Łagodne oparzenia można leczyć domowymi sposobami. W tym przypadku zadanie osoby udzielającej pomocy nie polega na leczeniu, lecz na ochronie tkanek przed zakażeniem oraz ewentualnym powiększeniem się martwicy. Jak należy radzić sobie z oparzeniami? Jakie są domowe sposoby na oparzenia?

Jak złagodzić ból po oparzeniu?

Każde oparzenie trzeba jak najszybciej schłodzić, najlepiej zimną bieżącą wodą bądź innym płynem na przykład mlekiem. Taki zabieg pozwoli na obniżenie temperatury tkanek, a także uchroni przed dalszym uszkodzeniem. Następnie w zależności od stopnia oparzenia można rozpocząć leczenie metodami domowymi bądź szpitalnymi.

domowe sposoby na oparzenia
fot. Gdy oparzenia są lekkie, domowe sposoby powinny w zupełności wystarczyć

Oparzenia lekkie (I oraz II stopień) – domowe sposoby na oparzenia

W tym przypadku domowe sposoby na oparzenia polegają na schładzaniu określonego miejsca, aż do chwili ustąpienia pieczenia. Można trzymać oparzone miejsce pod strumieniem wody przez około 10-15 minut. Niewielkie poparzenia może także przemyć produktem przeznaczonym do przemywania ran. Zastosowanie środka pozwoli złagodzić ból, zmniejszy niebezpieczeństwo, a co najważniejsze przyspieszy gojenie się rany.

Oparzenie powinno być osuszone jałową gazą. Na określone miejsce trzeba nałożyć czysty opatrunek. Gdy wystąpią bąble, pod żadnym pozorem nie wolno ich przekłuwać. Warto wykorzystać żel aloesowy czy też maść nagietkową. Preparaty te przyspieszają leczenie oparzeń.

Możesz też zobaczyć:  Recepta przez internet — kiedy zaburzenia snu spędzają Ci sen z powiek

Jakie wymienia się domowe sposoby na oparzenia?

W tym celu wykorzystuje się na przykład napar z nagietka bądź rumianku. Często stosuje się także gwiazdnicę pospolitą oraz bez czarny. Wskazane zioła wykazują działanie bakteriobójcze oraz regenerujące. W tym celu należy nasączyć tampon wystudzonym naparem i przecierać uszkodzoną skórę. Taki zabieg należy przeprowadzać kilka razy w ciągu dnia.

Można stosować również czystą wódkę, jednakże wyłącznie w przypadku oparzeń pierwszego stopnia.

Domowe sposoby na oparzenia ciężkie

Oparzone części ciała należy obnażyć. Gdy ubranie przylgnęło do ciała, koniecznie trzeba odciąć je dookoła rany. Nie wolno odrywać ubrania od skóry. W sytuacji, gdy oparzenie jest rozległe, wówczas należy daną osobę położyć, a następnie owinąć w czyste prześcieradło. Gdy doszło do oparzeń ciężkich, określone miejsce trzeba schłodzić wodą, jednakże nie dłużej niż kilka minut, gdyż można doprowadzić do wyziębienia. Kategorycznie nie wolno zanurzać poszkodowanego w wannie.

W takiej sytuacji koniecznie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.

pasta do zębów na oparzenia
fot. Jedna z domowych metod na oparzenia to pasta do zębów

Metody postępowania w przypadku poparzenia ciężkiego

Oparzenie ciężkie leczy się w warunkach szpitalnych. Domowe sposoby nie przyniosą żadnego rezultatu. W tym przypadku podaje się choremu środki przeciwbólowe. Lekarze muszą uchronić poszkodowanego przed wystąpieniem wstrząsu hipowolemicznego oraz niewydolności wielonarządowej. Może także dojść do zakażenia ran. Zapobieganie polega na antybiotykoterapii. Przemywa się również rany, solą fizjologiczną, a także preparatami mającymi działanie przeciwbakteryjne (roztwór azotanu srebra oraz sól srebrowa sulfadiazyny). Trzeba także zachować ostrożność, gdyż może dojść do rozwoju sepsy. Zdarza się, że podejmuje się leczenie operacyjne. W tym celu uzupełnia się powierzchnie poparzone przeszczepioną skórą. Należy stosować także profilaktykę przeciwtężcową. W tym przypadku zapobiegawczo wstrzykuje się surowicę przeciwtężcową.

Możesz też zobaczyć:  Jak powiększyć członka domowymi sposobami za darmo

Sposoby postępowania w przypadku poparzeń chemicznych

Jak złagodzić ból po oparzeniu chemicznym? Natychmiast trzeba usunąć substancję chemiczną z powierzchni skóry. W tym celu zastosować należy odpowiedni preparat. Gdy dojdzie do oparzenia kwasami, trzeba zastosować płyny zasadowe, na  przykład roztwór mydła, wodę wapienną bądź 3-procentowym roztwór sody oczyszczonej.

Gdy dojdzie do oparzenia wapnem niegaszonym, wówczas koniecznie trzeba usunąć substancję przez ścieranie. W dalszej kolejności można zastosować strumień bieżącej wody. Pozostałą substancję należy zobojętnić.

jak złagodzić ból po oparzeniu
fot. Jeśli zastanawiasz się jak złagodzić ból po oparzeniu chemicznym, najlepiej zaczerpnij porady lekarskiej

Jak należy postępować w przypadku oparzenia ługami?

W tej sytuacji trzeba spłukać określoną powierzchnię słabymi roztworami kwasów, na przykład 1-procentowym kwasem cytrynowym, 3 procentowym kwasem borowym bądź też 1-procentowym kwasem octowym.

Podkreślić należy fakt, że w tym przypadku ogromne znaczenie ma czas. Im szybciej udzielimy pomocy poszkodowanej osobie, tym lepiej. Skutki wynikające z działania substancji chemicznych będą niewielkie, jeśli pierwszej pomocy udzieli się w ciągu pierwszych 2 minut od poparzenia.

Na zakończenie podkreślić należy fakt, że ważną zasadą w przypadku oparzeń jest to, że każde oparzenie jest cięższe, niż nam się wydaje. Nie wolno tutaj niczego bagatelizować. Pamiętajmy o tym, że ciężkie poparzenia nie powodują bólu, gdyż w ekspresowym tempie dochodzi do zniszczenia zakończeń nerwowych. Dlatego wydawać nam się może, że oparzenie wcale nie jest tak głębokie. W związku z tym, z pominięciem oczywiście tych naprawdę niewielkich, każde rodzaj oparzenia powinien obejrzeć specjalista. Nie należy nic oceniać na własną rękę. Brak konsultacji z lekarzem może przynieść poważne konsekwencje w  przyszłości.

Możesz też zobaczyć:  Czy masażery pulsacyjne nadają się do samodzielnego użytku?