Zapalenie węzłów chłonnych jest stanem zapalnym. Jest to dość powszechna patologia, która nie jest chorobą niezależną, ale jako zespół często występuje w różnych chorobach. W związku z tym każde leczenie zapalenia, w tym leczenie domowymi sposobami na węzły chłonne, powinno być przeprowadzane zgodnie z chorobą podstawową i ogólnym stanem chorego. Dlatego obecność takiego stanu powinna być zawsze postrzegana, jako wierzchołek góry lodowej i powód do szukania prawdopodobnej przyczyny zapalenia.

Domowe sposoby na powiększone węzły chłonne

Na zapalenie węzłów chłonnych domowe sposoby można stosować według popularnych receptur. Warto wykorzystywać przepisy w sposób kompleksowy, wybierając jedną kolekcję ziół, jeden naturalny środek do podawania doustnego i dwa środki do podawania miejscowego w postaci maści lub kompresu.

domowe sposoby na powiększone węzły chłonne
fot. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na powiększone węzły chłonne ?

Powiększone węzły chłonne szyi – leczenie domowe

 • Mieszanka ziołowa do leczenia chronicznego zapalenia węzłów chłonnych. Wymieszać jedną część pokrzywy, krwawnika, szyszek chmielu, oregano i trzy kawałki skrzypu polnego. Łyżkę ziół wsypać do garna zalać 300 ml wody i gotować przez 15 minut. Następnie zaparzać jeszcze wywar przez 10 minut, odcedzić i spożywać po 100 ml na pół godziny przed posiłkami trzy razy dziennie.
 • Wywar z ziela skrzypu to doskonały środek na oczyszczanie krwi. Łyżkę rozdrobnionych ziół zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia na 20 minut, przecedzić. Napar spożywać 3 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem.
 • Używając tego samego przepisu, można przygotować napar z rdestu i przyjmować go w ten sam sposób. Stosowanie dwóch ziół może być wykonywane na przemian w przewlekłym i nawracającym zapaleniem węzłów chłonnych. Przebieg korzystania z domowego sposobu na węzły chłonne szyjne to: przyjmowania jednego zioła przez tydzień, a następnie drugi gatunek zioła przez kolejny tydzień, i tak dalej przez dwa miesiące.
 • Mieszanka przeciwzapalna, na powiększone węzły chłonne szyi leczenie domowe na naturalnych składnikach. Piołun, mięta miętowa, tawuła, liście malin, dziurawiec, liście malin, oregano, kwiat limonki, rozdrobniony korzeń mniszka lekarskiego. Zioła powinny być przygotowane w równych ilościach. Należy użyć powstałej mieszanki do przygotowania naparu: dwie łyżki ziół zalać pół litra wrzącej wody i pozostawić do naciągnięcia na osiem godzin. Przyjmować pięć razy dziennie po 100 ml.
 • Korzeń mniszka lekarskiego może posłużyć do spożywania w stanie suchym. Kilka korzeni mniszka lekarskiego należy zmielić i przyjmować tak przygotowany proszek 3 razy dziennie, po łyżeczce, zawsze pół godziny przed posiłkiem.
Możesz też zobaczyć:  W jaki sposób usunąć kamień nazębny? Domowe sposoby

Na zapalenie węzłów chłonnych domowe sposoby – czosnek, warzywa, owoce

 • Na powiększone węzły chłonne domowe sposoby w postaci naparu z czosnku, jako środek przeciwbakteryjny. Należy przecisnąć przez praskę dwie spore główki czosnku, po czym zalać jednym litrem ciepłej wody i pozostawić na 3 dni, mieszając w międzyczasie 2 razy w ciągu dnia. Spożywać 1 łyżeczkę 3 razy dziennie między posiłkami.
 • Zapalenie węzłów chłonnych leczenie domowe przeprowadzane jest z soku z buraków. Umyć świeże buraki, pokroić na kawałki i wycisnąć sok sokowirówką. Tak przygotowany sok należy przetrzymywać w lodówce (bez przykrywania) i po 6 godzinach można rozpocząć stosowanie. Sok z buraków należy przyjmować na pusty żołądek po pół szklanki. Jeśli jest taka potrzeba, można rozcieńczyć świeżym sokiem z marchwi, poprawi to znacznie smak.
 • Jagody, jako domowe sposoby na węzły chłonne i środek wzmacniający i przeciwzapalny. Świeże jagody zalać ciepłą wodę i pozostawić na dwie godziny: 1 część jagód na 5 części wody. Spożywać po szklance naparu pomiędzy posiłkami.
 • Żurawina jest doskonałym sposobem leczenia zapalenie węzłów chłonnych. Należy przygotować napar z jednej łyżki żurawiny i szklanki wrzącej wody, następnie dodać łyżeczkę miodu.
okłady na powiększone węzły chłonne
fot. Czy okłady na powiększone węzły chłonne przyniosą ulgę ?

Specyficzny domowy sposób na powiększone węzły chłonne

Na zapalenie węzłów chłonnych domowe sposoby to leczenie naftą. Stan zapalony węzłów chłonnych może być usuwany za pomocą oczyszczonej nafty. Rano, przed posiłkami, wypić 1 łyżeczkę nafty i natychmiast wypić 1 łyżeczkę oleju roślinnego, a następnie natychmiast zjeść kawałek chleba. Wkrótce stan zapalny minie.

Możesz też zobaczyć:  Domowe sposoby na chrypkę i suchość w gardle

Okłady na powiększone węzły chłonne

 • Liście mięty są doskonały sposobem na złagodzenie stanu zapalnego węzłów chłonnych. Zmiażdżyć i wymieszać liście mięty pieprzowej, aby zrobić z nich sok. Przymocować powstałą masę do zmienionych zapalnie węzłów chłonnych za pomocą bandaża i plastra. Zostawić kompres na dwie godziny. Wykonywać taka procedurę dwa razy dziennie, łącząc go z leczeniem sokiem z mniszka lekarskiego.
 • Na powiększone węzły chłonne szyi leczenie domowe z użyciem jemioły może okazać się bardzo skuteczne. Łyżkę suszonych, posiekanych liści jemioły, zalać 300 ml wody, umieścić w garnku i gotować przez 20 minut. Schłodzić, odcedzić i użyć do robienia okładów. Codziennie nasączać gazę tym naparem utrzymywać na szyi przez dwie godziny.
 • Cykoria, jest sprawdzonym środkiem na niespecyficzne zapalenie węzłów chłonnych. Zmielić korzenie cykorii, w ilości odpowiedniej do pokrycia obszaru węzłów chłonnych. Cykorię zalać wrzącą wodą, w takiej ilości, aby ją przykryła i pozostawić na 20 minut. Wystudzoną masę rozprowadzić równomiernie na gazie, umieścić kompres na węzłach chłonnych, przykryć folią i zabezpieczyć bandażem. Utrzymywać okład na szyi przez dwie godziny (dwa razy dziennie).
zapalenie węzłów chłonnych domowe sposoby
fot. Czy na zapalenie węzłów chłonnych domowe sposoby wystarczą?
 • Okłady na powiększone węzły chłonne z liści orzecha włoskiego, jako zewnętrzny środek przy stanie zapalnym. Zmiażdżyć potrzebną ilość liści orzecha włoskiego, zalać przegotowaną wodą, odstawić na 20 minut. W otrzymanym naparze zamoczyć gazę i przymocować do węzłów chłonnych, przykrywając ją folią. Zostawić kompres na dwie godziny. Procedurę wykonywać dwa razy dziennie.
 • Kilka świeżych liści glistnika sparzy wrzącą wodą, a po ostygnięciu nałożyć na zaatakowane węzły chłonne. Pozostawić kompres na 30 minut, okłady wykonywać trzy razy dziennie.
 • Na powiększone węzły chłonne szyi leczenie domowe przeprowadzane jest sokiem z mniszka lekarskiego. Zmiażdżyć świeże zioła mniszka lekarskiego i wycisnąć z niego sok. Nasączyć sok sokiem gazę i nałożyć na węzeł chłonny na dwie godziny. Taką procedurę należy wykonywać dwa razy dziennie przez trzy kolejne dni.
 • Maść z liści borówki i tłuszczu do domowego leczenia stanu zapalnego węzłów chłonnych. Roztopić 200 g tłuszczu w kąpieli wodnej, wlać trzy łyżki stołowe suszonych, rozdrobnionych liści borówki i gotować na wolnym ogniu przez 4 godziny. Gorącą maść, umieścić w szklanym naczyniu z pokrywką i przechowywać w lodówce. Nakładać maść na zaatakowane węzły chłonne trzy razy dziennie.
Możesz też zobaczyć:  Co na zajady - domowe sposoby na zajady na ustach