Jeśli dzieci przyniosły wszy do domu, nie trzeba wpadać w panikę, ponieważ można usunąć wszy i gnidy w ciągu jednego dnia. Istnieją radykalne sposoby na natychmiastowe pozbycie się problemu, nowoczesne narzędzia, które dają szybki efekt ale wiele domowych sposobów na wszy jest równie skutecznych.

Sposoby zainfekowania skóry głowy wszami są następujące:

 • Bezpośredni kontakt z osobą, która ma pasożyty. Ostrożnie wymieniać się ubraniami, nie używać grzebienia ani ręcznika innej osoby.
 • Miejsca publiczne: transport, dworce kolejowe, kina, łaźnie, przebieralnie itd. W dużych przepływach i skupiskach ludzi zwiększa się prawdopodobieństwo napotkania nosicieli pasożytów. Wszy pełzają od zarażonej osoby do sąsiada.
 • Dzieci i dorośli przynoszą pasożyty z instytucji edukacyjnych, centrów rozrywki. Przedszkola i szkoły mają epidemie wszy. Pasożyty żyją nawet w wodzie, więc zbiorniki wodne i baseny należą również do potencjalnie niebezpiecznych miejsc.

Istnieją trzy typy ludzkich wszy, w zależności od siedliska:

 • Głowa – bytują na skórze głowy
 • Łonowe – bytujące w okolicy narządów płciowych i pod pachami
 • Ubrania – żyją w ubraniach lub łóżku.

Objawy, które wskazują, że, zasiedliły się wszy, nie pojawiają się natychmiast. Potrzeba kilku tygodni, zanim osoba je zauważy:

 • Uciążliwy świąd
 • Widoczne ukąszenia – szaro-niebieskie guzki
 • Rany i ropienie na czesanych miejscach
 • Małe biało-szare owady we włosach lub na tkaninie
 • Drobne gnidy (jaja wszy) są przymocowane do korzeni włosów.
domowe sposoby na wszy i gnidy
fot. Nie zawsze domowe sposoby na wszy i gnidy sprawią, iż pozbędziesz się ich raz na zawsze

Wszy są znane ludziom od czasów starożytnych. Pomimo faktu, że większość ludności prowadzi właściwy tryb życia i dba o higienę osobistą, we współczesnym świecie występuje wszawica.Trzeba uzbroić się w wiedzę, jak domowym sposobem pozbyć się wszy i nie wpadać w panikę podczas spotkania z pasożytami. Najbardziej znana jest woda z octem na wszy, ale istnieją również inne sposoby pozbycia się tych pasożytów.

Możesz też zobaczyć:  Jak leczy się grzybicę pochwy domowymi sposobami?

Jak pozbyć się wszy domowym sposobem?

Naturalne sposoby na wszy są bezpieczne i bardzo skuteczne, gdy są stosowane prawidłowo.Poniżej znajdują się następujące domowe sposoby na wszy i gnidy:

 • Ocet winny z solą i alkoholem. W szklance octu winnego rozpuścić 2 łyżki soli i zalać 1 łyżeczką alkoholu. Zanurzyć gazę w mieszance i nałożyć na dotknięte obszary. Przytrzymaj przez 4 godziny. Powtórzyć procedurę trzy razy dziennie. Używać, jeśli nie ma ran na skórze.
 • Sok żurawinowy z miodem pomoże usunąć gnidy z włosów. Po nałożeniu grzebieniem usunąć jaja z włosów.
 • Szampon z olejem geranium. Wszy na głowie zniszczy szampon z 4 kroplami olejku geranium. Należy dokładnie wcierać produkt w skórę i włosy. Pozostawić mieszaninę na godzinę, a następnie spłukać wodą i wyczesać pasożyty z larwami grzebieniem z drobnymi zębami. Na koniec spłukać włosy roztworem litra wody, 4 kropli olejku geranium i łyżki octu.

Jakie są ziołowe domowe sposoby na wszy?

 • Napar z korzenia omanu i łodygi łopianu. Przygotowanie wywaru z korzenia omanu lub liści i łodyg łopianu: zalać wrzącą wodę wymienione składniki odstawić na 40 minut. Następnie wypłukać gnidy.
 • Napar z piołunu i wrotyczu pospolitego. 2 łyżki piołunu lub wrotyczu pospolitego, zalać 400 ml wrzącej wody, pozostawić na 30-40 minut pod pokrywką. Nałożyć napar na włosy i skórę. Owinąć głowę folią, a następnie ręcznikiem i pozostawić na 2 godziny. Następnie spłukać wodą i wyczesać pasożyty.
 • Kompres z naparu mięty i soku z granatów. Wszy łonowe usuwane są za pomocą kompresów z naparu z mięty i świeżo wyciśniętego soku z granatu. Można tą mieszanką usuwać także wszy z włosów na głowie.
 • Napar z ciemiernika.Jest to jeden z potężnych domowych sposobów na wszy i gnidy pozwalający, szybko pozbyć się tych pasożytów. Wcześniej był on przygotowywany ręcznie, ale dziś można kupić nalewkę z ciemiernika w aptece. Na podstawie tego środka można przygotować następującą kurację: do szklanki wrzącej wody dodaje się kilka kropli ciemiernika. Po ochłodzeniu roztworu do temperatury pokojowej należy go intensywnie wcierać w skórę głowy, nakładając jednocześnie na całą długość włosów. Produkt zmywa się godzinę po nałożeniu. Ciemiernik zawiera zwiększoną ilość alkaloidów, które mogą powodować zatrucie organizmu, dlatego przy korzystaniu z opcji aptecznej konieczne jest ścisłe przestrzeganie wskazanej dawki. Ponadto, ze względu na wysoką toksyczność leku, nie zaleca się stosować częściej niż raz na siedem lub osiem dni.
Możesz też zobaczyć:  Jak leczyć ostrogę piętową domowym sposobem?

Domowe sposoby na wszy należy stosować z ostrożnością: upewnić się, że nie ma alergii, uważać na kontakt z oczami, błonami śluzowymi. Po usunięciu wszy nie można zapomnieć zdezynfekować ubrania i łóżka, a także przeprowadzić profilaktykę wśród członków rodziny.

jak pozbyć się wszy domowym sposobem
fot. Czy wiesz, jak pozbyć się wszy domowym sposobem aby więcej nie powróciły ?

Domowe sposoby na wszy i gnidy – ocet

W przypadku tej metody, którą najlepiej stosować do grubych i długich włosów, wykorzystuje się 9% roztwór octu na wszy proporcje: 1 łyżka octu na 100 ml wody. Całkowita ilość produktu zależy od długości i objętości włosów. Ponadto przy domowych sposobach na wszy ocet jest wykorzystywany w kilku etapach. Podczas zabiegu konieczne jest upewnienie się, że ocet nie dostanie się na błonę śluzową oczu: oznacza to, że nawet w małych ilościach i w niskich stężeniach może powodować oparzenia błon śluzowych oczu.

Ocet na wszy przepis: wymienione proporcje wymieszać i wcierać we włosy i skórę głowy. Ocet to jedno ze skutecznych narzędzi w walce z wszami. Mieszaninę octu z wodą, nakłada się na cebulki włosów, rozprowadzając je na całej długości. Można zastosować produkt za pomocą wacika lub starej szczoteczki do zębów. Przed zabiegiem włosy powinny być dobrze wyczesane, pasemko po pasemku.

Ocet nie może zabić gnid, ale dobrze rozpuszcza substancję klejącą samic, którą larwy są przyklejone do włosów. Następnego dnia procedurę można powtórzyć, zwiększy to skuteczność metody. Aby potwierdzić wynik, wymagane jest powtarzanie stosowania wody z octem na wszy w ciągu tygodnia. W cotygodniowej przerwie między zabiegami wymagane jest codzienne czesanie włosów specjalnym grzebieniem.

Jak pozbyć się wszy domowym sposobem z wykorzystaniem nafty i terpentyny?

 • Łyżka terpentyny rozcieńczona taką samą ilością oliwy lub oleju słonecznikowego
 • Terpentyna i olej słonecznikowy są mieszane w tym samym stosunku
 • Naftę, wodę i starte mydło miesza się w stosunku 1: 2: 1, po czym produkt rozcieńcza się dwiema łyżkami dowolnego szamponu
 • Cztery części gorącej wody i sześć części miodu dodaje się do nafty i szamponu zmieszanego w stosunku 1: 1.
Możesz też zobaczyć:  Co powoduje, że chętniej sięgamy po produkty ekologiczne niż inne produkty spożywcze?

Każdy z tych produktów nakłada się na suche włosy na jedną godzinę, po czym włosy myje się szamponem i płucze pod bieżącą wodą. Czasami po nałożeniu takiej emulsji na głowę możliwe jest lekkie mrowienie, co wskazuje na działanie produktu na skórę, ale jeśli zacznie się swędzenie, pieczenie i ból, należy go zmyć, aby uniknąć oparzeń chemicznych. W tym przypadku występuje indywidualna nietolerancja na terpentynę lub naftę, a alternatywnie należy wybrać jedną z następujących metod naturalnego sposobu na wszy. Metoda może być stosowana, co dwa do trzech dni, aż do całkowitego usunięcia pasożytów.

Nadtlenek wodoru to domowy sposób na wszy

Nadtlenek wodoru jest łagodnym środkiem, który jest nawet stosowany u dziecka. Jedna część nadtlenku jest rozcieńczana trzema częściami wody, i wcierana we włosy. Możliwe jest zmycie roztworu z głowy po około pół godzinie, ale jeśli metoda jest stosowana w leczeniu dzieci w wieku 5-10 lat, wystarczy dwadzieścia minut. Warto zauważyć, że nadtlenek wybiela włosy i sprawia, że są suche, więc ta metoda może nie być odpowiednia dla osób o słabych włosach. Takie narzędzie będzie musiało być używane przez długi czas: całkowita eliminacja wszy jest możliwa tylko po dwóch tygodniach po rozpoczęciu kuracji.

ocet na wszy proporcje
fot. Stosowanie octu w odpowiedniej proporcji pomaga w walce ze wszami

Stosowanie innych domowych sposobów na wszy

Soki i nalewki to dobry domowy sposób na wszy

Dla małych dzieci (3-5 lat) lepiej jest stosować naturalne napary oparte na owocach i roślinach. Najpopularniejsze przepisy na takie domowe sposoby na wszy i gnidy są:

 • Nasiona kminku, ocet jabłkowy. 100-200 gramów pokruszonych nasion kminku zalać 200 gramami octu jabłkowego, po 10-15 minutach przecedzić. Produkt wciera się w skórę głowy i zmywa dopiero po 4-5 godzinach, dobrze jest przebywać na słońcu podczas działania produktu. Używać codziennie, aż do uzyskania pozytywnego wyniku.
 • Sok z granatów. 200 g naturalnego soku z granatu gotuje się na małym ogniu przez nie więcej niż pięć minut, po czym dodaje się do niego dwie łyżki suszonej mięty. Powstały produkt wciera się we włosy i zmywa po 30 minutach ciepłą wodą. Zalecane codzienne stosowanie aż do całkowitego wyleczenia.