Spis treści:
Szumy w uszach należą do zjawisk akustycznych odczuwanych przez określoną osobę. Jednakże zdarza się, że jest to objaw chorób takich jak: toksyczne uszkodzenie ucha wewnętrznego, guz nerwu słuchowego, choroba Meniere’a bądź też otoskleroza. Jest to trudny do zniesienia dźwięk, który przyczynia się do znacznego napięcia nerwowego u osoby chorej. Nie może ona normalnie funkcjonować. To sprawa, że osoby dotknięte problemem izolują się od otoczenia. Jakie są przyczyny takiego stanu? Jak pozbyć się szumu w uszach przy zastosowaniu domowych metod?
Przyczyny szumu w uszach
Wyróżnić można wiele przyczyn prowadzących do szumów w uszach. Wśród nich wymienia się:
- czynniki chemiczne,
- uraz mechaniczny głowy albo szyi,
- długie przebywanie w środowisku, w którym występuje nadmierny hałas,
- miażdżyca,
- nadciśnienie,
- nadczynność tarczycy,
- obniżona krzepliwość krwi i inne.
Domowe sposoby na szum w uszach
W przypadku, gdy ta nieprzyjemna dolegliwość nie jest spowodowana przez obecność choroby, do jej niwelowania możemy wykorzystać domowe metody. Wiele osób poleca sezam. Zgodnie z chińską medycyną naturalną jest to środek pomagający złagodzić szum w uszach. Jest bardzo smaczny. Można dodawać go do przygotowania różnych potraw. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie pasty tahini, którą można smarować pieczywo.
Jak jeszcze można pozbyć się szumu w uszach?
Dobrym sposobem jest stosowanie miłorzębu japońskiego. Wiele badań nad określoną rośliną potwierdza, że bardzo dobrze radzi sobie ona z różnymi dolegliwościami związanymi z wiekiem. W związku z tym należy ją stosować w celu poprawy pamięci, krążenia, a ponadto niwelowania szumu w uszach. Jest to wspaniały dar natury, który pomaga w problemach z krążeniem, w związek u z tym może być skutecznym remedium na dzwonienie w uszach.
Jak pozbyć się szumu w uszach?
Podkreślić należy fakt, że wskazana dolegliwość może być rezultatem niedoborów witaminowych, w szczególności witaminy B. Dlatego też trzeba regularnie suplementować się witaminami i spożywać produkty naturalne, które są w nie bogate. Lekarze zalecają spożywanie przede wszystkim witaminy B (tiamina) niacyny oraz witaminy B12. Dzięki temu dochodzi do ukształtowania i wyrównania systemu nerwowego ucha wewnętrznego. Wspomnieć należy również o tym, że niacyna przyczyni się do wzmocnienia krążenia krwi w uchu.
Dzwonienie w uszach może być również wynikiem niedoboru cynku. Dlatego tez, gdy pragniemy poradzić sobie z określonym problemem powinniśmy także suplementować się cynkiem. Oczywiście ważne jest również spożywanie pokarmów bogatych w ten pierwiastek. Spore ilości cynku zawierają pestki dyni, orzechy brazylijskie, ostrygi, czy też orzesznik jadalny.
Niedobór magnezu jako jedna z przyczyn szumu w uszach
Przyczyna szumów usznych może być również niedobór magnezu. Rekomendowana dzienna dawka wynosi 400 mg.
W przypadku szumów usznych koniecznie trzeba unikać aspiryny. Przyjmowanie dużych dawek tego środka może być czynnikiem wywołującym szumy w uszach. Dlatego też nie należy spożywać aspiryny i innych leków, które charakteryzują się podobnym działaniem. Jest to na przykład kora wierzbowa, czy też wiązówka błotna.
Inne naturalne lekarstwa zmniejszające szumy uszne
Osoby, które cierpią na szumy uszne, powinny unikać rafinowanego cukru, ponieważ mogą być wrażliwe na substancje występujące w cukrze trzcinowym. Co więcej, istnieje związek pomiędzy obecnością szumów usznych a wysokim poziomem insuliny.
Istotną kwestią jest również ograniczenie spożycia produktów, które są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. W związku z tym trzeba zrezygnować lub zmniejszyć spożycie mięsa czy też utwardzonych tłuszczów roślinnych.
Dietę należy uzupełnić w witaminy A oraz E. Badania potwierdzają, że terapia antyoksydantami zmniejsza natężenie szumów usznych i podnosi jakość życia.
Można wykonać równie lejkowanie ucha. Jest to zabieg, który polega na ogrzewaniu wnętrza ucha. W wyniku uwalniania się pary pochodzącej z ziołowego naparu dochodzi do uwolnienia lotnych substancji mających działanie lecznicze. Wykazują one aktywność przeciwzapalną oraz przeciwbólową. Dobrze działają na cały system nerwowy, Zabieg można łączyć z łagodnym masażem punktów uciskowych w okolicy ucha oraz małżowiny. Skutecznie przyczynia się to do niwelowania szumów oraz brzęczenia w uszach. Zabieg powinien wykonać sprawdzony terapeuta.
Jakie jeszcze wyróżnia się domowe sposoby na szum w uszach?
Warto pomyśleć o odpoczynku. Im mniejszy poziom stresu, tym lepiej. Należy zatem zadbać o odpowiednią jakość snu. Trzeba zatem zadbać o optymalną temperaturę w sypialni. Koniecznie trzeba wywietrzyć pomieszczenie przed położeniem się spać. Należy się wyciszyć. W tym celu można wybrać się na krótki spacer lub poczytać książkę. Należy spać minimum 7 godzin. Warto nauczyć się metod relaksacyjnych.
Jakie są jeszcze rady na szumy uszne?
W problemie pomaga również pasja i interesujące hobby. Dlatego warto zdobyć jakieś nowe umiejętności. Dzięki temu skutecznie odwrócimy myśli od doskwierającego nam problemu. Łatwiej zaśniemy, co bardzo często utrudniane jest przez szumy w uszach.
Istnieją także badania, które łączą spożycie kofeiny i zmniejszenie obecności szumów usznych.Więc mała czarna jest jak najbardziej wskazana.
Napisz pierwszy komentarz.