Kiedy można mówić o wystąpieniu biegunki i czym właściwie jest spowodowana? Biegunka ma miejsce wtedy, gdy częstotliwość oddawania stolca w ciągu doby jest większa, niż trzy razy. Kiedy więc korzystasz z toalety częściej, niż trzy razy w ciągu doby, a konsystencja stolca jest rzadka, z dużą pewnością możesz mówić o pojawieniu się biegunki. Poza objawami, związanymi z nieprawidłowością pracy jelit, często pojawia się ból brzucha, wymioty, a nawet podwyższona temperatura ciała. Jeżeli objawy występują jednocześnie, prawdopodobnie złapałeś popularnie określaną jelitówkę, czyli zapalenie żołądkowo – jelitowe. Co może powodować anomalie funkcjonowania układu pokarmowego? Najczęstszą przyczyną biegunki są wirusy, wywołujące nieprawidłowości w działaniu jelit. Problem może pojawić się również w sytuacji, gdy w wyniku spożycia nieświeżego lub ciężkostrawnego posiłku, układ pokarmowy napotyka trudności w jego prawidłowym trawieniu.

Najprostsze, domowe sposoby na rozwolnienie

domowe sposoby na rozwolnienie
fot. domowe sposoby na rozwolnienie

Aby w domowych warunkach poradzić sobie z biegunką, należy po pierwsze nie narażać jelit na dodatkowe trudności oraz pozwolić im powrócić do prawidłowej pracy. Odpowiednia dieta będzie w tym przypadku najważniejszym elementem skutecznej terapii. Gdy męczy Cię biegunka, Twój organizm może łatwo ulec odwodnieniu. Szczególna uwagę należy zwrócić na prawidłowy bilans płynów u dzieci i osób starszych. Domowe sposoby leczenia biegunki u dzieci przede wszystkim muszą rozpocząć się od częstego nawadniania. Niech dziecko wypija małe porcje płynu, lecz często. W przypadku seniorów, warto przypilnować, czy płyn został przyjęty, samo przygotowanie napoju nie oznacza, że starsza osoba wypije napar.

Co jeść przy rozwolnieniu?

Posiłki przy rozwolnieniu powinny być dosyć częste i niezbyt obfite. Podczas biegunki należy jeść co najmniej pięć razy dziennie, małe ilości, łatwostrawnych pokarmów. Przy biegunce unikaj błonnika, który zawarty jest w surowych warzywach, owocach oraz w pełnoziarnistym pieczywie. Unikaj też smażonych, tłustych potraw, kawy i alkoholu. Mleko nie zadziała pozytywnie na odbudowę prawidłowej pracy jelit. Spożywaj białe pieczywo, lekkostrawne produkty typu ryż i kaszę jęczmienną. Kleik ryżowy znakomicie się wchłania, tworząc w układzie pokarmowym warstwę ochronną, wspomagającą regenerację jego czynności. Znakomicie sprawdzi się marchwianka, czyli delikatna zupa z gotowaną marchewką. Można dodać do niej ryż.

Możesz też zobaczyć:  Jakie domowe sposoby pozwolą na skuteczną walkę z odciskami?

Domowe sposoby na biegunkę u dzieci

Dzieci przede wszystkim powinny spożywać lekkostrawne produkty, wspomagające leczenie biegunki. Nie warto podawać dziecku normalnie wchłanianych porcji posiłków, ale zadbać o częste karmienie w niewielkich ilościach. To samo dotyczy napojów. Przy biegunce warto unikać świeżych soków, zwłaszcza przecierowych. Lepiej podać napar ziołowy lub herbatę. Dzieci, lubiące słodkie potrawy i napoje, z pewnością ucieszą się, gdyż cukier doskonale wpływa na ograniczenie objawów biegunki. Domowe sposoby na biegunkę u dwulatka i starszego dziecka można z powodzeniem połączyć z podaniem dziecku czekolady i kakao. Kakao najlepiej zadziała, przyrządzone na wodzie, natomiast czekolada powinna być gorzka, z dużą zawartością kakao.

Gorzka czekolada świetnym domowym sposobem na biegunkę

Gorzka czekolada świetnym domowym sposobem na biegunkę
fot. Gorzka czekolada świetnym domowym sposobem na biegunkę

Nie tylko u dzieci gorzka czekolada sprawdzi się doskonale przy biegunce. Domowe sposoby na biegunkę w ciąży muszą być bezpieczne dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Gorzka czekolada sprawdzi się w tym przypadku stuprocentowo. Dobrze zadziała również kompot, przygotowany z jabłek. Koniecznie należy nie pozbywać się skórek owoców. Czy da się zastosować jakieś domowe sposoby na biegunkę u niemowlaka? W przypadku najmłodszych dzieci biegunka pojawia się co najmniej raz. Spowodowana może być rotawirusami oraz niestrawnością po spożyciu jakiegoś pokarmu. Aby zminimalizować jej przebieg, podawaj dziecku często napoje. Dla maluszka odpowiednia przy biegunce będzie herbatka rumiankowa. Nie dopuść do odwodnienia organizmu dziecka. Jeśli biegunka utrzymuje się, a jej objawy łączą się z wymiotami i gorączką, nie czekaj z wizyta u lekarza. Suchość ust, drżenie mięśni, pragnienie są już objawami odwodnienia.

Możesz też zobaczyć:  Jak dbać o zlewozmywak, aby służył przez lata? Domowe sposoby, które warto poznać

Lecznicza moc ziół – sposoby na biegunkę

Lecznicza moc ziół - sposoby na biegunkę
fot. Lecznicza moc ziół – sposoby na biegunkę

Zioła wspomagają leczenie wielu schorzeń. Składniki, zawarte w występujących w naturze roślinach, od wieków wspomagały walkę z chorobami. W przypadku biegunki, warto sięgnąć po miętę, która działa rozkurczowo, eliminując tym samym ból w okolicy brzucha. Świetnie sprawdzi się rumianek, z którego napar powinno się pić co najmniej trzy razy dziennie. Dawniej stosowana koniczyna polna to wciąż znakomity sposób na biegunkę. Napar z koniczyny polnej nie ustępuje skutecznością kolendrze, która znakomicie poradzi sobie z objawami biegunki.

Domowe sposoby na biegunkę z wykorzystaniem naturalnych składników

Występujące w naturze skarby znakomicie sprawdzają się w eliminacji trudności zdrowotnych. Biegunka nie będzie się utrzymywała, jeżeli w lekkiej diecie uwzględnisz borówki. Spożywane w formie surowych owoców lub suszonych, borówki znakomicie działają na pracę jelit. Najbardziej odpowiedni przy biegunce będzie napar z borówek, który należy pić regularnie. Czarna jagoda, będąca odmianą borówki będzie w przebiegu biegunki nieoceniona. Napar z jagody leśnej jest wyjątkowo skuteczny w eliminacji objawów biegunki. Skutecznym, domowym sposobem na biegunkę jest wykorzystanie aronii w diecie. Podobnie, jak w przypadku borówki aronię można spożywać w formie surowej, suszonej lub w formie wywaru. Sprawdzi się również sok z aronii. Jeżeli nie masz w domu świeżych owoców, sięgnij po dżem owocowy. W przypadku owoców jagodowych, nawet w takiej formie nie zaszkodzą w przebiegu biegunki, mogąc jedynie pomóc.

Domowe sposoby leczenia biegunki u dzieci

domowe sposoby na biegunke u dzieci
fot. domowe sposoby na biegunke u dzieci

Biegunka u dzieci wiąże się z reguły ze spadkiem aktywności oraz niechęcią do wchłaniania płynów i pokarmów stałych. Jak zachęcić dziecko, aby domowymi sposobami pozbyć się objawów rozwolnienia? Postaraj się przygotować dla dziecka małe posiłki w atrakcyjnej formie, które wizualnie zachęcą do spróbowania. Warto tez skorzystać z własnej kreatywności, układając ciekawą historyjkę na temat wymyślonej postaci, która po zjedzeniu konkretnej potrawy zdecydowanie poczuła się lepiej. Spróbuj wykorzystać preferencje smakowe dziecka. Jeśli na co dzień unikasz słodyczy w jego diecie, tym razem zrób wyjątek – czekolada doda mu energii oraz pozytywnie zadziała na układ pokarmowy.

Możesz też zobaczyć:  Czy miód jest zdrowy?

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy biegunce?

Zakażenie wirusowe, będące powodem biegunki, może mieć ostry przebieg zwłaszcza u dzieci lub osób w podeszłym wieku. Jeżeli biegunka jest spowodowana bakterią, obecną w przewodzie pokarmowym, konieczne będzie wdrożenie leczenie antybiotykiem. Niepokoić mogą objawy biegunki, utrzymujące się dłużej, niż dziesięć dni. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza. Powodem wizyty u specjalisty powinno być również zaobserwowanie krwi lub śluzu w rzadkim stolcu. Nie warto czekać z odwiedzeniem lekarza, jeżeli zachodzi obawa przed odwodnieniem. W przypadku nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego u niemowląt i małych dzieci, należy udać się do lekarza w przypadku jakiejkolwiek, niepokojącej sytuacji. W organizmie dziecka łatwo o odwodnienie lub inne następstwa biegunki, które wymagają pomocy medycznej. Nie warto bagatelizować wysokiej temperatury ciała oraz niepokojącego zachowania się dziecka. Jeżeli biegunka z wymiotami trwają dłużej  niż dobę, a dziecko podawane płyny oraz posiłki stałe nie wchłaniają się, warto skorzystać z porady lekarza. Domowe sposoby na biegunkę wymagają systematyczności w stosowaniu. Aby uniknąć stosowania lekarstw, należy korzystać z nich regularnie i często. Przy biegunce ważny jest spokój i pozytywne nastawienie do rozwiązania problemu. Stres jest w tym przypadku złym doradcą. Sposobem na odzyskanie sprawności jelit jest unikanie napięcia, spowodowanego stresującymi sytuacjami w pracy lub życiu prywatnym. Jeżeli będziesz stosował domowe sposoby na biegunkę, a stres będzie rządził organizmem, biegunka nie ustąpi. Przede wszystkim więc spokój i lekkostrawna, antybiegunkowa dieta.


W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:

  • „domowe sposoby na biegunkę u dziecka”
  • „domowe sposoby na rozwolnienie”
  • „domowe sposoby na biegunkę w ciąży”
  • „domowe sposoby na biegunkę u niemowlaka”
  • „domowe sposoby na biegunkę u 2 latka”
  • „domowe sposoby leczenia biegunki u dzieci”

Źródła powstania tekstu – „Domowe sposoby na biegunkę/rozwolnienie”: