Nie ma chyba osoby, która nie znałaby białego ryżu, a także jego odmian. Jednak jeśli chodzi o komosę ryżową, jest już gorzej. Tymczasem quinoa, czy też ryż peruwiański, stanowi doskonałe ziarno, które powinno na stałe zagościć w Twojej kuchni. Dziś powiemy Ci, dlaczego warto je jeść, lecz także co smacznego możesz z niego przyrządzić.

Komosa ryżowa dla zdrowotności

Komosa ryżowa to bogata w skrobię roślina, która wygląda jak zboże, lecz nim nie jest. Największą popularnością cieszy się w Ameryce Południowej, jednak coraz śmielej radzi sobie w innych częściach świata. Także w Polsce można ją już bez problemu znaleźć, najłatwiej w sklepach ze zdrową żywnością, takich jak Frutavita. 

Quinoa wygląda niepozornie, a jednak ma wielką moc. Jest bogatym źródłem białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Działa antyoksydacyjnie i antynowotworowo, dzięki zawartości flawonoidów. Zawiera też saponiny, co z kolei wskazuje na działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe.

Co ciekawe, komosa jest mało kaloryczna, dlatego poleca się ją każdemu, kto dba o sylwetkę i jest na diecie. W 100 gramach znajdziesz 350 kalorii, co pozwala uzyskać uczucie sytości przez dłuższy czas.

Pełnowartościowe białko tylko w komosie

Warto sięgać po komosę ryżową, ponieważ zawiera wyjątkowej jakości białko roślinne i to w większej niż inne rośliny wysokości. Ma ono w sobie wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Ludzki organizm nie może ich syntetyzować samodzielnie. Wiedzę tę wykorzystują weganie i wegetarianie, którzy nie przyjmują mięsa. Sięgają po nią także wszyscy będący na diecie bezglutenowej oraz cukrzycy.

Możesz też zobaczyć:  Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych – czym jest i dlaczego warto jej używać?

Jak przyrządzić komosę ryżową?

Quinoa jest świetnym zamiennikiem kasz, makaronów i ziemniaków, stanowiąc bazę głównego dania. Jednak równie dobrze sprawdza się w zupach, sałatkach, a nawet deserach. Zawdzięcza to orzechowemu posmakowi, który komponuje się z wieloma innymi składnikami. Aby uzyskać prawidłowo ugotowaną komosę, trzeba ją przed gotowaniem wypłukać, tak jak robi się to z innymi ziarnami.

– Wypłukane ziarna należy wysuszyć i podprażyć,

– następnie gotuje się je w wodzie, w proporcji dwie części wody na jedną część komosy,

– po 15 minutach od momentu zagotowania należy wyłączyć palnik i odstawić ziarna na 10 minut, by wchłonęły resztę płynu.

Do czego dodać ziarna komosy?

Komosa ryżowa może stanowić samodzielny składnik dania głównego, jednak zdecydowanie lepiej odnajdzie się w połączeniu z innymi. Możesz z niej zrobić warzywną sałatkę i zastąpić nią klasyczny ryż lub makaron. Uwielbiasz faszerowane papryki? Tutaj także dodaj komosę. A kotleciki, które zazwyczaj robisz z kaszy, niech także powstaną przy pomocy tego zdrowego ziarna. Smak z pewnością przypadnie Ci do gustu i będzie to miła odmiana od tego, co już dobrze znasz.

Możliwości jest naprawdę sporo, tym bardziej że komosa występuje w kilku odmianach: czarnej, czerwonej i białej. Ta ostatnia jest najbardziej miękka, a pozostałe bardziej chrupkie. Stąd białe podaje się do obiadu, a kolorowe dodaje do sałatek.

Kto nie może jeść komosy?

Alergia na komosę oczywiście wykluczy ją z Twojej diety. Lecz skąd masz wiedzieć, że jesteś na ten produkt uczulony? Objawy najczęściej przybierają postać pokrzywki skórnej, obrzęku i zaburzeń połykania. Zanim zjesz większą ilość produktu, spróbuj odrobinę i poczekaj, jak zareaguje Twój organizm. Jeśli nic się nie dzieje, smacznego! Komosę spożywać mogą małe dzieci, kobiety w ciąży i te karmiące piersią.

Możesz też zobaczyć:  Torbiel w jamie ustnej. Zasady postępowania