Najskuteczniejszą metodą walki z wirusem SARS-COV-2 jest szybka i skuteczna diagnostyka. Właśnie dlatego nieustannie pojawiają się nowe, udoskonalone narzędzia, które umożliwiają zbadanie pacjenta. Jednym z rozwiązań są testy kasetkowe. Istnieją jednak wątpliwości co do ich skuteczności. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, jak to wygląda w praktyce.

Czym jest test kasetkowy?

Test kasetkowy to narzędzie do szybkiego potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia wirusem SARS-COV-2. Najczęściej przeprowadza się go w warunkach laboratoryjnych przez odpowiednio przeszkoloną w tym celu osobę. Testy kasetkowe podzielić można na dwa rodzaje:

– testy antygenowe SARS-COV-2 bazujące na pobranym wymazie,

– testy wykrywające przeciwciała IgM/IgG SARS-COV-2 bazujące na pobranej próbce krwi.

Różnica między tymi opcjami polega na tym, że test antygenowy wykrywa obecność wirusa w organizmie, natomiast test na przeciwciała informuje jedynie o jego przejściu w przeszłości.

Skuteczność testów kasetkowych

Celem testów kasetkowych jest ocena tego, czy w przeszłości doszło do zakażenia wirusem lub czy ma to miejsce obecnie. Nieustannie jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące efektywności tej metody diagnostycznej. Jest to wynik tego, że na początku pandemii miała ona słabą jakość i była niedoskonała. Technologia badań rozwinęła się jednak na tyle, że obecnie na rynku znaleźć można zarówno testy o wysokiej, jak i niskiej skuteczności.

Najlepsze testy antygenowe mają swoistość na prawie 100% poziomie i czułość powyżej 90%. Oznacza to, że wynik jest na tyle wiarygodny, że można go stosować w celach diagnostycznych. Warto zatem dokładnie sprawdzić źródło, z którego pochodzi dany test. Dużą wiarygodnością cieszą się np. testy, które znajdziesz na stronie e-sklepu https://www.relvo.pl/. W ofercie znajduje się cały zestaw, co oznacza, że nie musisz skupiać się na pojedynczym kompletowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi. Uzyskany wynik pozwoli Ci ustalić dalszy sposób postępowania.

Możesz też zobaczyć:  Jak leczyć ostrogę piętową domowym sposobem?

Zalety testów kasetkowych

Testy kasetkowe mają bardzo wiele zalet. Po pierwsze, cały zestaw zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Dzięki temu można go łatwo zabrać wszędzie tam, gdzie znajdują się pacjenci – tym samym zasięg testowania znacznie się zwiększa, co jest bardzo istotne w przypadku przebiegu pandemii. Po drugie, cała procedura testowania jest naprawdę prosta. Nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu ani długotrwałego przygotowania, a na wynik czeka się od 15 do 30 minut. Jest to duża oszczędność czasu, która może przełożyć się na efektywność leczenia. Testy kasetkowe zmniejszają też koszty przeprowadzanej diagnostyki, co również może mieć dość duże znaczenie.