Szczoteczka do zębów to jeden z podstawowych artykułów pozwalających na utrzymanie higieny jamy ustnej. Istnieje kilka jej różnych typów zależnie od jej przeznaczenia. Czym jest szczoteczka międzyzębowa? Jakie są korzyści z regularnego stosowania szczoteczki interdentalnej?

Dlaczego trudno oczyścić przestrzenie międzyzebowe?

Garnitur zębów posiada pewne wyjątkowe miejsca, które zasługują na szczególną troskę. Są to przestrzenie międzyzębowe, czyli miejsca znajdujące się pomiędzy powierzchniami stycznymi dwóch sąsiadujących ze sobą zębów. Ograniczają je
także krawędzie brodawek dziąsłowych, które wypełniają te przestrzenie, jeśli dziąsła są w dobrej kondycji.

Wielkość przestrzeni między zębami różni się osobniczo. Zwykle są to miejsca bardzo wąskie i przez to trudno dostępne podczas codziennego mycia zębów. Z uwagi na ich kształt, włosie szczoteczki do zębów nie wymiata dokładnie resztek
pokarmu oraz płytki nazębnej. Efektywne czyszczenie ciasnych przestrzeni międzyzębowych jest zatem znacznie utrudnione.

Dlaczego warto dbać o przestrzenie międzyzębowe?

Miejsca pomiędzy zębami to okolice, w których w ciągu codziennej aktywności osadzają się fragmenty spożytych pokarmów oraz płytka nazębna. Nieusuwane szybko twardnieją, przekształcając się w kamień nazębny oraz stają się siedliskiem
bakterii odpowiadających za powstawanie niekorzystnych zmian w jamie ustnej. Drobnoustroje te w toku przemian metabolicznych wytwarzają kwasy (głównie kwas mlekowy), co odpowiada za demineralizację szkliwa. W ten sposób zęby stają się znacznie osłabione i podatne na szkodliwe działanie bakterii.

Przy braku czyszczenia międzyzębowego, w takim mechanizmie tworzą się ubytki próchnicze, które są często niezauważalne w początkowym stadium. Dodatkowo, takie braki szkliwa zlokalizowane są zwykle sąsiadująco na powierzchniach stycznych dwóch zębów.

Możesz też zobaczyć:  Co na ból głowy - domowe sposoby na ból głowy

Czym najlepiej czyścić przestrzenie między zębami?

Wąskie miejsca znajdujące się między zębami są bardzo trudne do prawidłowego wymycia podczas tradycyjnego szczotkowania zębów. Do mechanicznego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych należy zatem wybrać odpowiedni produkt. Skuteczne usunięcie osadu gwarantuje szczoteczka międzyzębowa. Jest to specjalny rodzaj szczoteczki, który charakteryzuje się specyficzną budową.

Szczoteczka interdentalna posiada długą i wąską główkę z delikatnym włosiem osadzoną na ergonomicznym uchwycie. Pozwala to na dokładne usunięcie resztek jedzenia i miękkiego osadu, dzięki czemu szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy. Regularnie stosowana delikatnie masuje dziąsła i poprawia ich kondycję, minimalizując występowanie stanów zapalnych.

Poznaj szczoteczki międzyzębowe najnowszej generacji i zadbaj o perfekcyjny uśmiech. Sprawdź na https://www.sunstargum.com/pl/produkty/szczoteczki-miedzyzebowe.html

Szczoteczki dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania wielkości główki do indywidualnych potrzeb. Stanowią zatem idealne rozwiązanie alternatywne dla nitkowania zębów.