta. Wszyscy lubimy jascy i przestronne wnętrza, niestety utrzymanie ich w czystości bywa trudne. Przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerki musimy zapoznać się z kilkoma zasadami. Pozwoli nam to na uniknięcie błędów, które mogłyby nas sporo kosztować. Czyszczenie kanapy powinniśmy rozpocząć od rozpoznania rodzaju materiału, którym obity jest nasz mebel. Dzięki temu będziemy mogli dostosować odpowiedni detergent do rodzaju tkaniny. Należy również zwrócić uwagę na kolor obicia. Jeśli nasza sofa jest czarna lub w innym bardzo ciemnym kolorze powinniśmy unikać silnie żrących płynów do czyszczenia. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu przebarwień, które mogłyby być dużo bardziej widoczne od samych zabrudzeń. Również jasne i delikatne meble nie powinny być czyszczone silnymi środkami.

Nie czekaj!

Druga zasada czyszczenia tapicerki brzmi: zrób to możliwie najszybciej. Zaschniętą plamę będzie dużo trudniej wywabić niż tę, która dopiero, co powstała. Jeśli coś Ci się rozlało na sofę lub narożnik czum prędzej osusz plamę papierowym ręcznikiem. Pozwoli to na uniknięcie wnikania płynów w głębsze warstwy mebla. Jeśli kanapa wykonana jest ze skóry bądź ekoskóry może okazać się, że szybka reakcja i sprawne wytarcie plamy wystarczy by zapobiec zabrudzeniom. Trochę gorzej sprawa wygląda w przypadku materiałowego obicia. Tu konieczne może okazać się szybkie czyszczenie. Nie odkładaj tego na później czy kolejne dni. Im później się do tego zabierzesz tym trudniejsze do wykonania zadanie Cię czeka. Jeśli nie masz w domu profesjonalnych środków do czyszczenia doraźnie może pomóc płyn do naczyń. Doskonale rozpuszcza on tłuste plamy. Należy nanieść go na gąbkę i delikatnie wetrzeć w plamę a następnie przetrzeć zwilżoną ściereczką. Ten zabieg nie zawsze do końca wywabi plamę, ale na pewno ją zmniejszy i ułatwi późniejsze czyszczenie. Kiedy już zaopatrzysz się w środek dedykowany do czyszczenia tapicerek konieczne może okazać się czyszczenie całego mebla. W ten sposób, szczególnie w przypadku materiałowych obić, unikniesz nieestetycznych zacieków.

Możesz też zobaczyć:  Styl nowojorski - co warto o nim wiedzieć?

Profilaktyka to podstawa

Czyszczenie tapicerki to nie tylko doraźne usuwanie plam. Równie ważne jest zapobieganie ich powstawaniu. Jeśli zdecydujemy się na narożnik lub kanapę z materiałowym obiciem warto sprawdzić czy da się je zdjąć. Jeśli jest taka możliwość warto raz na jakiś czas wyprać pokrowiec w pralce. Jeśli nie przewidziano takiej opcji konieczne jest przede wszystkim regularne odkurzanie tapicerki. Każdy materiał przyciąga kurz, sierść i inne alergeny. Odkurzanie sprawi, że nasza tapicerka będzie się prezentowała dużo schludniej. Przy okazji warto przetrzeć ją delikatnie wodą z odrobiną środka dedykowanego do czyszczenia obić meblowych. Dzięki temu usuniemy wcześniej niezauważone drobne zabrudzenia. Taki zabieg sprawi, że dłużej będziemy mogli cieszyć się ładnym meblem w naszym salonie.

Zaufaj profesjonalistom

O ile z drobnymi zabrudzeniami czy lekkimi plamami bez problemu można poradzić sobie przy pomocy środków dostępnych w każdym większym sklepie o tyle z większymi zabrudzeniami lepiej jest zgłosić się do profesjonalnej firmy. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych trudności. Raz na jakiś czas dobrze jest oddać naszą kanapę do czyszczenia. Dzięki temu mebel ponownie będzie wyglądał tak jak chwilę po zakupie.

Artykuł powstał przy wsparciu oraz inspiracji sklepu meblowego Meble-Bogart.pl. Zdjęcie główne prezentuje https://www.meble-bogart.pl/nowoczesny-naroznik-torrense-z-pufa-p-44840-36-31.36.html