Kolory do kuchni decydują o charakterze całego mieszkania. Bo to właśnie kuchnia jest sercem domu, pomieszczeniem, w którym spotykają się i rozmawiają domownicy. Zwłaszcza, jeśli łączy się jadalnią lub salonem. Co zrobić, żeby była modna i przyjemna? Przede wszystkim wybrać odpowiedni kolor na ściany i resztę. Albo kolory. I nie bać się ich łączenia.

Podsumowanie artykułu:

  • Meble, sprzęt AGD, ściany, dodatki – każdy z tych elementów wprowadza jakieś kolory do kuchni. Dobieraj je umiejętnie.
  • Nie musisz decydować się wyłącznie na jeden kolor do kuchni. Może być ich więcej. Byle nie za dużo i byle ze smakiem.
  • Kolory do kuchni powinny być jasne i stonowane w niektórych miejscach, a żywe i oryginalne w innych. Tak tworzy się idealną równowagę.

Dlaczego warto wybrać kilka kolorów do kuchni zamiast jednego?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim niebanalność i różnorodność: decydując się na więcej barw w pomieszczeniu, zyskujesz o wiele większą szansę na to, że stworzysz wyjątkowe wnętrze, jakiego nikt jeszcze nie widział.

Drugi powód: funkcjonalność. Za pomocą kolorów możesz wydzielić konkretne strefy w kuchni – inna ściana przy strefie do zmywania, inna w części jadalnianej. Zwłaszcza, jeśli taką właśnie kuchnią dysponujesz, czyli łączącą w sobie także funkcję jadalni, a nawet pokoju dziennego.

Możesz też zobaczyć:  Gdzie przydaje się szafka na klucze i którą wybrać, by czuć się bezpiecznie?

Trzeci: stawiając na mnogość kolorów, możesz więcej rzeczy wypróbować. Uwielbiasz delikatny róż, ale podobno jako jedyna barwa w kuchni nie wygląda dobrze? Połącz ją więc z inną, co delikatnie stonuje całość, ale jednocześnie pozwoli Ci cieszyć się ukochanym kolorem w mieszkaniu.

Ściany – warto wybrać naturalne kolory

Różnego rodzaju szarości, biele, beże. Takie kolory wypadają najlepiej w funkcjonalnych pomieszczeniach. A jeśli dysponujesz niewielką kuchnią, tym bardziej powinieneś na nie postawić. W ten sposób unikniesz efektu ciasności. Na tle wymienionych barw ładne meble wyglądają jeszcze lepiej, a dodatki, nawet jeśli nieliczne, są szybko zauważane. Ściany w krzykliwym kolorze szybko przytłumiłyby wszystko, co wokół. Delikatne barwy na ścianach nie przykuwają tak mocno uwagi, więc nie męczą domowników. Tworzą doskonałe tło, a to jest ich najważniejsza funkcja.

Meble i sprzęty – ich spójne połączenie kolorystyczne to najtrudniejsze, co Cię czeka

Wybór frontów szafek, powierzchni blatów i mebli jadalnianych to, generalnie rzecz biorąc, nic trudnego. Dostępnych opcji jest tak wiele, że można przebierać i zestawiać ze sobą wiele rozwiązań. Problem pojawia się wtedy, kiedy kolor mebli trzeba połączyć ze sprzętem AGD – bo ten dostępny jest w zdecydowanie ograniczonej kolorystyce. Jeśli marzysz o modnej i spójnej aranżacji w kuchni, postaw więc na sprzęt w zabudowie lub jako kolor dominujący w kuchni, wybierz biel, szarość lub czerń – bo takie kolory w sprzęcie AGD rzeczywiście występują.

Możesz też zobaczyć:  Listwy Lagrus - rozwiązanie na miarę nowoczesnego domu

Dodatki – tak zdobędziesz wyrazisty kolor do kuchni

Tworzenie spójności między kolorami ścian, mebli i sprzętu kuchennego może wydawać się nudne. Jeśli takie jest, ratunku upatruj w dodatkach. Podczas ich doboru możesz się wyszaleć, sięgając wreszcie po wyróżniające się, wyraziste elementy. Kluczem do sukcesu jest nieprzesadzanie z ilością, a postawienie na mniej, ale rzeczywiście oryginalnych akcesoriów, które poza ładnym wyglądem zaoferują również funkcjonalność. Przykłady? Obicia krzeseł, toster, czajnik, kubki, bieżnik lub zasłonki w żywym kolorze.

W ramach podsumowania można powiedzieć, że przepisem na idealną kuchnię jest przemyślane łączenie kolorów do kuchni: wybranie bazy jako barwy ścian i większości mebli, np. półek wiszących https://krokusmeble.pl/kategoria/polki-wiszace/, a następnie wyrazistych akcesoriów, które wykończą aranżację. Każdy może to osiągnąć. To tylko kwestia przygotowania.