Dyskomfort, trudności w rozdrabnianiu pokarmu, uczucie pieczenia w jej obrębie, przy spożyciu ostrych potraw oraz kwaśnych napojów, utrudnione mówienie i przełykanie. Nieprzyjemnych odczuć, związanych z pojawieniem się w ustach afty można by wymieniać wiele. Afta (apthous stomatitis) jest zmianą zapalną, powstałą wewnątrz jamy ustnej. Po czym poznać, że mamy do czynienia z aftą? Kiedy na dziąśle, języku lub w okolicy gardła pojawi się ubytek błony śluzowej, pokryty białym nalotem, natomiast wokół utworzy się zaczerwienienie, świadczące o powstaniu stanu zapalnego, mamy do czynienia z aftą. Czy są domowe sposoby na afty i pleśniawki? Z jakich powodów pojawiają się te uciążliwe objawy?

Co na afty – domowe sposoby

Powodem powstania afty w ustach może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub źle działający system immunologiczny. Afta może powstać również w wyniku uszkodzenia mechanicznego przestrzeni wewnątrzustnej, jak na przykład ugryzienia własnego języka czy tez wewnętrznej strony policzka. Gdy przez dziąsło przebija się ósemka, może ona uszkadzać przestrzeń, która do tej pory nie była wypełniona. W przypadku używania aparatu ortodontycznego uszkodzenia wewnątrz ust zdarzają się regularnie. Jak sobie radzić z aftami? Czy domowe sposoby na afty w jamie ustnej są skuteczne?

Jak leczyć afty? domowymi sposobami

Jeżeli zależy nam na uniknięciu stosowania farmakologicznych metod pozbycia się aft, warto zastosować domowe sposoby leczenia aft. Możliwości mamy wiele, gdyż na afty możemy działać na dwa sposoby. Po pierwsze, zmierzając do likwidacji stanu zapalnego, jaki tworzy się wokół afty, po drugie poprzez leczenie samego owrzodzenia doraźnymi sposobami złagodzenia dyskomfortu i próbą zagojenia rany w ustach. Aby terapia domowymi sposobami przyniosła oczekiwane rezultaty, najlepiej będzie połączyć obydwa sposoby.

Możesz też zobaczyć:  Domowe sposoby na hemoroidy odbytu - ziemniak, miód a może czosnek?

Afty u dzieci – domowe sposoby

domowe sposoby na afty u dzieci
fot. domowe sposoby na afty u dzieci

Afty pojawiają się zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Domowe sposoby na afty u dzieci to przede wszystkim rozwiązania bezpieczne. Jeżeli dziecko jest w wieku szkolnym może stosować większość pomysłów, wymienionych jako domowe sposoby na afty u dorosłego. Jak wygląda pomoc dziecku młodszemu. Czy są domowe sposoby na afty u niemowlaka, który dość często miewa problemy z pleśniawkami w ustach? Najmłodsze dzieci powinny w takim przypadku być pojone herbatką rumiankową, która złagodzi stan zapalny oraz wspomoże gojenie się zmian. Miód jest bezpiecznym środkiem, którym można nacierać afty u małych dzieci. Jeżeli problem nie ustąpi, warto zasięgnąć porady lekarza.

SOS na afty, czyli szybki domowy sposób

SOS na afty, czyli szybki domowy sposób
fot. SOS na afty, czyli szybki domowy sposób

Aby natychmiastowo zadziałać na dyskomfort, spowodowany aftą, należy przygotować domowym sposobem maść, którą będziemy nacierać uszkodzone przestrzenie jamy ustnej. Olej  kokosowy, który działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo samodzielnie nie stanowi produktu o odpowiedniej konsystencji, aby móc potraktować go jako maść wewnątrz jamy ustnej. Jeżeli zmieszamy go z woskiem, uzyskamy doskonałą, zwartą masę, która nie spłynie z afty. Przygotowana mieszankę należy nakładać na aftę czystymi dłońmi lub patyczkiem kosmetycznym kilka razy w ciągu doby. Czy domowe sposoby na afty na dziąśle są skuteczne? Aby przyniosły spodziewany efekt, muszą być stosowane regularnie, najlepiej kilka z nich jednocześnie oraz co ważne, warto ograniczyć przyczynę powstania afty.

Czy jest coś na afty domowe sposoby, o szybkim działaniu?

Jednym ze skutecznych, domowych sposobów na pozbycie się afty jest miód. Wybierając miód, który doskonale wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wielu układów organizmu, warto wybierać miód organiczny, pochodzący ze sprawdzonych, pewnych źródeł. Miód powinien być nakładany bezpośrednio na aftę, kilka razy dziennie, w tym przed snem. Podczas snu zdolności regeneracyjne błony śluzowej jamy ustnej są zdecydowanie większe, może odpocząć od ciągłego ruchu w dzień. Stosowanie okładów z miodu można połączyć z płukankami, wspomagającymi leczenie aft. Czym płukać usta, aby wspomóc pozbycie się aft?

Możesz też zobaczyć:  Coś na zgagę, domowe sposoby na zgagę - cytryna/soda

Likwidowanie stanu zapalnego

Aby zlikwidować stan zapalny w jamie ustnej, pojawiający się na granicy afty, warto wykorzystać leczniczą moc ziół i produktów, które obecne są w każdej kuchni. Poza okładaniem uszkodzonej przestrzeni samodzielnie przygotowaną maścią z oleju kokosowego lub miodem, warto regularnie stosować płukanki. Płukanie jamy ustnej należy powtarzać regularnie, kilka razy w ciągu doby. Domowe sposoby na afty na języku to przede wszystkim płukanki. Doskonale działa płukanka z rumianku. Napar, sporządzony z suszonego rumianku doskonale wpływa na regenerację, likwidację stanu zapalnego oraz złagodzenie bólu w obrębie afty. Płukankę najlepiej stosować minimum dwa razy na dobę. Podobnie działa szałwia, która posiada właściwości bakteriobójcze. Napar z szałwii znakomicie odkaża przestrzeń w jamie ustnej oraz minimalizuje ryzyko rozprzestrzenienia się stanu zapalnego.

Domowe sposoby na afty pleśniawki - jak radzić sobie z bólem
fot. Domowe sposoby na afty pleśniawki – jak radzić sobie z bólem

Domowe sposoby na afty pleśniawki – jak radzić sobie z bólem

Stosowanym  od dawna sposobem uśmierzania bólu było użycie olejku goździkowego. W połączeniu z oliwą tworzy on mieszankę o odpowiedniej konsystencji, którą należy nakładać bezpośrednio na aftę, przytrzymując przez kilka minut w miejscu jej pojawienia się. Czy domowe sposoby na afty na wardze rzeczywiście pomogą pozbyć się bólu? Przed zastosowaniem maści z olejku goździkowego, warto wykonać płukanie jamy ustnej, aby odkazić jej przestrzeń. Skuteczność zwiększy też użycie higienicznych wacików lub patyczków, które pozwolą zaaplikować mieszankę bez narażenia na zarazki, obecne na dłoniach. Przy pojawieniu się aft i w procesie leczenia domowymi sposobami, warto unikać twardych produktów spożywczych, mogących dodatkowo podrażnić aftę. Należy spożywać dużo pokarmów płynnych.

Gdy w kuchni nie mamy potrzebnych produktów?

Kiedy afta pojawi się w najmniej spodziewanym momencie i nie posiadamy składników, z których można by stworzyć coś, co pomoże na owrzodzenie, można przygotować najprostszą, a jednocześnie skuteczna płukankę, którą potraktujemy jako pierwsza pomoc na afty. Jako domowe sposoby na afty w gardle, płukanka jest niezastąpiona. Wystarczy wymieszać sól z ciepłą wodą i taką mieszanką płukać jamę ustną ze szczególnym uwzględnieniem miejsca powstania afty. Taki sposób, najprostszy może znakomicie się sprawdzić i zadziwić skutecznością. Ważna będzie regularność, jedno płukanie nie wystarczy, aby osiągnąć efekt. W każdej szafce kuchennej jest soda oczyszczona i proszek do pieczenia. Jeżeli posiadamy te składniki, możemy wymieszać je i zastosować na aftę.

Możesz też zobaczyć:  Jak szybko wyleczyc dne moczanową domowymi sposobami?

Czego możemy spróbować w leczeniu aft domowymi sposobami?

Aloes, działający znakomicie na pracę całego organizmu stanie się doskonałym sposobem na ukojenie stanu zapalnego w obrębie afty. Najlepiej przygotować płukankę do ust z soku aloesowego, jeżeli posiadamy te roślinę w doniczce, możemy przygotować wywar z jej liścia lub spróbować przyłożyć jego wewnętrzną część do miejsca powstania afty. Działanie antybakteryjne wykazuje cebula. Jeżeli będziemy przykładać plaster cebuli we wnętrzu ust do miejsca, w którym wystąpiła afta, znakomicie zadbamy o poprawę stanu wewnątrz jamy ustnej. Można użyć również syropu, sporządzonego z cebuli, którym należy przemywać podrażnione miejsce.

Leczenie aft jest procesem długotrwałym, zwłaszcza jeśli pragniemy uniknąć stosowania produktów, dostępnych w aptekach. Aby pozbyć się afty, trzeba będzie poświęcić nieco ponad tydzień. Szybkość gojenia się zależy od wielu, indywidualnych czynników oraz przyczyny pojawienia się zmiany. Afty maja tendencję do nawrotów, dlatego warto dbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz profilaktycznie stosować naturalna płukankę odkażającą. U dzieci afty bywają bardzo bolesne, dlatego w niektórych przypadkach warto podać środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, najlepiej w aerozolu, o działaniu miejscowym. Jeżeli afty tworzą się z powodu aparatu na zębach, warto zasugerować ortodoncie przycięcie wystających w okolice dziąseł elementów, które podczas codziennych posiłków mogą zacząć podrażniać dziąsła, co będzie prowadziło do powstawania aft.


W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:

 • „domowe sposoby na afty w jamie ustnej”
 • „domowe sposoby na afty u dzieci”
 • „co na afty domowe sposoby”
 • „domowe sposoby na afty na dziąśle”
 • „domowe sposoby na afty na języku”
 • „domowe sposoby na afty i pleśniawki”
 • „coś na afty domowe sposoby”
 • „domowe sposoby na afty u dorosłego”
 • „domowe sposoby na afty na wardze”
 • „domowe sposoby na afty na ustach”
 • „domowe sposoby na afty w gardle”
 • „domowe sposoby na afty na dziąsłach”
 • „domowe sposoby leczenia afty”

Źródła powstania tekstu – „Domowe sposoby na afty w jamie ustnej/języku/wardze/gardle”: