Istnieje setki sposób na domowe leczenie pacjentów. Większość z nich przez lata była sprawdzana przez naszych rodziców i dziadków. Z czasem jednako pojawiają się coraz to nowe, profesjonalne rozwiązania. Jednym z nich jest żywienie medyczne, które znacznie pomaga zwłaszcza osobom starszym i chorym.

Skuteczność żywienia medycznego 

Żywienie medyczne to bardzo ważna część procesu leczenia, która ma na celu wsparcie osób chory w szybszym powrocie do pełnego zdrowia. Polega ono na dostarczaniu osobie chorej wszelkich składników odżywczych (takich jak: białka, cukry, witaminy, składniki mineralne itd.), jeżeli nie jest ona w stanie przyjąć ich naturalnie. 

Wiele ciekawych informacji na temat żywienia medycznego można znaleźć na stronie: Nutripharma. Rozwiązanie to polega na stosowaniu zbilansowanych diet, które można podawać doustnie jako główne źródło odżywiania lub dopełnienie diety osoby starszej lub chorej. 

Żywienie medyczne jest zalecane przede wszystkim w przypadku chorób przewlekłych, onkologicznych, a także u pacjentów przed i po operacjach, a także po udarach oraz borykających się z trudnymi do wygojenia ranami. Żywienie medyczne to także rozwiązanie dla osób z odleżynami w podeszłym wieku oraz dla ciężko chorych dzieci. 

Żywienie medyczne może się odbywać doustnie lub przez zgłębnik. Zaleca się je przy zachowaniu drożności górnej części przewodu pokarmowego. W ramach żywienia medycznego stosuje się specjalne preparaty do żywienia do jelitowego. Mogą one mieć formę napojów, które mimo niewielkiej objętości w składzie mają bardzo dużo składników odżywczych wspomagających utrzymanie organizmu w dobrym stanie. 

Możesz też zobaczyć:  Co na zajady - domowe sposoby na zajady na ustach

Żywienie przez zgłębnik oznacza podawanie specjalistycznych diet prosto do przewodu pokarmowego przez dostęp stworzony sztucznie. Stosowane są zgłębniki nosowo – żołądkowe, gastromia, nosowo – jelitowe oraz jejunostomia. 

Żywienie dojelitowe 

W przypadku osób chorych i starszych, czasem konieczne jest wykorzystanie żywienia dojelitowego. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla osób, które już nie przebywają w szpitalu, ale nie są w stanie przyjmować pokarmu doustnie. 

Taki sposób żywienia, polega na podawaniu gotowych diet przemysłowych do przewodu pokarmowego przez sztuczny dostęp czyli zgłębnik. Diety oraz potrzebny sprzęt są dostarczane prosto do domów pacjentów. Można je podawać w bolusach lub za pomocą wlewów kroplowych. 

W ofercie sklepów medycznych znajdują się specjalne pakiety żywieniowe. Aby w warunkach domowych możliwe było rozpoczęcie żywienia dojelitowego, konieczne jest posiadanie sztucznego dostępu do przewodu pokarmowego. 

Osoby starsze lub chore mogą także postawić na przyjmowanie produktów, które pełnią rolę uzupełnienie diety. Dostępne są m.in. produkty takie jak: drinki odżywcze, takie jak EnergyZip, albo diety w proszku. Zawierają one kompleks witamin i minerałów, które są niezbędne, aby utrzymać organizm w dobrym stanie. Chory może sam w łatwy sposób je przyjmować, prosto z kartonika lub dodając produkt do ulubionych pokarmów. 

Wsparcie żywieniowe to dobre rozwiązanie, które można także wykorzystywać w szpitalu, jako uzupełnienie diety, gdy posiłki są ubogie i mało wartościowe. 

Opiekując się w domu osobą starszą lub schorowaną, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi żywienia medycznego i dojelitowego. Właściwa pomoc pacjentowi ma bardzo duże znaczenie w procesie powrotu do zdrowia i pełni sił fizycznych. Warto także zadbać o najlepszej jakości produkty stosowane do żywienia. 

Możesz też zobaczyć:  Domowe sposoby na śmierdzące buty