Szumy w uszach należą do zjawisk akustycznych odczuwanych przez określoną osobę. Jednakże zdarza się, że jest to objaw chorób takich jak: toksyczne uszkodzenie ucha wewnętrznego, guz nerwu słuchowego, choroba Meniere’a bądź też otoskleroza. Jest to trudny do zniesienia dźwięk, który przyczynia się do znacznego napięcia nerwowego u osoby chorej. Nie może ona normalnie funkcjonować. To sprawa, że osoby dotknięte problemem izolują się od otoczenia. Jakie są przyczyny takiego stanu? Jak pozbyć się szumu w uszach przy zastosowaniu domowych metod?

Przyczyny szumu w uszach

Wyróżnić można wiele przyczyn prowadzących do szumów w uszach. Wśród nich wymienia się:

  • czynniki chemiczne,
  • uraz mechaniczny głowy albo szyi,
  • długie przebywanie w środowisku, w którym występuje nadmierny hałas,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie,
  • nadczynność tarczycy,
  • obniżona krzepliwość krwi i inne.
domowe sposoby na szum w uszach
fot. Jakie są skuteczne, domowe sposoby na szum w uszach ?

Domowe sposoby na szum w uszach

W przypadku, gdy ta nieprzyjemna dolegliwość nie jest spowodowana przez obecność choroby, do jej niwelowania możemy wykorzystać domowe metody. Wiele osób poleca sezam. Zgodnie z chińską medycyną naturalną jest to środek pomagający złagodzić szum w uszach. Jest bardzo smaczny. Można dodawać go do przygotowania różnych potraw. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie pasty tahini, którą można smarować pieczywo.

Możesz też zobaczyć:  Domowe sposoby na katar i kaszel u dzieci - Naturalne sposoby na katar

Jak jeszcze można pozbyć się szumu w uszach?

Dobrym sposobem jest stosowanie miłorzębu japońskiego. Wiele badań nad określoną rośliną potwierdza, że bardzo dobrze radzi sobie ona z różnymi dolegliwościami związanymi z wiekiem. W związku z tym należy ją stosować w celu poprawy pamięci, krążenia, a ponadto niwelowania szumu w uszach. Jest to wspaniały dar natury, który pomaga w problemach z krążeniem, w związek u z tym może być skutecznym remedium na dzwonienie w uszach.

Jak pozbyć się szumu w uszach?

Podkreślić należy fakt, że wskazana dolegliwość może być rezultatem niedoborów witaminowych, w szczególności witaminy B. Dlatego też trzeba regularnie suplementować się witaminami i spożywać produkty naturalne, które są w nie bogate. Lekarze zalecają spożywanie przede wszystkim witaminy B (tiamina) niacyny oraz witaminy B12. Dzięki temu dochodzi do ukształtowania i wyrównania systemu nerwowego ucha wewnętrznego. Wspomnieć należy również o tym, że niacyna przyczyni się do wzmocnienia krążenia krwi w uchu.

Dzwonienie w uszach może być również wynikiem niedoboru cynku. Dlatego tez, gdy pragniemy poradzić sobie z określonym problemem powinniśmy także suplementować się cynkiem. Oczywiście ważne jest również spożywanie pokarmów bogatych w ten pierwiastek. Spore ilości cynku zawierają pestki dyni, orzechy brazylijskie, ostrygi, czy też orzesznik jadalny.

jak pozbyć się szumu w uszach
fot. Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jak pozbyć się szumu w uszach raz na zawsze

Niedobór magnezu jako jedna z przyczyn szumu w uszach

Przyczyna szumów usznych może być również niedobór magnezu. Rekomendowana dzienna dawka wynosi 400 mg.

W przypadku szumów usznych koniecznie trzeba unikać aspiryny. Przyjmowanie dużych dawek tego środka może być czynnikiem wywołującym szumy w uszach. Dlatego też nie należy spożywać aspiryny i innych leków, które charakteryzują się podobnym działaniem. Jest to na przykład kora wierzbowa, czy też wiązówka błotna.

Możesz też zobaczyć:  Domowe sposoby na śmierdzące buty

Inne naturalne lekarstwa zmniejszające szumy uszne

Osoby, które cierpią na szumy uszne, powinny unikać rafinowanego cukru, ponieważ mogą być wrażliwe na substancje występujące w cukrze trzcinowym. Co więcej, istnieje związek pomiędzy obecnością szumów usznych a wysokim poziomem insuliny.

Istotną kwestią jest również ograniczenie spożycia produktów, które są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. W związku z tym trzeba zrezygnować lub zmniejszyć spożycie mięsa czy też utwardzonych tłuszczów roślinnych.

Dietę należy uzupełnić w witaminy A oraz E. Badania potwierdzają, że terapia antyoksydantami zmniejsza natężenie szumów usznych i podnosi jakość życia.

Można wykonać równie lejkowanie ucha. Jest to zabieg, który polega na ogrzewaniu wnętrza ucha. W wyniku uwalniania się pary pochodzącej z ziołowego naparu dochodzi do uwolnienia lotnych substancji mających działanie lecznicze. Wykazują one aktywność przeciwzapalną oraz przeciwbólową. Dobrze działają na cały system nerwowy, Zabieg można łączyć z łagodnym masażem punktów uciskowych w okolicy ucha oraz małżowiny. Skutecznie przyczynia się to do niwelowania szumów oraz brzęczenia w uszach. Zabieg powinien wykonać sprawdzony terapeuta.

rady na szumy uszne
fot. Szukając rady na szumy uszne najlepiej skontaktuj się ze swoim lekarzem

Jakie jeszcze wyróżnia się domowe sposoby na szum w uszach?

Warto pomyśleć o odpoczynku. Im mniejszy poziom stresu, tym lepiej. Należy zatem zadbać o odpowiednią jakość snu. Trzeba zatem zadbać o optymalną temperaturę w sypialni. Koniecznie trzeba wywietrzyć pomieszczenie przed położeniem się spać. Należy się wyciszyć. W tym celu można wybrać się na krótki spacer lub poczytać książkę. Należy spać minimum 7 godzin. Warto nauczyć się metod relaksacyjnych.

Możesz też zobaczyć:  Czy domowe sposoby na kleszcze istotnie działają?

Jakie są jeszcze rady na szumy uszne?

W problemie pomaga również pasja i interesujące hobby. Dlatego warto zdobyć jakieś nowe umiejętności. Dzięki temu skutecznie odwrócimy myśli od doskwierającego nam problemu. Łatwiej zaśniemy, co bardzo często utrudniane jest przez szumy w uszach.

Istnieją także badania, które łączą spożycie kofeiny i zmniejszenie obecności szumów usznych.Więc mała czarna jest jak najbardziej wskazana.