Otarcia na stopach to problem, z którym spotkał się prawdopodobnie każdy z nas. Najczęściej pojawiają się na piętach, a przyczyną jest zazwyczaj źle dobrane obuwie. Z reguły są to niepoważne rany, jednak nieleczone przysparzają dużo bólu oraz mogą przerodzić się w stan zapalny. Jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzą plastry żelowe na otarcia.

Otarcia – jak sobie z nimi radzić?

Kupując buty (nawet piękne, drogie i firmowe) niestety nie mamy żadnej pewności czy chodzenie w nich po kilku godzinach nie zmieni się w piekący problem. Długotrwałe narażenie skóry na kontakt z szorstką powierzchnią skutkuje zaczerwienieniem i pieczeniem, które z czasem może zmienić się w pęcherz wypełniony płynem limfatycznym. Kiedy nie mamy możliwości zmiany obuwia, często dochodzi do pęknięcia, a co za tym idzie –powstania bolesnej rany.

Na szczęście, większość otarć nie wymaga wizyty u lekarza, możemy je opatrzyć w domowym zaciszu, korzystając z podstawowej apteczki. W idealnej sytuacji, po przemyciu bieżącą wodą oraz zdezynfekowaniu odpowiednim środkiem, można pozostawić ranę bez opatrunku. Warto jednak zastosować specyfik, który przyspieszy proces gojenia i zapobiegnie powstaniu stanu zapalnego – w tym przypadku sprawdzą się preparaty z alantoiną.

Niestety, rzadko kiedy mamy możliwość, aby dać odpocząć podrażnionemu miejscu lub zmienić obuwie na bardziej komfortowe – trudno sobie wyobrazić, że idąc do pracy zamieniamy buty wizytowe czy eleganckie szpilki na klapki lub japonki. Żeby zapewnić sobie maksymalny komfort warto sięgnąć po specjalne plastry na otarcia od butów.

Możesz też zobaczyć:  Jak usunąć pleśń ze ściany ? Domowe sposoby

Plastry żelowe na otarcia – ulżyj sobie w bólu

Zaczerwienienie, pieczenie, łuszczenie się naskórka, bąble z płynem surowiczym – boli na samą myśl, a co dopiero, kiedy jesteśmy zmuszeni nałożyć na to buty. Wśród wielu z nas panuje przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem jest przekłucie pęcherza – niestety, to najszybsza metoda, aby zainfekować ranę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczyć to miejsce, wybierając hydrokoloidowy plaster na otarcia od butów.

Wybór odpowiedniego opatrunku sprawi, że plaster będzie niczym druga skóra. Wybierając plastry żelowe na otarcia od sprawdzonego producenta mamy pewność, że będą one miękkie, elastyczne, dobrze przylegające, ale przede wszystkim zagwarantują dużą ulgę, ochronę przed zabrudzeniem lub zapoceniem rany, a co za tym idzie – stworzą idealne warunki do jak najszybszego jej zagojenia się. A wszystko to dzięki hydrokoloidowej strukturze – w wyniku absorpcji płynu z powstałego pęcherza wytwarza się żelowa „poduszka” ochronna, zmniejszająca ucisk i zapobiegająca pęknięciu bąbla. Zapewnia też skórze odpowiednie warunki do jak najszybszej regeneracji.

Jak stosować plastry na otarcia od butów?

Przede wszystkim należy plastry aplikować w taki sposób, aby zakrywały całą powierzchnię pęcherza. Niektórzy producenci zalecają zdejmować opatrunek na noc, aby skóra mogła oddychać (przyspiesza to proces gojenia). Są jednak na rynku takie plastry na odciski i otarcia, jak DermaPlast, które należy nosić nawet przez kilka dni, aż same zaczną się odklejać. Wszystko ze względu na ich lecznicze właściwości. Warto zaznaczyć, że są wodoodporne, a przede wszystkim pozwalają skórze cały czas oddychać.

Możesz też zobaczyć:  Najbardziej skuteczne i naturalne domowe sposoby na porost włosów

Plastry żelowe na otarcia można stosować nie tyko, gdy uraz już nastąpił. Warto zabezpieczyć swoje stopy wiedząc, że czeka nas długi spacer lub intensywny dzień w jeszcze „nierozchodzonym” obuwiu. Naklejenie opatrunków na miejsca potencjalnie narażone na uścisk zapewni nam bezbolesne „przetrwanie” długich godzin w nowych butach, a także uchroni przed bolesnymi pęcherzami.

Otarcia to nie jedyne urazy na stopach, z którymi przyjdzie nam się zmagać. Warto, żeby w domowej apteczce znalazły się nie tylko plastry na otarcia, ale również żelowe plastry na odciski – wybór plastrów i rozmiarów jest naprawdę szeroki. Lepiej przygotować się na wszelkie ewentualności, by móc iść przed siebie zdecydowanym i komfortowym krokiem.