Przyczyny suchego kaszlu mogą być różne, dolegliwość jest uciążliwa, dlatego nie warto zwlekać z reakcją i już przy pierwszych objawach wdrożyć domowe sposoby na kaszel suchy, dzięki którym znacznie zminimalizujemy skutki dolegliwości. Jakie mogą być przyczyny pojawienia się suchego kaszlu? Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, dotykająca drogi oddechowe. Suchy kaszel może pojawić się również w sytuacji, gdy czynniki alergizujące się uaktywniają. W skrócie, z powodu alergii. Powodem pojawienia się suchego, uciążliwego kaszlu może być również jakość powietrza. Gdy w warunkach zimowych jesteśmy narażeni na smog, może pojawić się suchy kaszel, świadczący o podrażnieniu gardła. W sytuacji, gdy odbywa się w naszym domu remont, reakcja organizmu na pył, unoszący się w wyniku prac remontowych, zwłaszcza podczas wygładzania gipsu, to z pewnością męczący, suchy kaszel. Osoby, które maja styczność z dymem papierosowym, zwłaszcza w zamkniętym, słabo wentylowanym pomieszczeniu, mogą odczuwać suchy kaszel. Gdy w pomieszczeniach jest zbyt niska wilgotność powietrza, gardło może zostać podrażnione, co w efekcie doprowadzi do suchego kaszlu. Poważne choroby, w tym nowotworowe, mogą objawiać się długotrwałym, suchym kaszlem. Jakie zastosować domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle, aby pozbyć się uciążliwych objawów?

Do walki z suchym kaszlem domowymi sposobami

Na suchy i mokry kaszel domowe sposoby z reguły są skuteczne, jeśli zachodzi konieczność zastosowania środków farmakologicznych, domowe sposoby znakomicie uzupełniają i wspomagają kurację leczniczą. Suchy kaszel, w przeciwieństwie do mokrego, nie skutkuje usunięciem nagromadzonej w drogach oddechowych wydzieliny. Aby rozrzedzić wydzielinę i pozbyć się suchego, uciążliwego odruchu kaszlu, przede wszystkim należy dużo i często spożywać płyny. Picie napojów, które nie podrażniają dróg oddechowych, w temperaturze pokojowej lub podgrzanych, będzie doskonałym sposobem na pozbycie się suchego kaszlu. Odpowiedni poziom nawilżenia górnego odcinka dróg oddechowych ograniczy odruch odksztuszania. Podobnie, domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka będą skuteczne wtedy, gdy dziecko będzie często, regularnie dopajane.

Możesz też zobaczyć:  Jak usunąć pleśń ze ściany ? Domowe sposoby
Do walki z suchym kaszlem domowymi sposobami
fot, Do walki z suchym kaszlem domowymi sposobami

Nawilżenie, nie tylko gardła

Aby cieszyć się ulgą w suchym kaszlu, nawilżeniem powinniśmy objąć nie tylko gardło i jego sąsiedztwo. Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy w dzień oraz w nocy, jest kluczowe dla odzyskania zdrowia. Zastosować można nawilżacz powietrza, w roli nawilżacza świetnie sprawdzi się otwarte akwarium lub mokre ściereczki, nasączone olejkiem miętowym lub eukaliptusowym, zawieszone na grzejniku. Poprzez grzejnik, emitujący ciepłe, lecz suche powietrze, wilgotność pomieszczenia znacznie spada. Dlatego konieczne będzie uzupełnienie jej poziomu dodatkowymi nawilżaczami. Mimo złego samopoczucia, spowodowanego infekcją, należy często wietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa, kaszląc.

Inhalacje parowe doskonałe dla dróg oddechowych

W przypadku męczącego, suchego kaszlu doskonale zadziała inhalacja parowa. Aby skorzystać z jej doskonałych właściwości, wystarczy do naczynia nalać gorącej wody, do której wlewamy kilka kropli olejku eterycznego. Tak przygotowaną mieszanką należy oddychać, nachylając się nad naczyniem, jednocześnie osłaniając głowę i naczynie ręcznikiem, aby efekt był intensywniejszy. Po takim zabiegu zwiększy się nawilżenie górnych dróg oddechowych, które ulegną rozszerzeniu, co automatycznie wpłynie na ograniczenie odruchu kaszlu. Inhalacje będą skuteczne również wtedy, gdy po zabiegu domowym, natrzemy okolice klatki piersiowej rozgrzewającą maścią.

Domowe sposoby na suchy kaszel u dorosłego

Osoby dorosłe, zmęczone suchym kaszlem, mogą zastosować gorące kompresy mokre na klatkę piersiową. Podczas domowego zabiegu, warto przykryć się kołdrą o właściwościach, przepuszczających powietrze. Po wykonaniu takiego zabiegu, najlepiej przy pomocy drugiej osoby, warto wypić odrobinę rozgrzewającego alkoholu. Najlepiej, gdy będzie to brandy, dodane w niewielkiej ilości do czarnej herbaty. Aby uniknąć męczącego, suchego kaszlu w nocy, warto zastosować dodatkową poduszkę, lub tę używaną na co dzień, unieść wyżej. Ułożenie z głową wysoko zapobiegnie dusznościom, mogącym pojawić się podczas napadów suchego kaszlu.

Możesz też zobaczyć:  Jak obniżyć trójglicerydy domowymi sposobami

Co na suchy kaszel, domowe sposoby

Znakomitym sposobem domowym, stosowanym przy objawach suchego kaszlu, jest przyrządzenie syropu z cebuli. Najskuteczniejszy syrop z cebuli będzie wtedy, gdy oprócz pokrojonej w plastry cebuli i dużej ilości cukru, użyjemy do mieszanki ząbka czosnku oraz kilku łyżek miodu. Syrop z cebuli w nieco ulepszonej wersji będzie miał właściwości przeciwbakteryjne, co pomoże nie tylko ograniczyć odruch kaszlu, ale przede wszystkim zapobiegnie namnażaniu się bakterii, mogących przyczynić się do rozwoju infekcji. syrop z cebuli jest powszechnie stosowany i doceniany za swoje wyjątkowe właściwości, warto więc osobiście przekonać się o prawdziwości takich opinii.

Syrop domowym sposobem na kaszel?

Syrop domowym sposobem na kaszel?
fot. Syrop domowym sposobem na kaszel?

Alternatywa dla syropu z cebuli może okazać się syrop z buraka. Przygotowany z pokrojonego buraka oraz cukru syrop może znakomicie pomóc w walce z suchym kaszlem. Na suchy kaszel domowe sposoby są bardzo skuteczne, zwłaszcza jeśli pamiętamy o odpowiednim nawilżeniu dróg oddechowych i pomieszczenia. Syrop z buraka oprócz właściwości przeciwkaszlowych wspomoże organizm w walce z infekcją cennymi  składnikami, wpływającymi na jakość krwi oraz kondycję organizmu.

Zioła na suchy kaszel i drapanie w gardle

Zioła na suchy kaszel i drapanie w gardle
fot. Zioła na suchy kaszel i drapanie w gardle

Domowe sposoby na suchy, męczący kaszel to również stosowanie ziołowych naparów. Lecznicza moc ziół, znana od wielu stuleci udowadnia, jak skuteczne są rośliny w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Na suchy, drażniący kaszel najlepszy będzie wywar z liścia babki lancetowej, kwiat ślazu, korzeń prawoślazu, kwiat malwy, podbiału lub dziewanna. Aby ziołowe napary były skuteczne, należy przygotowywać je i wypijać kilka razy w ciągu dnia. Rośliny, posiadające właściwości oblepiające błonę śluzową dróg oddechowych, znakomicie nawilżają okolice przełyku. W przypadku kaszlu krtaniowego warstwa ochronna będzie niezastąpiona. Czy są domowe sposoby na suchy kaszel krtaniowy? Czy w przypadku, gdy się pojawia, konieczne będą lekarstwa z kodeiną? Stosując sposoby domowe, dzięki którym gardło i krtań zostaną powleczone ochronną warstwą śluzową, możemy uniknąć kuracji lekami.

Możesz też zobaczyć:  Jak pozbyć się kurzajek - domowe i naturalne metody walki z nimi.

Natura, zamknięta w słoiku miodu

Miód, doskonały na wiele dolegliwości, sprawdzi się również przy suchym kaszlu. Spożywany bezpośrednio lub jako dodatek do płynów, stworzy warstwę ochronną w gardle. Spożycie miodu jest korzystne dla całego organizmu. W przypadku suchego kaszlu, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie miodu ze spadzi iglastej, znanego ze swych wyjątkowych właściwości dla dróg oddechowych człowieka. Miód znakomicie powleka błonę śluzową gardła, ograniczając tym samym odruch kaszlu.

Natura, zamknięta w słoiku miodu
fot. Natura, zamknięta w słoiku miodu

Jak domowymi sposobami wyeliminować suchy kaszel?

Suchy kaszel, aby infekcja uległa wyleczeniu, musi zmienić się w kaszel mokry, który prowadzi do pozbycia się, zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Aby przyspieszyć ten proces, należy nawilżać organizm oraz chronić gardło przed wysuszeniem. Podczas każdej infekcji dobrym rozwiązaniem jest zdrowa dieta, uboga w biały cukier oraz produkty wysoce przetworzone. Jeżeli suchy kaszel nie wiąże się z wyraźnymi objawami infekcji układu oddechowego, jest nawracający lub pojawia się bez wyraźnej przyczyny, należy zgłosić się do lekarza. Niepokojące powinno stać się zjawisko suchego kaszlu, utrzymującego się dłużej, niż przez trzy tygodnie, lub w sytuacji, gdy podczas kaszlu pojawia się zabarwiona krwią, ślina. Niepokojące objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualne czynniki chorobowe. Domowe sposoby na suchy kaszel, choć w większości pzpadkó skuteczne, nie powinny być powodem unikania wizyty u lekarza, jeśli objawy utrzymują się lub jeżeli infekcja się rozwija.


W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:

  • „domowe sposoby na kaszel suchy”
  • „domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle”
  • „na kaszel suchy i mokry domowe sposoby”
  • „domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka”
  • „domowe sposoby na suchy kaszel u dorosłego”
  • „co na suchy kaszel domowe sposoby”
  • „domowe sposoby na suchy męczący kaszel”
  • „domowe sposoby na suchy kaszel krtaniowy”

Źródła powstania tekstu – „Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle”: