Spis treści:
Każdy z nas lubi sobie czasem pofolgować z jedzeniem- i nie ma w tym nic złego! W końcu dla zachowania równowagi powinniśmy od czasu do czasu pozwolić sobie na małe odstępstwo od codziennej diety. Fastfoody i ciasteczka sprzyjają jednak powstawaniu zaparć, które potrafią spędzić sen z powiek. Jak sobie z nimi szybko poradzić?
Co zjeść na przeczyszczenie? Śliwki!
Mówi się, że najlepiej sprawdzają się stare, znane od wielu lat metody. I tak jest również w tym przypadku! Osławione swym pobudzającym układ pokarmowy działaniem suszone śliwki zawierają:
- znaczną ilość błonnika (w 100g produktu aż 10g), który poprawia perystaltykę jelit
- w skórce znajduje się sorbitol usprawniający rozwój dobrych bakterii jelitowych
Jeśli zatem masz kłopot z wypróżnieniem, sięgnij po kilka suszonych śliwek.
Zjedz również inne owoce
Mimo, że w codziennej diecie powinniśmy postawić raczej na warzywa niż owoce, gdyż te, oprócz wielu witamin, zawierają niestety również dużo cukru, w przypadku zaparć są bardzo dobrym rozwiązaniem. Ich sekret to błonnik. Wybierz truskawki, gruszki lub kiwi.
Jak zaparcia to… kiszonki
Jeśli dopadły cię zaparcia, na twoim talerzu powinny zagościć produkty kiszone. W polskich domach znane są przede wszystkim:
- kapusta kiszona
- ogórki kiszone
Obecnie szerzy się moda na kiszenie, tak naprawdę, czego tylko sobie życzysz. Szczególnie popularne stały się kiszone buraki oraz marchewki. Warzywa poddane procesowi fermentacji zyskują naturalne probiotyki, niezbędne do poprawnej pracy jelit.
Stary, ale skuteczny sposób na przeczyszczenie, czyli nabiał
Na zaparcia skuteczne są również fermentowane produkty mleczne, takie jak: kefir, maślanka czy jogurt. Są one źródłem korzystnych bakterii, które pomogą nam pozbyć się zbędnych produktów z jelit.
Natychmiastowe przeczyszczenie = kawa
Chociaż wśród wielu osób stanowi poranny rytuał na rozbudzenie, sprawdzi się również jako ratunek w zatwardzeniu. Kiedy napój dociera do żołądka, wydzielana jest gastryna- hormon pobudzający perystaltykę układu pokarmowego. Kawę najlepiej spożyć na czczo, jeszcze przed śniadaniem.
Domowy sposób na zaparcia- siemię lniane
Te małe ziarenka potrafią zdziałać cuda. Dzięki zawartości błonnika, przyśpieszą działanie jelit i spowodują szybką wizytę w toalecie. 2 łyżeczki zmielonych ziaren lnu zalej wrzątkiem i przykryj talerzykiem. Parz, aż do uzyskania konsystencji kisielu. Wtedy napój jest gotowy do spożycia.
Król ostropest plamisty
Jeden z najskuteczniejszych środków na poprawienie trawienia to ostropest plamisty. Usprawnia on wątrobę, która może być obciążona przez nasze żywieniowe grzeszki. Możemy napić się naparu z tej rośliny lub wybrać suplementy w tabletkach.
Ruch to podstawa!
Nie od dziś wiadomo, że niska aktywność fizyczna powoduje wiele problemów zdrowotnych. Szybki spacer, lekkie biegi oraz kilka skłonów wspomogą jelita i ułatwią wypróżnienie.
Moc olejku rycynowego
Olejki znane są ze swoich wszechstronnych właściwości. Stosują je głównie kobiety dla poprawy urody i zdrowia. Jest on pomocny także w zaparciach, ponieważ pobudza enzymy z trzustki, co prowadzi do delikatnego podrażnienia naszych jelit, motywując je do pracy. Może jednak powodować pewne skutki uboczne takie jak ból brzucha lub nudności. Jeśli chcesz wypróbować tę metodę, aby pozbyć się zalegającej w jelitach masy, zażyj od 1 do 2 łyżek olejku. Efektów spodziewaj się po ok. 6h od zażycia.
Środki przeczyszczające jako ostateczność
Pewną metodą na zaparcia są leki przeczyszczające. Wizyta w toalecie odbywa się na około 6h po ich zażyciu, co jest jednak czasem przybliżonym i może się on różnic w zależności od danego środka. Dostępne są one w formie tabletek lub kropelek. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ przy zbyt częstym stosowaniu potrafią osłabić naturalna pracę układu pokarmowego i doprowadzić do wielu niedoborów w organizmie.
Najszybsza metoda na przeczyszczenie – lewatywa
Sposobem, przez niektórych uważanym za nieco bardziej drastyczny, lecz równie skutecznym jest lewatywa. Wymaga ona jednak większego zaangażowania. Musimy udać się do apteki, aby zakupić specjalny zestaw składający się z: końcówki do lewatywy, wężyka oraz worku na płyn. Cały zabieg możemy wykonać w domowym zaciszu. Pamiętajmy jednak, że nie jest on wskazany dla każdego i osoby z różnymi chorobami układu pokarmowego powinny upewnić się, czy mogą wykonywać takie praktyki.
Wszyscy czasem miewamy problemy z wypróżnianiem. Powinniśmy jednak na co dzień starać się dbać o to, co spożywamy i trzymać się kilku ważnych zasad:
- Pamiętajmy o wodzie!
Ułatwia ona formowanie stolca, będzie on miał lepszą do wydalenia konsystencję. Wypijajmy nawet do 3 litrów wody dziennie.
- Zrezygnujmy z białego pieczywa oraz słodyczy
Oprócz znikomych wartości odżywczych mają małą zawartość błonnika, co na pewno nie pomoże nam w zaparciach.
- Dobre bakterie dla jelit
Ich źródłem niech będą kiszonki, od czasu do czasu możemy sięgnąć po jogurty, kefiry.
- Nie przejadajmy się i jedzmy powoli
Dla dobrego trawienia ważne jest spożywanie posiłku do momentu, aż poczujemy się nasyceni. Wielu z nas je nadmiernie i często zbyt szybko, co prowadzi co problemów.