Moda na palety zaczęła się dobrych kilka lat temu i trwa w najlepsze. Doskonale się wpisuje w aktualne trendy proekologiczne i wydaje się, że właśnie tworzy swoją historię. Palety są materiałem raczej niedrogim i niewymagającym, nie do przecenienia jest też ich urok i charakter, jaki wnoszą do chyba każdego pomieszczenia. Faktycznie, doskonale się wpisują w każdy styl i świetnie się sprawdzają we wszystkich pomieszczeniach, ale też poza budynkiem – w ogródkach, na tarasach, w miejscach użyteczności publicznej. Odpowiednio zabezpieczone palety są w stanie służyć nie krócej niż tradycyjne meble, a ich nietuzinkowość daje im znaczną przewagę nad konkurentem.

Życie w stylu eko

Zero waste to styl życia, zgodnie z zasadą – nie wyrzucaj, wykorzystaj. Wyrzucane przez ludzi materiały mogą stać się ponownie zasobami, być może z innym przeznaczeniem, w nowym wydaniu, ale nadal mogą służyć ludziom w ich życiu codziennym. W ten trend świetnie wpisują się palety, z których po uprzedniej obróbce można stworzyć prawdziwe cuda, niepowtarzalne dekoracje w domu, a także rzeczy użyteczne, takie jak meble. To doskonały materiał do tworzenia siedzisk tarasowych, stolików i ław, narożników, półek lub całych regałów, a nawet łóżek do sypialni. Ten swoisty upcykling daje niesamowite możliwości, pobudza wyobraźnię, pozwala kreować świat wokół nas z troską o środowisko naturalne i przyszłe pokolenia. Dajemy drugie życie zwykłym paletom przemysłowym i transportowym, a przy okazji ciekawie zagospodarujemy przestrzeń wokół siebie.

Ceramika jest naturalnym materiałem, który jest wytwarzany z gliny lub innych naturalnych składników. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, ceramika nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i nie emituje toksycznych gazów. Jest to ważne z punktu widzenia ekologii i zdrowia. Z tego względu w aranżacjach eko warto wykorzystywać wazony ceramiczne https://estilohome.pl/produkty/wazony-ceramiczne/, które doskonale dopełniają ideę tego nurtu.

Możesz też zobaczyć:  Szafa przesuwna z lustrem czy bez – jaki model będzie dla Ciebie idealny

Wybieramy palety

Palety, mimo że na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią, mogą mieć inną konstrukcję i różny rozmiar. Wszystko zależy od ich pierwotnego przeznaczenia, a więc od roli, jaką spełniały w poprzednim życiu. Najpopularniejsze palety są trójwarstwowe i charakteryzują się niezwykłą trwałością. Mają wymiary 120x80x14,4 cm. Grube deszczułki, z których są wykonane tworzą bardzo stabilną i mocną konstrukcję. Palety mogą też występować w wersji nieco lżejszej, bo dwuwarstwowej, mając w wierzchniej warstwie rząd cieńszych i węższych listewek, łączących się między sobą od spodu. Ze względu na ich słabszą konstrukcję, są one przewidziane do jednorazowego użytku.

Do tworzenia mebli wybierajmy raczej europalety, które dzięki swemu solidnemu wykonaniu będą służyć latami. Są one oznaczone symbolem EPAL. Europalety wykonuje się z impregnowanego drewna, które poddaje się obróbce termicznej, by ochronić je przed szkodnikami.

Przy wyborze palety bardzo ważne jest sprawdzenie, czy drewno, z którego jest wykonana, nie jest zawilgocone lub spróchniałe. Taki materiał nie nadaje się do przetwarzania, mebel z niego powstały nie posłuży zbyt długo, a do tego jego użytkowanie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Jakie meble zrobisz z palet?

Na to pytanie najlepiej odpowie twoja własna wyobraźnia. Zanim przystąpisz do składania palet, należy najpierw oszlifować surowe drewno, by je wyrównać i pozbyć się wszelkich drzazg, a następnie pomalować lub po prostu zabezpieczyć za pomocą lakierobejcy. Powierzchnia drewna musi być idealnie gładka, by zapewnić komfort użytkowania. Z palet można wykonać wiele mebli, takich jak ława, wieszak na ubrania, łóżko, siedzisko na taras lub balkon, kwietniki, biblioteczkę i wiele innych nietuzinkowych mebli, które z pewnością staną się ozdobą twojego domu.

Możesz też zobaczyć:  Salon w stylu nowojorskim w 5 krokach – o aranżacji małego metrażu, funkcjonalności, ale i stylu w jednym

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.