Gdy mieszkanie lub dom osiągnie stan surowy zamknięty, należy przejść do prac wykończeniowych. Jest to już ostatni etap budowy, co jednak nie oznacza, że może być traktowany bez większej uwagi. Wręcz przeciwnie! To od niego w dużej mierze zależy komfort korzystania z lokalu.
Mając to na uwadze, roboty wykończeniowe trzeba przeprowadzać zgodnie z wcześniej przyjętym planem i harmonogramem. Wszystko po to, aby zapewniły uzyskanie końcowego efektu w postaci funkcjonalnego, wygodnego miejsca do życia. Jak więc wyglądają poszczególne etapy tych prac?
- Jak nietrudno się domyślić, najlepiej zacząć od przygotowania odpowiedniego planu i doboru poszczególnych rozwiązań. Mowa tu głównie o materiałach wykończeniowych, systemie grzewczych, elementach wyposażenia i instalacjach.
- Gdy plan jest gotowy, można przystąpić do działania. Kolejność prac zazwyczaj uwzględnia pierwszeństwo dla montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Dopiero potem możliwe jest położenie tynków na suficie, ścianach, a także otworów okiennych czy drzwiowych.
- W kolejnym kroku trzeba skupić się na ułożeniu instalacji centralnego ogrzewania, jak również na izolacji podłóg. Pozwoli to na montaż podkładu podłogowego i ewentualne wyrównanie wszystkich podłóg, jeśli pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Roboty wykończeniowe w domu należy przeprowadzić też na poddaszu. Najlepiej wówczas, gdy wszelkie prace mokre zostaną już zakończone.
- Gdy proces schnięcia tynków zostanie zakończony, można przejść do malowania ścian, położenia posadzek, a także montażu drzwi. Na zakończenie pozostaje już tylko wprowadzenie mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia.
Roboty wykończeniowe zaplanowane i przeprowadzone przez sprawdzoną, doświadczoną ekipę nie potrwają długo. Co równie ważne, zagwarantują one wysoki komfort życia, bez obawy o różnego rodzaju niedociągnięcia czy nieprawidłowości, które mogłyby dać o sobie znać po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu miesiącach.
Sprawdź: roboty wykończeniowe Poznań.
Napisz pierwszy komentarz.