Znaczne odczucie dyskomfortu, spowodowane bólem ucha należy do najbardziej nieprzyjemnych i intensywnych rodzajów bólu, jakie występują. Ból ucha domowe sposoby leczenia nie wyklucza, jednak w większości przypadków konieczna jest wizyta u specjalisty, który określi przyczynę dolegliwości oraz zaleci odpowiednie leczenie. Ból ucha najczęściej spowodowany jest wirusem lub zakażeniem o podłożu grzybiczym. Rzadziej infekcja ma charakter bakteryjny, jednak w tym przypadku konieczna będzie antybiotykoterapia. Domowe sposoby na ból ucha skuteczne są zwłaszcza w sytuacji, gdy ból ucha spowodowany jest nadmierną ilością woskowiny, która gromadząc się w przewodzie słuchowym, tworzy czop, zatykający przewód. Domowe sposoby na ból ucha u dorosłych mogą pomóc zwłaszcza wtedy, gdy dolegliwość spowodowana jest infekcja górnych dróg oddechowych. Warto pamiętać, że poza stosowaniem metod naturalnych, zwłaszcza w przypadku gdy ból jest silny, trzeba sięgnąć po lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który każdy z nas posiada w domowej apteczce.

Co na ból ucha, domowe sposoby skuteczne czy chwilowo przynoszące ulgę?

Skuteczność domowych sposobów na ból ucha wiąże się ściśle z podłożem wystąpienia dolegliwości oraz jej intensywnością. Jeżeli ból ucha ma umiarkowane nasilenie, a jednocześnie występująca infekcja wirusowa sprawia, że podrażnione i powleczone śluzową wydzieliną gardło oraz jama nosowa są powodem utrudnień w usunięciu wydzieliny, najpewniej mamy do czynienia ze stanem zapalnym, wytworzonym w efekcie infekcji dróg oddechowych. Układ słuchu jest umiejscowiony w taki sposób, że o łączenie się objawów infekcji niezwykle łatwo. Najczęściej problem pojawia się u niemowląt i małych dzieci, których drogi oddechowe są krótkie i w przypadku infekcji, podatne na rozwój zakażenia w wielu kierunkach. Gdy zauważymy więc, że dziecko traci apetyt, płacze, ma podwyższoną temperaturę oraz nerwowo pociera zewnętrzna część ucha, możemy spodziewać się infekcji przewodu słuchowego. Czy domowe sposoby na ból ucha u dzieci są skuteczne? Czy warto je wdrażać, czy też lepiej od razu umówić się z dzieckiem na wizytę u laryngologa? U dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia nie należy eksperymentować i oczekiwać na ustąpienie objawów. Należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. Domowymi sposobami można złagodzić ból ucha, stosując ciepły okład oraz unikając kontaktu bolącego ucha z chłodem, wiatrem i przede wszystkim zachować spokój, aby dziecku dodatkowo nie udzielał się stan niepokoju.

Możesz też zobaczyć:  Jak usunąć pleśń ze ściany ? Domowe sposoby
Ból ucha, domowe sposoby leczenia
fot. Ból ucha, domowe sposoby leczenia

Ból ucha, domowe sposoby leczenia

Jeżeli ból odczuwalny w okolicy ucha bezpośrednio łączy się z infekcją nieżytową gardła i jamy nosowej, możemy spróbować domowych sposobów, które pomogą zlikwidować jego objawy. Przede wszystkim należy leczyć infekcję dróg oddechowych, aby ucho nie było narażone na dalsze gromadzenie się wydzieliny, powodującej ból. Na ból ucha doskonale sprawdzi się okład z ciepłej wody. Ucho powinno być w ten sposób leczone przez około trzydzieści minut, uwzględniając w tym czasie wymianę okładu na ciepły. Okład na ucho nie może być zbyt gorący, aby nie uszkodzić przewodu słuchowego. Dosyć kontrowersyjnym, domowym sposobem na leczenie bólu ucha jest zastosowanie ciepłego strumienia powietrza, wydobywającego się z suszarki do włosów. Dzięki najniższym obrotom urządzenia oraz oddaleniu go od ucha na odległość 20 – 30 cm można odczuć ulgę w bólu, zawdzięczaną ciepłym podmuchom osuszającego powietrza. Użycie suszarki do włosów na ból ucha jest pomysłem kontrowersyjnym, zdania co do jego skuteczności oraz efektu wręcz odwrotnego są podzielone.

Co na ból ucha z domowej spiżarni?

Jeżeli ból ucha pojawia się w momencie, gdy nie masz dostępu do medykamentów oraz natychmiastowej pomocy lekarskiej, warto spróbować stosowania domowych sposobów, które złagodzą ból ucha. Korzeń imbiru będzie w tej sytuacji bardzo pomocny. Zawierający właściwości rozgrzewające oraz antybakteryjne, może znakomicie sprawdzić się w roli domowego medykamentu. Z kawałka korzenia imbiru można wykonać papkę i nasmarować nią miejsce wrażliwe na ból. Proszę pamiętać, aby nie umieszczać przygotowanych domowymi sposobami „maści” we wnętrzu ucha. Znakomicie w podobnej roli sprawdzi się czosnek. Jego działanie antybakteryjne będzie dodatkowo wpływało na ograniczenie rozwoju infekcji w uchu.

Możesz też zobaczyć:  Co na ból głowy - domowe sposoby na ból głowy

Najprostsze sposoby okazują się skuteczne

Cebulę posiada w kuchni każdy, nie każdy jednak wie, że po ugotowaniu jej można przygotować okład z cebuli, owiniętej w bawełnianą ściereczkę, który znakomicie rozgrzeje przestrzeń w obrębie ucha. Istnieją opinie, według których surowa cebula, pokrojona w plastry może w formie okładów pomóc na ból ucha. Często na ból ucha domowe sposoby zakładają użycie oliwy z oliwek. Wystarczy łyżkę oliwy delikatnie podgrzać, uważając by nie doprowadzić do znacznego przegrzania, które mogło by spowodować uszkodzenie przewodu słuchowego. Podgrzaną lekko oliwą należy nasmarować ucho, łącznie z częścią wewnętrzną, do której mamy dostęp. Kuracje należy powtórzyć dla drugiego ucha.

Drogocenne dla zdrowia olejki sposobem na ból ucha

Drogocenne dla zdrowia olejki sposobem na ból ucha
fot. Drogocenne dla zdrowia olejki sposobem na ból ucha

Na ból, związany z infekcją ucha doskonale zadziała olejek geraniowy. Od dawna stosowanie geranium jako środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego na ból ucha, potwierdza jego skuteczność. Kilka kropli olejku należy wlać na wacik, po czym utworzony rulonik wetknąć delikatnie do ucha. Dzięki działaniu olejku oraz uniemożliwieniu przepływu zimnego powietrza, ucho będzie miało doskonałe warunki do odzyskania sprawności. Na ból ucha pomocna okaże się dziewanna. Napar z dziewanny może być doskonały do zrobienia okładu lub nasączenia wacika.

Działanie od zewnątrz, czy jest skuteczne?

Na dolegliwości, związane z bólem ucha skuteczne okazuje się żucie gumy. Ruch, wykonywany podczas tej czynności sprawia, że ucho jest stymulowane do prawidłowej pracy. Dzięki żuciu gumy lub gryzieniu stałych pokarmów znacznie można wpłynąć na ograniczenie bólu ucha. Znakomitym sposobem na dolegliwość jest masaż ucha. Delikatne uciskanie przestrzeni około usznej znacznie wpłynie na ograniczenie bólu. Przy silnym bólu ucha z pewnością dotyk będzie bardzo nieprzyjemny, dlatego do tej metody nie należy zmuszać. Jeżeli masaż ucha zamiast pomóc powoduje dyskomfort, warto zastosować inną metodę.

Możesz też zobaczyć:  Co powoduje, że chętniej sięgamy po produkty ekologiczne niż inne produkty spożywcze?

Gdy jesteś w ciąży i odczuwasz ból ucha

Dla przyszłych mam, które powinny unikać większości dostępnych lekarstw, zwłaszcza antybiotyków, ból ucha związany z infekcją będzie sporym wyzwaniem. Jakie można zastosować domowe sposoby na ból ucha w ciąży, aby nie zaszkodzić maluszkowi? Ciepłe okłady na ucho będą zdecydowanie bezpieczne. Dla kobiet w ciąży bezpieczne będą również ziołowe okłady lub gotowana cebula, przykładana w miejscu bólu. Zarówno w przypadku kobiet w ciąży, jak i ból ucha u dziecka, domowe sposoby powinny być stosowane ostrożnie, a niepokojące dolegliwości muszą zostać skonsultowane z lekarzem.

domowe sposoby na ból ucha w ciąży
fot. domowe sposoby na ból ucha w ciąży

Zaskakujące, a jednocześnie skuteczne

Wśród miłośników zwierząt pojawiają się często opinie o pozytywnej roli zwierzęcia w leczeniu dolegliwości u człowieka. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługują koty, które poprzez mruczenie potrafią wyeliminować wiele problemów zdrowotnych człowieka oraz własnych. Zdarzają się opinie, według których kot, ułożony w miejscu bólu ucha, który wygodnie wypoczywa mrucząc, może spowodować ustąpienie objawów. Obecność rozgrzewającego, uroczego zwierzaka, który widząc złe samopoczucie właściciela będzie chętnie siedział w jego towarzystwie oraz udowodniona skuteczność kociego mruczenia na wiele dolegliwości sprawiają często, że po kilku godzinach ból ucha ustępuje. Sposób bezpieczny dla przewodu słuchowego, z pewnością wart przetestowania. Domowe sposoby na ból ucha zadziałają, jeśli dolegliwość posiada charakter umiarkowany. W sytuacji, gdy stan zapalny jest zaawansowany, a infekcja się rozprzestrzenia, należy skorzystać z porady lekarza. Ból ucha może łączyć się z niedosłuchem, warto więc skonsultować tę przypadłość z lekarzem, aby nie doprowadzić do stałego pogorszenia słuchu.

W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:

  • „domowe sposoby na ból ucha u dziecka”
  • „co na ból ucha domowe sposoby”
  • „domowe sposoby na ból ucha u dorosłych”
  • „domowe sposoby na ból ucha w ciąży”
  • „ból ucha domowe sposoby leczenia”
  • „ból ucha domowe sposoby”
  • „ból ucha u dziecka domowe sposoby”

Źródła powstania tekstu – „Co na ból ucha – Domowe sposoby na ból ucha”: