Zatkanie ucha pojawia się bardzo często po wizycie na basenie, locie samolotem, czy też przy przeziębieniu. Z określonym problemem można poradzić sobie, wykorzystując domowe sposoby. Przynoszą one rezultaty pod warunkiem, że nie doszło do rozwoju stanu zapalnego. Bardzo istotnym elementem jest przyczyna danej dolegliwości. Gdy ją poznamy łatwiej poradzimy sobie z wskazaną trudnością. Trzeba również pamiętać o tym, że długie utrzymywanie się określonego stanu może informować o poważniejszych przyczynach, wśród których wymienia się na przykład stan zapalny ucha, czy też pęknięcie błony bębenkowej. Jak odetkać zatkane uchu?

Domowe sposoby na odetkanie ucha

Zatkane ucho to problem, który może pojawiać się w obecności ucisku, a nawet bólu. Gdy wskazaną nieprawidłowości odczuwamy krócej niż 3 dni, nie ma wówczas powodów do obaw. W tym przypadku raczej nie należy doszukiwać się poważnego problemu ze zdrowiem. Taki stan może być spowodowany przez nadmierną ilość woskowiny usznej. Inną przyczyną może być także przeziębienie. Co więcej, sytuacja taka występuje bardzo często po kąpieli w basenie. Spowodowane jest to wodą, która dostała się do przewodu słuchowego. Może to być także wynikiem zmiany ciśnienia, a więc możemy doświadczyć tego nieprzyjemnego uczucia po locie samolotem. Jaki jest sposób na zatkane ucho? Warto skorzystać z domowych sposobów. W przypadku, gdy problem trwa dłużej niż trzy dni, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie przyczyn określonego zaburzenia. Nie wolno tego bagatelizować, gdyż taka sytuacja może doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Może także świadczyć o poważnych schorzeniach, takich jak pęknięcie błony bębenkowej albo zapalenie ucha.

Możesz też zobaczyć:  Najbardziej skuteczne i naturalne domowe sposoby na porost włosów
co zrobić z zatkanym uchem
fot. Jeśli nie wiesz co zrobić z zatkanym uchem, wszystkie niezbędne informację znajdziesz tutaj

Woskowina w uchu – co na zatkane ucho?

Woskowina jest niezwykle potrzebna. Jest to naturalna wydzielina pochodząca z zewnętrznego przewodu słuchowego. Jej zadaniem polega na pełnieniu funkcji ochronnej. Niestety nadmiar treści doprowadza do zablokowania światła przewodu słuchowego. Jest to tak zwany czop woskowinowy. W tym przypadku dobrym sposobem na zatkane ucho jest strzykawka albo zakraplacz napełniony wodą utlenioną. Aby skutecznie poradzić sobie z nadmiarem woskowiny, musimy odchylać głowę, końcówkę strzykawki umieścić delikatnie w uchu, a następnie wpuścić niewielką ilość zawartości do wnętrza. Po zabiegu trzeba wyprostować głowę. To sprawi, że nadmiar płynu wydostanie się na zewnątrz. Ponadto, można również wykorzystać parafinę. Jest to preparat, który skutecznie zmiękcza znajdującą się w przewodzie słuchowym woskowinę. Bezwzględnie nie można używać patyczków higienicznych. To może spowodować przesunięcie treści, w głębsze warstwy. Konsekwencją używania patyczków może być również uszkodzenie błony bębenkowej, co może doprowadzić do pogorszenia słuchu.

Sposoby na zatkane ucho po locie samolotem

Co zrobić z zatkanym uchem? Lot samolotem przyczynia się do powstania różnicy ciśnienia na zewnątrz oraz w uchu, skutkiem czego jest zatkanie ucha. Wówczas warto skorzystać ze sposobu, który polega na żuciu gumy bądź ssaniu cukierków. Wzmożone wytwarzanie śliny udrażnia trąbkę słuchową, co prowadzi do wyrównania różnicy ciśnienia.

jak odetkać zatkane ucho
fot. Nie każdy wie, jak odetkać zatkane ucho

Domowe sposoby na zatkane ucho przy przeziębieniu

Przy przeziębieniu bardzo często dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, który może rozprzestrzenić się do elementu łączącego nos oraz ucho środkowe. Wówczas mamy wrażenie zatkanego ucha. Wówczas możemy zaaplikować krople do nosa, które pozwalają na udrożnienie dróg oddechowych. Warto również zastosować inhalacje z olejków eterycznych. Brak skuteczności określonych metod jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Możesz też zobaczyć:  Jakie domowe sposoby pozwolą na skuteczną walkę z odciskami?

Ucho zatkane wodą – domowe sposoby

Jakie są sposoby na zatkane ucho przez zalegającą w przewodzie wodę? Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do infekcji, a także bardzo poważnych stanów zapalnych. Określony problem najczęściej powstaje po wizycie na basenie. W tym przypadku trzeba pochylić głowę w stronę ramion, a także pociągnąć za małżowinę uszną. Postępujemy w ten sposób dopóty, dopóki nie odczujemy ulgi. Co więcej, warto spać na uchu, w którym znajduje się woda. Dzięki temu wypłynie ona swobodnie z przewodu słuchowego.

sposoby na zatkane ucho
fot. Każdy z nas zna jakieś sposoby na zatkane ucho. Ale czy są skuteczne ?

Kiedy zatkane ucho powinno skłonić do wizyty u lekarza?
Nie zawsze babcine sposoby pomogą na zatkane ucho. Niestety czasami musimy pójść do lekarza. Wizyta u specjalisty jest konieczna w następujących sytuacjach:

  • ból ucha,
  • zawarty głowy oraz szumy w uszach,
  • wymioty,
  • utrzymywanie się dolegliwości dużej niż 3 dni.

Zatkane ucho może świadczyć o obecności poważnych schorzeń, na przykład pęknięcie błony bębenkowej. W związku z tym, gdy dolegliwości z tym związane przedłużają się, nie wolno czekać tylko niezwłocznie umówić się na wizytę u laryngologa. Nigdy nie należy bagatelizować problemów związanych ze zdrowiem. Pamiętajmy o tym, że im szybciej zareagujemy na daną sytuację, tym mamy większe szanse na wyzdrowienie. Zdrowie to największy dar, jaki otrzymaliśmy, dlatego nie zmarnujmy tego.