Gaz propan jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem grzewczym. Do jego zalet należą wydajność, wygoda w codziennym użyciu i wielofunkcyjność. Propan jest także ekologiczny i ekonomiczny. Czy warto zdecydować się na ten rodzaj ogrzewania domu?

Dlaczego ogrzewanie domu propanem się opłaca?

Jednym z najważniejszych czynników jest cena propanu. To jedno z najtańszych dostępnych paliw. Nie jest jednak dobrym rozwiązaniem kupowanie propanu w okresie grzewczym. Wtedy jego ceny wzrastają ze względu na rosnące zapotrzebowanie. Lepiej zakupić go w okresie wiosenno-letnim.

Wydajność propanu

Propan jest paliwem wydajnym – nie trzeba spalić go wiele, by utrzymać w domu ciepło. Gaz daje sporo ciepła sam w sobie, a jego wydajność może dodatkowo zwiększyć kocioł kondensacyjny. To piec wykorzystujący zjawisko skraplania pary wodnej. Odzyskane ciepło zostaje skierowane ponownie do wnętrza układu centralnego ogrzewania, a temperatura w kaloryferach jest stała. To również wiąże się z oszczędnościami – wystarczy zamontować odpowiedni kocioł na propan.

Opłacalność propanu na tle innych metod grzewczych

Przeprowadzone do tej pory badania i porównania wykazują, że propan jest jedną z najbardziej opłacalnych form ogrzewania domu. Pod uwagę były brane zarówno koszt inwestycji początkowej, jak i wysokość opłat za całoroczne ogrzewanie domu. Korzystanie z propanu wiąże się także z wygodą, jaką daje połączenie z automatycznymi piecami bezobsługowymi. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w domach, ale również w miejscach pracy – firmy mogą oszczędzić, ponieważ nie muszą zatrudniać pracownika odpowiedzialnego za utrzymanie ciepła.

Możesz też zobaczyć:  Wieszak na rower na ścianę – poznaj powody, dla których musisz go mieć!

Podsumowanie

Montaż ogrzewania na propan w domu to rozwiązanie zdecydowanie warte rozważenia. Przemawia za tym m.in. niska cena propanu, który jest jednym z najtańszych paliw. To także surowiec bardzo wydajny, dzięki któremu w kaloryferach zostanie utrzymana stała temperatura. Propan zdecydowanie wyróżnia się na tle innych form ogrzewania, jeśli chodzi o opłacalność.

Inspiracja: Instalacje gazowe LPG Direct