Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością. Umożliwiają rezygnację z kłopotliwego szamba i zapewniają dostęp do oczyszczonej wody, którą można wykorzystać we własnym ogrodzie. Ich działanie jest bardzo proste, ale bez odpowiednich bakterii byłoby praktycznie niemożliwe. Dlaczego bakterie do oczyszczalni są tak ważne i jak je wybrać, by zyskać maksymalną efektywność?

Jak działają bakterie w przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać zasadę działania przydomowych oczyszczalni ścieków. Najczęściej stosowana jest w nich technologia beztlenowo-tlenowa, która składa się z dwóch etapów. W pierwszym ścieki są jedynie wstępnie oczyszczane, a cały proces zachodzi w osadniku gnilnym. Wszelkie resztki nierozpuszczalne usuwane są mechaniczne raz na kilkanaście miesięcy. Całą resztą zajmują się właśnie bakterie. Ich zadaniem jest rozkład ścieków na nieszkodliwe substancje, które pozbawione będą przykrego zapachu. Odpowiednia konstrukcja przydomowej oczyszczalni ścieków pomaga bakteriom działać.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są doskonałą alternatywą dla śmierdzącego szamba w ogrodzie, które stale trzeba monitorować. W razie jego zapełnienia konieczna jest droga wywózka. Proces ten powtarza się wielokrotnie w ciągu każdego roku i jest bardzo uciążliwy.

Dlaczego bakterie do oczyszczalni są tak ważnym elementem całej instalacji?

W sklepach znajdziemy różnego rodzaju bakterie do oczyszczalni, które charakteryzują się wieloma właściwościami, ważne, by stosować produkty renomowanych firm. Bez wątpienia jedną z najlepszych marek posiadających swoje bakterie do oczyszczalni  jest firma Ekodren, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków.

Możesz też zobaczyć:  Jak usunąć pleśń ze ściany ? Domowe sposoby

W ich ofercie znaleźć można zarówno bakterie do rozruchu osadników gnilnych, jak i specjalne biokompatybilne środku przeciwpieniące. Ich regularne stosowanie zapewnia nie tylko szybsze rozkładanie szkodliwych związków organicznych, ale też wyższą wydajność oczyszczalni i łatwiejszą eksploatację. Bakterie te działają dobrze nie tylko na oczyszczalnię, ale też na całą instalację kanalizacyjną i rozsączającą. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie środki najwyższej klasy, które kupić można w bardzo niskiej cenie.

Dobrej jakości bakterie wspomagają procesy denitryfikacji i pomagają pozbyć się nadmiernej ilości amonu, azotynów i azotanów ze ścieków domowych. Ich rola jest nie do przecenienie, bez nich poprawne działanie przydomowych oczyszczalni ścieków byłoby niemożliwe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bakterie do szamba są całkowicie bezpieczne dla domowników i urządzeń kanalizacyjnych. Ich stosowanie zgodnie z zaleceniami nie powoduje żadnych niekorzystnych procesów dla środowiska. Regularne używanie takich preparatów zapobiega powstawaniu przykrych zapachów, które charakterystyczne są dla szamb.

Wybierając renomowane produkty, które można kupić w firmie Ekodren można cieszyć się sprawną oczyszczalnią przez wiele lat.