Czy znasz to odczucie, kiedy w środku nocy budzi Cię nieprzyjemny, ciągły ból w okolicy zęba? Z pewnością symptomy tego stanu odczuwane były już wcześniej, ząb dawał o sobie znać, przypominał o konieczności umówienia się na wizytę kontrolną do stomatologa… jednak ciągły pośpiech, brak czasu i odrobina dyskomfortu, związanego z wizytą u dentysty sprawiły, że codziennie pojawiały się ważniejsze sprawy. Jakie są skuteczne, domowe sposoby na ból zęba w nocy, kiedy Twój dentysta z pewnością nie odbierze telefonu? Dzięki produktom, które każdy posiada w swojej kuchni, z bólem zęba będzie można przetrwać do rana, kiedy przyjdzie pora umówienia się do specjalisty.

ból zęba domowe sposoby sól
fot. ból zęba domowe sposoby sól

Co na ból zęba, domowe sposoby na sytuację kryzysową

Co może powodować ostry ból zęba? Z reguły przyczyną dolegliwości są zmiany próchnicowe, rozwijające się w obrębie zębów. Gdy dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba, w momencie podrażnienia tego miejsca podczas posiłku lub w kolejnej fazie odsłonięcia miazgi, bez wyraźnego bodźca pojawia się odczucie bólu. Domowe sposoby na ostry ból zęba muszą więc przede wszystkim bazować na właściwościach znieczulających miejscowo oraz jednocześnie działać antybakteryjnie, gdyż próchnica jest chorobą, wywołaną przez bakterie, głównie Streptococcus mutans. Domowe sposoby na silny ból zęba to przede wszystkim doraźne metody, które pozwalają uśpić rozwój bakterii oraz efekt ich działania, objawiający się odczuciem bólu. Jeżeli ból zęba spowodowany jest stanem zapalnym przyzębia, zapaleniem okostnej lub pęknięciem szkliwa, najlepiej zastosować domowe na ból zęba domowe sposoby, które łagodzą stan zapalny. Biorąc pod uwagę dolegliwości bólowe, które pojawiają się przy nadwrażliwości zębów na kontakt z zimnymi lub gorącymi bodźcami, kiedy problemem są odsłonięte szyjki zębowe, najlepiej nie podrażniać zmian oraz zastosować sposoby, działające przeciwzapalnie i ściągająco.

Możesz też zobaczyć:  Jak odetkać zatkane ucho - domowe sposoby na odetkanie ucha

Jak szybko znaleźć w domu coś na ból zęba – domowe sposoby, działające błyskawicznie

W sytuacji, gdy ból pojawia się nagle, jest silny i trudno z nim funkcjonować warto zajrzeć do kuchennej szafki, w której znajdziemy wiele produktów, pomagających na problem bolącego zęba. Apteczka, w której z pewnością znajdzie się jodyna, będzie bardzo pomocna. Jodynę w ilości kilku kropli wystarczy wymieszać z łyżeczką soli. Tak przygotowaną mieszanką w szklance wody, należy płukać usta ze szczególnym uwzględnieniem zainfekowanego miejsca, powtarzając czynność nawet co godzinę. Doskonale zadziała również płukanka z szałwii, która posiada właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i ściągające. Napar z szałwii doskonale wpłynie na zdrowie całej jamy ustnej dzięki właściwościom dezynfekującym i bakteriobójczym. Łagodząco i antybakteryjnie działa płukanka z naparu rumiankowego. Gdy pojawi się ból zęba, domowe sposoby: sól, soda oczyszczona, ocet, zioła mogą pomóc przetrwać do czasu wizyty u stomatologa.

Jak szybko znaleźć w domu coś na ból zęba - domowe sposoby, działające błyskawicznie
fot. Jak szybko znaleźć w domu coś na ból zęba – domowe sposoby, działające błyskawicznie

Miejscowo na źródło bólu, czym okładać bolące zęby?

Kiedy ból zęba powoduje opuchliznę w okolicy szczęki, warto zastosować zimny okład, który zadziała ściągająco na zmiany. Ból zęba, opuchlizna domowymi sposobami można wyeliminować problem. Doskonale poradzą sobie z nim soda, wymieszana z octem. Łyżeczkę sody oczyszczonej należy zmieszać z łyżeczką octu i nasączonym mieszanką kompresem okładać bolące, opuchnięte miejsce. Olejek z drzewa herbacianego również świetnie sprawdzi się jako okład. Można przetestować działanie olejku kamforowego lub kropli walerianowych. Można również przygotować płukankę z kilku kropel olejku na szklankę wody. W miejscu podrażnienia powinniśmy unikać kontaktu z bardzo zimnymi lub gorącymi pokarmami i płynami. Warto również przed wizytą u stomatologa nie obciążać podrażnionego zęba gryzieniem bardzo twardych produktów.

Gdy przyczyny bólu leżą gdzie indziej…

Jeżeli ból zęba, spowodowany jest zapaleniem węzłów chłonnych, okłady i płukanki mogą tylko wspomóc eliminację bólu. Aby pozbyć się bólu zęba, należy przede wszystkim wyleczyć stan zapalny, który pojawił się dla węzłów chłonnych lub w niektórych przypadkach zatok. Jakie są domowe sposoby na pulsujący ból zęba? Co zrobić, gdy czujesz, że ból wydobywa się z innego miejsca i promieniuje do zęba? Leczenie środkami przeciwzapalnymi powinno być wspomagane płukankami ziołowymi, najlepiej z szałwii, która ma szeroki zakres zastosowań. Dobrze sprawdzi się po prostu woda z solą. Znakomitym środkiem przeciwzapalnym na dolegliwości w okolicy zębów są goździki. Goździki można przeżuwać lub przygotować z rozdrobnionych goździków papkę, którą okładamy podrażnione miejsce. Popularne jako przyprawa, znakomicie sprawdzające się w kuchni, posiadają cenne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Goździki można zastosować również w postaci płukanki, przyrządzonej z kilku kropel olejku eterycznego goździkowego lub w formie bezpośredniego smarowania nim podrażnionego, bolącego zęba.

Możesz też zobaczyć:  Jak leczyć ostrogę piętową domowym sposobem?

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży
fot. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Co zrobić, kiedy będąc w ciąży zaczynasz odczuwać ból zęba? Po pierwsze należy umówić się na wizytę do stomatologa Puck. Nie należy dopuścić do rozprzestrzeniania się w organizmie bakterii, odpowiedzialnych za ból zęba. Kiedy nie jesteś pewna, jakie leki możesz zastosować, spróbuj bezpiecznych, domowych sposobów na ból zęba. Jak zminimalizować ból zęba w ciąży domowymi sposobami? Od zewnątrz można zastosować zimne okłady, które pomogą znieczulić miejsce powstania bólu oraz zadziałają ściągająco na opuchliznę. Usta możesz płukać naparem z rumianku lub wodą z solą. Płukanka z olejku goździkowego lub olejku z drzewa herbacianego pomoże przetrwać do czasu wizyty u dentysty. Jeżeli ból jest bardzo silny, bezpiecznym środkiem przeciwbólowym, który możesz zastosować jako kobieta ciężarna jest paracetamol. Jeżeli jednak zechcesz spróbować, czy domowe sposoby są skuteczne, zwiększasz bezpieczeństwo swoje i dziecka. Lekarz stomatolog powinien na początku wizyty zostać poinformowany o ciąży, aby mógł dobrać odpowiednie, bezpieczne dla płodu środki znieczulające, stosowane podczas zabiegu.

Jakie domowe sposoby na ból zęba u dziecka można bezpiecznie stosować?

Jakie domowe sposoby na ból zęba u dziecka można bezpiecznie stosować?
fot. Jakie domowe sposoby na ból zęba u dziecka można bezpiecznie stosować?

Gdy ból zęba pojawia się u dziecka, najczęściej świadczy o próchnicy zębów mlecznych. Zdrowie i higiena jamy ustnej najmłodszych powinny być przestrzegane starannie, nawet w szkole lub w przedszkolu. Jeżeli jednak próchnica doprowadzi do wystąpienia bólu, konieczna będzie wizyta u dentysty Puck. Profilaktyka jest bardzo ważna, aby nie wykształcić w dziecku złego skojarzenia z gabinetem stomatologicznym. Co można podać dziecku na ból zęba? Domowe sposoby w postaci zimnych okładów sprawdzą się znakomicie. Dziecko może nie radzić sobie jeszcze z płukaniem ust, dlatego dobrym sposobem będzie pojenie malucha ziołową herbatką np. z rumianku, która zadziała antybakteryjnie. Dziecko nie powinno się zmuszać do gryzienia twardych pokarmów, zanim dentysta podczas wizyty nie zastosuje odpowiedniej metody.

Możesz też zobaczyć:  Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych – czym jest i dlaczego warto jej używać?

Ból zęba – jak sobie z nim poradzić?

Na ból zęba, który pojawia się z dużą siłą, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Skuteczne w eliminacji dolegliwości są domowe sposoby, które nie podrażniając bolącego zęba, bezpośrednio działają na miejsce pojawienia się bólu. Z tego względu płukanki sprawdzają się doskonale. Dobór odpowiednich składników płukanki, w praktyce zależał będzie od zawartości szafki, jednak warto zwrócić uwagę na szczególne właściwości, jakimi mogą pochwalić się poszczególne produkty. Olejek z drzewa herbacianego, podobnie jak na co dzień używany w kuchni czosnek, to naturalny antybiotyk, wyróżniający się dużą skutecznością. Zioła o właściwościach antybakteryjnych, przeciwwirusowych oraz ściągających sprawdzą się zarówno w przypadku bólu o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym, wywołanym chorobami dróg oddechowych. Skuteczność domowych sposobów z dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania bólu oraz powodujących go zmian w obrębie zęba. Domowe sposoby są znakomite doraźnie, jednak gdy ból świadczy o zmianach chorobowych, nie warto zwlekać z zapisaniem się na wizytę u stomatologa.

W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:

 • „domowe sposoby na ból zęba w ciąży”
 • „co na ból zęba domowe sposoby”
 • „domowe sposoby na ból zęba u dziecka”
 • „domowe sposoby na silny ból zęba”
 • „domowe sposoby na ból zęba w nocy”
 • „domowe sposoby na ostry ból zęba”
 • „coś na ból zęba domowe sposoby”
 • „ból zęba domowe sposoby sól”
 • „na ból zęba domowe sposoby”
 • „ból zęba w ciąży domowe sposoby”
 • „ból zęba opuchlizna domowe sposoby”

Źródła powstania tekstu – „Co na ból zęba – domowe sposoby na silny ból zęba”: