Grzybica paznokci często występuje u osób, które niewystarczająco dbają o higienę, nie noszą ochronnego obuwia na basenie itd. Niewielu ludzi wie, jak leczyć chorobę w domu, aby szybko pozbyć się choroby. Istnieje wiele domowych sposobów na grzybicę paznokci, które pomagają wyeliminować objawy chorobowe, a także powstrzymać rozwój mikroorganizmów. Ponadto domowe sposoby na grzybice paznokci mogą być stosowane w celu poprawy stanu i złagodzenia świądu. Jeśli nie rozpocznie się leczenia na czas, może to negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia danej osoby.

Główne objawy grzybicy paznokci

Gdy infekcja jest na początkowym etapie, może jej nie zauważyć, ponieważ objawy uszkodzenia paznokci nie ujawniają się. Ale po pewnym czasie rozwijają się objawy wskazujące na obecność grzyba:

 • Odcień płytki paznokcia zmienia się, staje się mętny, co wskazuje na zakażenie grzybicze
 • W pierwszym etapie nie obserwuje się poważnych zmian, ale z czasem płytka paznokciowa staje się grubsza i nierówna
 • Bolesność paznokcia jest odczuwana podczas noszenia butów
 • Skóra wysycha między palcami, tworzą się małe pęknięcia
 • Występuje silny świąd skóry, który zwykle jest zlokalizowany między palcami stóp.

Gdy pojawią się pierwsze objawy, warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby na grzybicę paznokci.

grzybica paznokci domowe sposoby
fot. Ludzie od wieków walczyli z grzybicą paznokci. Domowe sposoby bardzo często były jedynym rozwiązaniem problemu

Grzybica paznokci – domowe sposoby leczenia

Chorobę można wyleczyć nie tylko specjalnymi lekami, ale także domowym sposobem na grzybicę paznokci. Aby wyeliminować ostre objawy choroby, a także przyspieszyć powrót do zdrowia, można zastosować takie produkty jak:

 • Soda oczyszczona
 • Nadtlenek wodoru
 • Czysty alkohol
 • Różne zioła lecznicze
 • Sól kuchenna
 • Roztwór jodu
 • Proszek do prania
 • Kwas octowy
 • Czosnek.
Możesz też zobaczyć:  Jak pozbyć się wszy domowym sposobem?

Wszystkie te narzędzia, po prawidłowym zastosowaniu, dają zauważalny efekt. Warto jednak wziąć pod uwagę, że trzeba będzie poczekać, aż zdrowy paznokieć odrośnie, oraz przeprowadzać zabiegi codziennie. W takim przypadku zmieniona część płytki paznokcia zostaje całkowicie usunięta, co przyspieszy proces gojenia, ponieważ korzystne substancje łatwo wnikną do zainfekowanej skóry. Po użyciu popularnych domowych sposobów na grzybicę paznokci, lekarze zalecają stosowanie maści przeciwgrzybiczych, które znacznie przyspieszą proces gojenia.

Grzybica paznokci leczenie domowe jodem

Jod należy do skutecznych domowych sposobów na grzybice paznokci u nóg, posiada właściwości dezynfekujące i przyspiesza gojenie. Ta metoda leczenia jest stosowana, przez co najmniej jeden miesiąc, czasami kuracja jest przedłużana do dwóch miesięcy. Po kilku zastosowaniach można zauważyć, że nieprzyjemny zapach nóg zniknął, a inne objawy zostały wyeliminowane. Nawet po ustąpieniu objawów zakażenia grzybiczego nie można przerwać leczenia.

Główne opcje aplikacji:

Aby leczyć grzybicę paznokci u nóg domowym sposobem, trzeba kupić roztwór jodu o stężeniu nie większym niż 5%. Wystarczające jest zastosowanie na zmieniony chorobowo obszar jedną kroplę jodu dwa razy dziennie. Powinny być również smarowane zdrowe tkanki, które nie zostały zaatakowane przez grzyba. Aby skutecznie wykorzystać tę substancję, trzeba przygotować kąpiel z jodem, woda powinna być ciepła. Następnie stopy zanurza się w wodzie i pozostawia na piętnaście minut. Po zakończeniu zabiegu płytka paznokcia odłącza się od macierzy i powinna zostać usunięta nożyczkami do paznokci. Następnie trzeba smarować dotknięty obszar nadtlenkiem wodoru i założyć opatrunek antybakteryjny.

grzybica paznokci leczenie domowe
fot. Domowe leczenie grzybicy paznokci powinno być poparte wcześniejszą konsultacją z lekarzem

Aby na grzybicę paznokci u nóg domowe sposoby zadziałały i przyniosły pożądane rezultaty, przed pójściem spać należy robić kąpiele na bazie soli i jodu. W tym celu należy około 150 gramów soli morskiej i trochę sody dodać do litra wody, po czym dołączyć około 10 kropli jodu. Gdy skóra jest dobrze wymoczona, można usunąć zmieniony obszar paznokcia, a następnie wypolerować pilnikiem do paznokci. Ponadto cała stopa jest leczona jodem. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że podczas usuwania paznokcia z grzybem i pielęgnowania zdrowych obszarów, należy użyć różnych narzędzi. Szczypce i nożyczki używane do usuwania uszkodzonego paznokcia powinny być dokładnie zdezynfekowane.

Możesz też zobaczyć:  Wszystko, co musisz wiedzieć o depilacji intymnej

Grzybica paznokci u nóg-domowe sposoby leczenia sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona pomaga szybko pozbyć się grzybicy. Jest to skuteczny środek dla tych, którzy zastanawiają się, jak leczyć grzybicę paznokci domowym sposobem. Roztwór sody w połączeniu ze środkami w postaci maści przeciwgrzybiczych przynosi doskonałe efekty lecznicze. Produkt ma właściwości dezynfekujące, co zapobiega rozwojowi patogenów. Dodatkowo soda pomaga zmiękczyć szorstkie obszary stóp. Aby w pełni wyleczyć grzybicę, może zastosować sodę bezpośrednio na zmieniony chorobowo obszar, jak również skorzystać z poniższych rozwiązań:

 • Zawiesina. Sodę oczyszczoną miesza się z łyżeczką wody, aby uzyskać zawiesinę, po czym do kompozycji dodaje się kilka kropli świeżego soku z cytryny. Aby domowe leczenie grzybicy paznokci było skuteczne należy gotową masę nałożyć na zainfekowanych obszarach paznokci i pozostawić na dziesięć minut, po upływie tego czasu, pastę zmywa się ciepłą wodą.
 • Kąpiel wodna. Podgrzaną wodę wlewa się do miski, po czym dodaje się kilka łyżek sody i wlewa mydło w płynie. W takim rozwiązaniu nogi są opuszczane i trzymane przez około dwadzieścia minut. Na dwa litry wody bierze się jedną łyżkę sody oczyszczonej.

Grzybica paznokci u rąk domowe sposoby

 • Olejek z drzewa herbacianego. Narzędzie ma bardzo silne działanie przeciwgrzybicze, olej pomaga leczyć grzyby w krótkim czasie. Ten produkt powinien stosowany, co najmniej trzy razy dziennie. Aby efekt był silniejszy, zaleca się robienie moczenia rąk wieczorem na bazie nadmanganianu potasu i octu, a następnie nałożenie oleju. Leczenie grzybicy paznokci u rąk domowym sposobem jest bezpiecznym rozwiązaniem, które można zastosować także w przypadku grzybicy nóg.
 • Glistnik to skuteczna roślina, która pomaga w walce z grzybicą paznokci. Świeże liście glistnika zmielić w maszynce do mięsa. Z uzyskanej masy wycisnąć sok, a następnie wymieszać z alkoholem o stężeniu 70%. Proporcje to jeden do jednego. Gotowy środek stosuje się trzy lub cztery razy dziennie, poprzez nakładanie masy na zmieniony chorobowo obszar paznokci u rąk. Suche liście rośliny można również wykorzystać na grzybice paznokci, jako leczenie domowe, jest to nie mniej skuteczne, po prostu kruszy się je młynkiem do kawy, a gotowy proszek miesza się z olejem z drzewa herbacianego lub kwasem octowym. Konieczne jest uzyskanie zawiesiny, która jest nakładana w postaci kompresu na dotknięty grzybicą obszar.
Możesz też zobaczyć:  Jak leczy się grzybicę pochwy domowymi sposobami?
grzybica paznokci u nóg domowe sposoby
fot. Grzybica paznokci u nóg to częsty problem osób odwiedzających chociażby publiczne baseny

Inne naturalne domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg i rąk

  • Niektórzy zalecają stosowanie świeżego czosnku, jako efektywny domowy sposób na grzybicę paznokci. Jedną z metod, jest przeciśnięcie przez praskę kilka ząbków czosnku i smarowanie paznokci zaatakowanych przez grzyb. Aby przezwyciężyć infekcję grzybową, można także zetrzeć czosnek na drobnej tarce, a następnie nałożyć taką mieszaninę na zainfekowany paznokieć, przykryć wacikiem bawełnianym i zabezpieczyć bandażem.
  • Jeśli doszło do zachorowania na grzybicę paznokci leczenie domowe w postaci kawy naturalnej pozwoli wyleczyć to schorzenie. Wystarczy zagotować kawę i wykorzystać ją do moczenia stopy lub dłoni. Temperatura kąpieli powinna wynosić około 37-39 stopni.

Warto pamiętać, że higiena osobista jest kluczem do udanej terapii. Podczas leczenia należy stale zmieniać skarpetki, a także codziennie myć stopy mydłem.

Szare mydło to sprawdzony od dawna sposób na grzybicę paznokci

Mydło do prania nie jest mniej skuteczne w walce z grzybami niż opisane powyżej produkty i kompozycje. Oto kilka sposobów na użycie mydła, jako domowego sposobu na grzybicę paznokci rąk i nóg:

 • Metoda pierwsza. Nanieść mydło na ściereczkę, a następnie pocierać nim stopy, przez co najmniej piętnaście minut. W tym okresie płytka paznokciowa i skóra wokół niego stanie się bardziej miękka. Umożliwi to łatwe usunięcie zainfekowanego paznokcia bez powodowania bólu. Krawędzie palców są czyszczone pumeksem. Zaraz po tym, stopy należy wytrzeć do sucha, nałożyć krem na grzybicę. Stosować tę metodę przez około dwa tygodnie.
 • Drugi domowy sposób na grzybicę paznokci.  Można szybko pozbyć się infekcji, jeśli codziennie rano i wieczorem umyje się stopy i palce mydłem. Trzeba przygotować również roztwór do kąpieli, do roztworu z mydłem dodać łyżkę sody oczyszczonej. Kompozycję miesza się i moczy w niej stopy. Kąpiel trwa około piętnastu minut, a następnie stosuje się pumeks i leki przeciwgrzybicze.