Spis treści:
Czasami jedyną rzeczą, która może zepsuć kontakt człowieka z przyrodą (z wyjątkiem pogody, oczywiście) są komary. Oczywiście dzisiaj istnieje masa środków chemicznych, które mogą chronić przed tą plagą. Jednak nie każdy ufa takim specyfikom. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na komary, które były testowane od wieków.
Odstraszasz komarów – domowe sposoby
Długo trzeba czekać na lato, ale wraz z jego nadejściem ludzie zaczynają bronić się przed skutkami ubocznymi ciepła: kupują filtry przeciwsłoneczne i oczywiście środki na komary. Niektóre zioła odstraszają komary nie gorzej niż substancje chemiczne. Wystarczy posadź na parapecie, naturalny środek na komary, aby dobrze spać.
- Jałowiec – jeśli ktoś chce siedzieć w miłym towarzystwie przy ognisku, powinien wrzuć do ognia kilka gałęzi jałowca, lub wlać kilka kropel oleju z jałowca. Dym odstraszy komary.
- Wanilia – to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na komary, który skutecznie odstrasza te owady. Wystarczy nałożyć wanilię na skórę, lub zmieszać 1 g wanilii i 10 g kremu dla dzieci. Posmarować skórę i komary stracą ochotę na atak.
- Cytryna i eukaliptus – za najbardziej skuteczny odstraszasz na komary uważane jest połączenie cytryny i eukaliptusa.Trzeba wymieszać 10 ml olejku eukaliptusowego z sokiem z jednej cytryny. Nałożyć na odsłonięte części ciała, a komary nie dotkną skóry. Jest to również doskonały domowy sposób na komary w domu, można taką miksturę wlać do nawilżacza powietrza, lub do miski z wodą i żaden komar nie wleci do mieszkania.
- Czosnek – jest bardzo skutecznym narzędziem, ale niezbyt przyjemnym. Przygotowanie: 5-6 ząbków czosnku, rozgnieść, następnie gotować w garnku ze szklanką wody przez 5-6 minut. Wlać wodę czosnkową do rozpylacza i spryskać namiot, pokój, werandę itd.
- Geranium i lawenda – napełnić litrową butelkę wodą, dodać 30 kropli oleju z geranium i olejku lawendowego, dobrze wstrząsnąć. Stosować na skórę, co godzinę. Geranium ma tak wyrazisty cytrynowy zapach, komary po prostu nie zauważają nic innego, dlatego nie reagują na ludzi. Aromat świeżej rośliny jest silniejszy niż zapach środków chemicznych, dzięki czemu doskonale nadaje się do odstraszania krwiopijców.
- Goździki – sprawdzonym domowym sposobem na komary są goździki. Wsypać 5 g przyprawy do garnka, zalać szklanką wody i gotować przez 15 minut. Stopniowo mieszać roztwór z wodą kolońską w stosunku 1: 1 nakładaj na odsłoniętą skórę. Goździki wetknięte w cytrynę posłużą do ochrony domu przed komarami, również ten sposób sprawdzi się na pikniku na łonie natury czy na tarasie.
- Bazylia i piołun, – jeśli ktoś nie lubi smarować swojego ciała środkami na komary, może wyposażyć się w gałązkę bazylii lub piołunu. Komary strasznie boją się tych zapachów.
- Melisa – wiele osób przyzwyczaiło się do parzenia liści melisy, jako dodatku do herbaty i nie wiedzą, że jest to odstraszasz komarów domowy sposób znany babciom i prababciom. Melisa rośnie szybko, rozprzestrzenia się i nie trzeba się tym przejmować, będzie odstraszała komary w pobliżu tarasów. Na parapecie także świetnie wygląda i wypełni pokój zapachem mięty i cytryny. Przyjemne naturalne sposoby na komary chroniące domostwa i domowników.
- Nagietki – tradycyjne kwiaty miejskie. Na komary i inne owady działają odpychająco. Potrafią rosnąć wzdłuż ruchliwych szlaków, przetrwać nawet po zasadzeniu przez nieudolne ręce. W ogródkach przydomowych często sadzone są nagietki, ponieważ teren znajdujący się w ich pobliżu jest świetnie chroniony przed komarami.
- Rozmaryn – sposoby używania rozmarynu są zazwyczaj skoncentrowane w książkach kucharskich. Ale w kwietniku roślina zachowuje się tak dobrze, ponieważ jak mięta: odpędza komary i przyciąga motyle.
Inne domowe sposoby na komary
- Roztwór alkoholu
Komary nie lubią zapachu alkoholu, więc można na jego bazie stworzyć środek odstraszający. Napełnić butelkę alkoholem na ¾, dodać 50 kropli olejku eterycznego (lawenda, eukaliptus, trawa cytrynowa) i uzupełnić wodą. Przed użyciem dobrze wstrząsnąć. Można stosować na skórę, jeżeli nie występują reakcje alergiczne lub rozpylać w pomieszczeniu, namiocie, w domku na działce.
- Nalewka z piołunu
Inny domowy sposób na komary to nalewka z piołunu. Konieczne jest parzenie korzeni tego gorzkiego zioła (kilka łyżek stołowych) w półtora litra wody. Odstawić na około pół godziny, przecedzić. Następnie smarować swoją twarz i ciało a nie będzie się narażonym na kontakt z komarami i muchami. Podobną nalewkę można również przygotować z rozdrobnionych liści czeremchy lub jarzębiny.
- Maść z czarnego pieprzu
Do słoika wrzucić 6 ziaren czarnego pieprzu (zmielonego), zioło kocimiętki, geranium, lawendy. Wymieszać z dowolnym kremem nawilżającym w stosunku 1: 2. Nanieść produkt na niewielką powierzchnię skóry, aby sprawdzić alergię. Jeśli wszystko jest dobrze, można używać go z przyjemnością dla siebie a z przeciwnym doznaniem dla komarów.
- Aromatyczny dym z ogniska
Kolejny domowy sposób na komary, który można zastosować przy ognisku. Włożyć trochę pokrzywy, gałęzi sosnowych lub szyszek, piołun do węgla. Dym z nich odpędza irytującego wroga. Ponadto można okresowo wrzucać gałęzie jałowca do ognia, zapach jego liści niezawodnie chroni przed komarami. Ponadto można dodać kilka kropel waleriany do ognia lub włożyć tam kawałek kamfory, ich zapachy staną się doskonałymi odtwarzaczami przed krwiopijcami.
Naturalne środki na komary – olejki eteryczne
Olejki eteryczne są doskonałe aby zwalczyć naturalny zapach ciała. Odpowiednie olejki to: goździkowy, anyżowy, pomarańczowy, cedrowy, lawendowy, drzewa herbacianego, geranium, miętowy, tymiankowy. Wystarczy nałożyć kilka kropli na skórę, aby uchronić się przed zainteresowaniem ze strony komarów. Również warto wlać kilka kropli oleju do wody lub na wacik i pozostawić na stole, w taki domowy sposób na komary można wypłoszyć z mieszkania intruzów. Można także takie olejki zastosować w namiocie lub wlać kilka kropel do ognia. Ale zawsze przed zastosowaniem należy sprawdzić, czy nie wystąpi uczulenie.
Dobrą opcją jest zakup gotowych olejków aromatycznych, butelki z takimi olejkami można zabierać ze sobą na łono natury. Mogą być nakładane na skronie, za uszami, na nadgarstki i ramiona, miejsca niechronione przez ubranie. Eksperci ludowi twierdzą, że taki naturalny środek na komary chroni w 90%. A jeśli doszło już do ugryzienia przez komara, olejki pomogą złagodzić podrażnienia i zapobiegną świądowi.
Domowe sposoby na komary w domu
- Lampa zapachowa z olejkami eterycznymi z goździka, anyżu, drzewa herbacianego, bazylii, eukaliptusa. Można je również wkroplić do kominka lub zwilżyć waciki i położyć na parapecie.
- Do bukietów dokładać gałązki rumianku, mięty lub pomidora, ich zapach jest przykry dla komarów.
- Waleriana, olej cedrowy, olej kamforowy, ekstrakt z eukaliptusa, stopniowo odparowujący na łaźni wodnej, lub innym źródle ciepła, pomoże pozbyć się komarów, nawet w dużym pomieszczeniu.
Jak pozbyć się świądu po ugryzieniu komara?
- Ukąszenie należy przetrzeć sodą lub solą, wtedy nie będzie świądu i obrzęku
- Można przyłożyć do miejsca ugryzienia liście babki lancetowatej, mięty lub pietruszki.
- Na ukąszenia można nakładać jogurt, śmietanę lub kefir.
Jak widać, w gospodarstwie domowym dostępnych jest wiele narzędzi, za pomocą, których można szybko i łatwo chronić siebie i swoich bliskich przed komarami. Niezwykłym rezultatem jest zastosowanie olejków eterycznych i ziół o właściwościach odstraszających. Specyficzny zapach jest oceniany przez komary, jako sygnał alarmowy, niebezpieczeństwo. Lista domowych sposobów na komary jest dość obszerna, a każda osoba będzie mogła wybrać odpowiednią dla siebie metodę, przyjemną w zapachu i bezpieczną dla ciała.
Napisz pierwszy komentarz.