Grzybica pochwy powinna być jak najszybciej poddana konsultacji ginekologicznej. Leczenie domowymi sposobami może przynieść chwilową ulgę. Najlepszym działaniem w tym przypadku jest leczenie farmakologiczne.

Pamiętać należy o tym, że podjęcie leczenia we własnym zakresie może wywołać jeszcze ostrzejsze skutki, na przykład przewlekła grzybica. Naturalne sposoby przeprowadzane w zaciszu własnego domu mogą stanowić dobrą metodę profilaktyki. W sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że określonych rodzaj infekcji ma charakter grzybiczy albo bakteryjny nie należy podejmować leczeni ana własną rękę. W tym przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u ginekologa. Są jednak pewne zasady oraz metody domowe, które pozwolą przynieść ulgę w przypadku określonej dolegliwości. Jakie są naturalne sposoby na grzybicę pochwy?

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Środowisko, które sprzyja grzybicy pochwy to ciepło oraz wilgoć. W związku z tym powinniśmy dostarczać powietrze do miejsc intymnych. Wyróżnia się kilka bardzo skutecznych metod, które pomagają poradzić sobie z określonym rodzajem infekcji. Jakie są domowe sposoby na grzybicę pochwy? Skutecznym działaniem jest zakładanie luźnej bawełnianej bielizny oraz odzieży. Koniecznie trzeba unikać odzieży wyprodukowanej z poliestru, gdyż materiał ten nie przepuszcza powietrza.

Możesz też zobaczyć:  Czy masażery pulsacyjne nadają się do samodzielnego użytku?

Podczas miesiączki w dzień lepiej używać tamponów, natomiast w nocy podpasek. Podkreślić należy jednak fakt, że tampon musi być wykonany z bawełny i nie wolno utrzymywać go w waginie dłużej niż 12 godzin. Jest to ważne, gdyż przyczynia się on do zahamowania wydostawania się wydzieliny na zewnątrz. Taka sytuacja sprzyja kandydozie.

grzybica pochwy domowe sposoby
fot. Czy w przypadku grzybicy pochwy, domowe sposoby wystarczą ?

Istotne jest to, żeby używać własnego ręcznika. Co więcej, musi on być zawsze suchy. Najlepiej wycierać pochwę ręcznikami jednorazowymi. Mamy wówczas gwarancję, że nie ma w nich bakterii, grzybów i wirusów.

Warto również spać nago, gdyż do rozwoju grzyba dochodzi w wilgotnym otoczeniu.

Grzybica pochwy – leczenie domowe

Jakie wyróżnia się domowe sposoby na swędzenie pochwy? Wymienia się kilka technik, których zastosowanie nie zaszkodzi w przypadku infekcji pochwy. Podkreślić należy jednak fakt, że metody zmniejszą ból oraz niebezpieczeństwo powrotu choroby, jednak nie są to sposoby pozwalające na zupełne zlikwidowanie problemu.

Pomocne są płyny do higieny intymnej. Mają one w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego. Dzięki nim możliwe jest utrzymywanie właściwego pH w pochwie. Co więcej, przywracają one również równowagę flory bakteryjnej.

Istotną kwestią jest dbanie o odpowiednią czystość noszonej bielizny. Podkreślić należy fakt, że nie uda nam się zlikwidować grzyba Candida albicans podczas zwykłego prania. Dlatego też należy stosować bezzapachowy preparat do czyszczenia bielizny, Co więcej, trzeba prasować w wysokiej temperaturze. Lepiej nie wykorzystywać zapachowych płynów do płukania. Mają one substancje, które mogą podrażniać wargi sromowe kobiety.

Możesz też zobaczyć:  W jaki sposób radzić sobie z otarciami na stopach?

Duże znaczenie ma również przyjmowana dieta. Kobiety powinny spożywać dużo probiotyków, które pozwalają na przywrócenie równowagi flory bakteryjnej. Dlatego też trzeba jeść naturalne kiszonki takie jak ogórki i kapustę kiszoną i inne, a także jogurty, maślankę, kefir czy twarogi.

jak pozbyć się grzybicy pochwy
fot. Czy wiesz, jak pozbyć się grzybicy pochwy raz na zawsze ?

Jakie wyróżnia się jeszcze sposoby na grzybicę pochwy?

Trzeba dbać o prawidłową higienę miejsc intymnych, szczególnie podczas miesiączki. W tym okresie krew wydostająca się z organizmu przyczynia się do zobojętnienia kwaśnego środowiska pochwy. To powoduje ograniczenie zdolności obronnych.

Stres wpływa na osłabienie układu odpornościowego, dlatego też trzeba unikać sytuacji, które przyczyniają się do jego powstawania.

Grzybica pochwy – leczenie domowe

Można stosować również rośliny zielarskie na grzybice pochwy. Niektóre rośliny wykazują aktywność przeciwgrzybiczą. Co więcej, mogą wspomagać leczenie preparatami farmakologicznymi. Niektóre zioła łagodzą świąd, a także ból oraz pieczenie. Stosuje się między innymi: szałwię, nagietek lekarski, pokrzywę, a także aloes. Wyciągi z ziół należy wykorzystywać do podcierania miejsc intymnych. Warto pamiętać także o tym, że nawet w tej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Czy czosnek to dobra metoda na grzybicę pochwy?

Wbrew powszechnej opinii nie należy umieszczać czosnku w pochwie. Oczywiście jest to naturalny antybiotyk, dlatego najlepiej jest go rozgnieść i zjeść. Gdy włożymy czosnek do pochwy przyczynimy się tylko do podrażnienia błony śluzowej. Co więcej, możemy mieć także problem z wydostaniem go na zewnątrz.

Możesz też zobaczyć:  Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych – czym jest i dlaczego warto jej używać?
zapalenie pochwy domowe sposoby
fot. W przypadku zapalenia pochwy, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające

Jak pozbyć się grzybicy pochwy?

Można również zastosować preparaty bez recepty, na przykład maść, która ma w składzie substancję czynną określoną jako klotrimazol. Jest to środek mający działanie przeciwgrzybicze. Jego działanie opiera się na hamowaniu syntezy ergosterolu. Jest to związek chemiczny uczestniczący w budowie błony komórkowej grzybów. Ma działanie na wiele rodzajów grzybów, w tym również Candida albicans. Mimo, że leki są bez recepty przy ich stosowaniu również należy skorzystać z konsultacji z lekarzem ginekologiem.