Urządzając lub odnawiając swoje mieszkanie, warto zadbać o odpowiednie zdobienie ścian. Oczywiście, możesz klasycznie pomalować ściany na kolor, który Ci się podoba. Jednak może warto spróbować czegoś bardziej oryginalnego? Decydując się na fototapetę, możesz w ciekawy sposób urozmaicić tło ściany. Zwłaszcza jeżeli wybierzesz unikatowy wzór. Możesz z miejsca przenieść się w centrum Nowego Jorku lub na rajską plażę. Jednak kwestia wyboru fototapety może nie być wcale taka oczywista. Dlatego przychodzimy z pomocą! Zobacz jak wybrać właściwą fototapetę.

Czym jest fototapeta?

Precyzując, jest to wielkoformatowy wydruk fotograficzny, czyli upraszczając, jest to tapeta z nadrukowany zdjęciem. To, co ma znajdować się na zdjęciu, zależy tylko i wyłącznie od Twoich upodobań i od tego, co chcesz, żeby znajdowało się na Twojej ścianie. By fototapeta prezentowała się realistycznie projekt lub fotografia powinna być bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu będzie bardzo wyraźna. Ilość wzorów oferowana przez twórców fototapet nie ma końca. Często producenci oferują fototapety na zamówienie. Oznacza to, że możesz dowolnie spersonalizować fototapetę i wybrać zdjęcie, które sam wybrałeś. Spraw sobie wyjątkowy wystrój pokoju.

Czy warto zdobić fototapetą?

Zdobienie ścian mieszkania tapetą może kojarzyć się z legendarnymi latami 90. XX wieku. Jednak dzisiejsze fototapety zdecydowanie różnią się od tych stosowanych kiedyś, które odznaczały się mało ciekawymi i słabo zróżnicowanymi wzorami. W dzisiejszych czasach fototapety cechują się różnorodnością i unikatowością, dzięki czemu możesz naprawdę w ciekawy sposób zadbać o estetyczny wygląd mieszkania.

Możesz też zobaczyć:  Odkurzacz piorący – czym dokładnie jest i kto powinien go kupić?

Jakie są zalety fototapet?

Do zalet nakładania fototapety należą:

  • różnorakie wzornictwo,
  • duża rozpiętość cenowa,
  • łatwość w czyszczeniu,
  • trwałość użytych materiałów,
  • szybki montaż.

Zdecydowanie możesz dostosować fototapetę do swoich upodobań. Jeśli zdobisz w ten sposób pokój swojego dziecka, które jest fanem piłki nożnej, to spraw mu fototapetę z ulubionym stadionem piłkarskim. Jeśli lubisz wypoczywać na plaży, to zakup fototapetę z widokiem na zachód słońca nad oceanem.

Jaki rodzaj fototapety wybrać?

Z grubsza rodzaje fototapet można wyróżnić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Najtańszą opcją są fototapety papierowe. Taka fototapeta jest cienka, a co za tym idzie nietrwała. Łatwo ją rozerwać, już podczas samego montażu. Dodatkowo może wyblaknąć, ponieważ nie jest odporna na działanie promieni słonecznych, a także nie sprawdzi się w wilgotnym środowisku. Trudno z niej usunąć zabrudzenia, nawet jeśli położysz na nią warstwę ochronną. Jej największą zaletą jest cena.

Fototapeta lateksowa to ulepszona wersja fototapety papierowej. Takie rozwiązanie poprawia jakość samego wydruku oraz materiał jest nieco grubszy, co sprawia, że jest również trwalszy. To pośrednie wyjście, które zapewnia dobry stosunek jakości do ceny. Potrafi zakryć mankament ściany, jednak jej kładzenie może przysporzyć niewprawionym problemy. Kolejną zaletą fototapety lateksowej jest możliwość jej czyszczenia. Gdy zdarzy się sytuacja, w której na fototapecie znajdzie się brud, to spokojnie zetrzesz go przy pomocy wilgotnej ścierki.

Możesz też zobaczyć:  Kolejność prac wykończeniowych krok po kroku

Najlepszą jakościowo i wytrzymałościowo formą fototapety jest wersja winylowa. Jest odporna na działanie słońca, wilgoci, łatwo zetrzesz z niej tłuszcz oraz w prosty sposób ją ułożysz. Jej cena jest co prawda wyższa od dwóch poprzednich rodzajów, jednak idą za tym konkretne, wcześniej wspomniane cechy. Dodatkowo fototapeta winylowa dzieli się na papierową oraz flizelinową.

Fototapeta foliowa to rodzaj wydruku na folii przylepnej. To forma naklejek, która sprawdzi się na ścianach, ale także na meblach lub innych powierzchniach użytkowych. Wykorzystasz ją na drzwiach lub na szkle. Podłoże, na którym będzie kładziona, musi być płaskie. Jeśli chcesz położyć fototapetę foliową, to musisz właściwie przygotować powierzchnię. Dokładnie usunąć ryski, a także zabrudzenia, by folia właściwie przywarła.

Wybierając fototapetę, zwróć uwagę na pomieszczenie, w którym będzie się znajdować. W łazience i kuchni warto wykorzystać materiał, który odporny jest na wilgoć i zabrudzenia. W pokoju dziennym dobrze, gdy fototapeta jest bardzo dobrej rozdzielczości, by każdy detal był widoczny i upiększał Twój salon.