Przyczyn bólu głowy może być bardzo wiele. W zależności od pochodzenia źródła bólu głowy, istnieją skuteczne sposoby, pozwalające wyeliminować ból. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest zażycie tabletki, której substancja czynna skutecznie wpływa na ograniczenie zjawiska bólu. Najczęściej stosowany ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy, dostępne w postaci licznych produktów farmakologicznych, skutecznie likwidują ognisko bólowe, a jeżeli jest taka potrzeba również stan zapalny i gorączkę. Stosowanie medykamentów powinno być jednak ostatecznością, wdrażaną wtedy, gdy wyczerpiemy naturalne, domowe sposoby na ból głowy. Leki, choć działają szybko, są łatwo dostępne i nie wymagają zachodu, nie powinny być stosowane często oraz w nadmiernej ilości. Warto więc wypróbować, co na ból głowy domowe sposoby mogą zaoferować.

Domowe sposoby na silny ból głowy, dostosowane do źródła dyskomfortu

Aby znaleźć skuteczny sposób na pozbycie się uciążliwego, silnego bólu głowy, warto określić jego przyczynę. Badania naukowe dowodzą istnienia ponad trzystu rodzajów bólu głowy, najczęściej dotykani jesteśmy jednak najpopularniejszymi jego rodzajami, na które znane są skuteczne, domowe sposoby. Wśród silnych bóli głowy można wyróżnić ból migrenowy, urazowy, związany ze zmianą warunków pogodowych, a co za tym idzie ciśnienia atmosferycznego, napięciowy lub alergiczny. Dla każdego rodzaju bólu głowy powstały domowe, sprawdzone sposoby na pozbycie się przykrych dolegliwości. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej, niż przez cztery dni oraz przebiega z dużym nasileniem oraz wysoką temperatura, warto skonsultować się z lekarzem.

Możesz też zobaczyć:  Torbiel w jamie ustnej. Zasady postępowania

Ból głowy – domowe sposoby skuteczne w dolegliwościach

Ból głowy - domowe sposoby skuteczne w dolegliwościach
fot. Ból głowy – domowe sposoby skuteczne w dolegliwościach

Najskuteczniejszym, domowym sposobem na ból głowy jest odpowiednie dotlenienie organizmu. W przypadku, gdy boli głowa, warto wybrać się na spacer. Doskonałym sposobem na ból głowy jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Regularnie wykonywane ćwiczenia pozwalają utrzymać dobrą kondycję organizmu, pozytywnie wpływając na zawartość tlenu we wszystkich komórkach, co ogranicza jednocześnie wystąpienie bólu głowy, spowodowanego niedotlenieniem. Jeżeli nie masz możliwości opuszczenia pomieszczenia, warto koniecznie przewietrzyć. Częste wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy używamy przesuszającego powietrze ogrzewania, jest konieczne nie tylko z punktu widzenia przeciwdziałania bólowi głowy, ale dla układu oddechowego.

Relaks doskonałym sposobem na ból głowy

Jeśli ból głowy może mieć podłoże napięciowe, doskonale poradzi sobie z nim relaks. Najlepsze, sprawdzone metody na ból napięciowy głowy, domowe sposoby ujmują przez pryzmat wyciszenia się, uspokojenia, spokojnego rozleniwienia. Odpoczynek w zaciemnionym, cichym pomieszczeniu, trwający od piętnastu do trzydziestu minut jest doskonałym sposobem na ból głowy, spowodowany stresem, napięciem i natłokiem obowiązków. W przypadku napięciowego bólu głowy sprawdzi się ciepła kąpiel. Większość z nas, podczas dolegliwości bólowych nie toleruje hałasu, dlatego do odpoczynku warto wybrać ciche miejsce, w którym cisza i spokój pozwolą zregenerować się fizycznie. Zdarzają się osoby, które podczas napięciowego bólu głowy lubią słuchać łagodnej, spokojnej muzyki. Doskonałym sposobem na pozbycie się bólu głowy napięciowego jest  ciepła kąpiel. Pomoże również masaż.

Co na ból głowy, domowe sposoby na migrenę

Co na ból głowy, domowe sposoby na migrenę
fot. Co na ból głowy, domowe sposoby na migrenę

Gdy ból głowy jest bardzo silny, pojawiają się zawroty głowy lub nudności, nie jest możliwe normalne funkcjonowanie, prawdopodobnie cierpisz na dolegliwości migrenowe. W przypadku bólu migrenowego, najlepszym, domowym sposobem będzie wyciszenie się i wypoczynek w ciszy i zacienieniu. Doskonałym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu będzie uciskanie skroni w miejscu bólu, po obu stronach twarzy. Oprócz masażu skroni sprawdzi się zastosowanie opaski, która delikatnie uciśnie skronie. Na migrenę warto wypróbować ziołowe napary, które należy wypijać regularnie. Sprawdzonym, domowym środkiem w dolegliwościach jest napar z miłorzębu. Bóle migrenowe są zwykle połączone z nudnościami, aby w porę zminimalizować ich nasilenie, warto zażyć dodatkowo przeciwbólowy środek farmakologiczny. Jeżeli nudności uniemożliwiają przyswojenie tabletki, należy sięgnąć po czopek.

Możesz też zobaczyć:  Starszy pacjent w domu - o czym należy pamiętać?

Kiedy środki farmakologiczne są niewskazane, czyli domowe sposoby na ból głowy w ciąży

Tabletki przeciwbólowe mogą być niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju płodu, dlatego kobietom w ciąży nie poleca się stosować zwłaszcza produktów, zawierających ibuprofen. Bezpieczniejsze będą takie, które zawierają paracetamol, jednak jeżeli jest możliwość, warto najpierw przetestować domowe sposoby. U kobiet w ciąży, na ból głowy najlepszy będzie wypoczynek, spacer lub przewietrzenie pomieszczenia oraz naprzemienne: ciepłe i zimne okłady, powtarzane przez okres dziesięciu minut. Doskonałym sposobem na ból głowy w ciąży będzie przekąska. Ból głowy może być u kobiet w ciąży spowodowany odczuciem głodu, do którego nie należy dopuszczać. Jeżeli sytuacja spowoduje wystąpienie bólu głowy, z pewnością pomoże zdrowa przekąska. Jedz często, małe ilości pokarmów, uwzględniając zdrową dietę oraz pij dużo wody.

Co na ból głowy u dziecka?

domowe sposoby na ból głowy u dziecka
fot. domowe sposoby na ból głowy u dziecka

Ból głowy u dziecka może być spowodowany zbyt długim obsługiwaniem urządzeń elektronicznych, zmęczeniem obowiązkami szkolnymi lub rozwijającą się infekcją. Aby zminimalizować objawy, warto zadbać o przewietrzenie pokoju dziecka, zachęcić je do wypoczynku bez kontaktu z urządzeniami elektronicznymi oraz dopajać, najlepiej wodą. Jeżeli dziecko odczuwa ból głowy w następstwie wielu godzin, spędzonych w szkolnej ławce, można zaproponować mu spacer, lub w ciepłe dni grę w piłkę, badmintona lub przejażdżkę rowerem. Gdy dziecko potrzebuje relaksu, włączmy spokojną muzykę i pozwólmy mu po prostu odpocząć,nawet w ciągu dnia. Chwila beztroskiego odpoczynku może pomóc znakomicie. Jeżeli problem się utrzymuje, zastosujmy zimne okłady.

Odpowiednie nawodnienie kluczem do eliminacji bólu głowy

Ból głowy może pojawić się w wyniku niedostatecznego nawodnienia organizmu. Gdy w ciągu doby przyswajamy zbyt mało płynów, może pojawić się ból głowy. Co zrobić, aby pozbyć się bólu? Sprawdzonym, domowym sposobem jest wypicie co najmniej litr wody z dużą ilością cytryny. Mieszanka pomaga zarówno w przypadku objawów wstępnego odwodnienia, zmian klimatycznych podczas podróży, kiedy bólem głowy reagujemy na zmianę ciśnienia oraz w przypadku, gdy ból głowy spowodowany jest nagromadzeniem toksyn w organizmie. Zła dieta, nadmiar alkoholu lub papierosów, mogą powodować ból głowy, który w tego typu przypadkach najłatwiej zlikwidować, wypijając dużą ilość wody z cytryną. Zdrowa dieta pomoże ograniczyć dolegliwości bólowe, pojawiające się w wyniku nietolerancji pokarmowej. N ból głowy znakomicie działają ziołowe napary, które są łagodne dla żołądka oraz pomocniczo wspomagają pracę wielu narządów.

Możesz też zobaczyć:  Domowe sposoby na śmierdzące buty

Ból głowy, domowe sposoby czy tabletka?

Ból głowy, domowe sposoby czy tabletka?
fot. Ból głowy, domowe sposoby czy tabletka?

Jeżeli ból głowy pojawia się często, trwa powyżej czterech dni i towarzyszą mu inne, niepokojące objawy; kiedy u kobiet w ciąży poza bólem głowy pojawią się obrzęki dłoni i stóp oraz podwyższona temperatura lub nudności, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli jednak ból głowy jest niegroźny, spowodowany czynnikami pogodowymi lub zmęczeniem, najlepsze są domowe sposoby, wykorzystujące naturalne metody przeciwdziałania dolegliwościom bólowym. Duża ilość świeżego powietrza, masaże skóry głowy, karku, ramion, kompresy i okłady oraz nawadnianie, połączone z wypoczynkiem z pewnością wystarczą, aby pozbyć się dyskomfortu. Wypoczynek w ciszy lub spacer na świeżym powietrzu z pewnością poradzą sobie ze zmęczeniem oraz bólem głowy. Relaks oraz pozytywne myślenie działają doskonale na ból głowy, zwłaszcza jeśli dolegliwość wystąpiła z powodu niedostatecznej długości snu. Gdy organizm jest wypoczęty, łatwiej radzi sobie nie tylko z bólem, ale przede wszystkim z eliminacją zagrożeń, takich jak wirusy oraz bakterie. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia bólu głowy, wysypiajmy się co najmniej siedem godzin na dobę, osiem będzie czasem optymalnym. W przypadku dzieci niech będzie to dziesięć, do jedenastu godzin.

W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:

  • „domowe sposoby na ból głowy w ciąży”
  • „domowe sposoby na ból głowy u dziecka”
  • „co na ból głowy domowe sposoby”
  • „domowe sposoby na silny ból głowy”
  • „ból głowy domowe sposoby”
  • „ból napięciowy głowy domowe sposoby”

Źródła powstania tekstu – „Co na ból głowy – domowe sposoby na ból głowy”: