Odciski na stopach powstają w wyniku stałego nacisku albo tarcia. Nasza skóra uruchamia mechanizmy obronne i wytwarza komórki warstwy rogowej. Wraz z upływem czasu elementy te narastają doprowadzając do wytworzenia stwardniałej powierzchni. Taka sytuacja po pewnym czasie przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych. Dzieje się tak, gdyż pod odciskiem tworzy się stan zapalny.

Rodzaje odcisków

Odciski mogą występować w postaci modzeli oraz nagniotków. Jaka jest między nimi różnica?

Modzele to duże zmiany charakteryzujące się żółtawym zabarwieniem. Co więcej, są miękkie. Skóra wokół nich jest najczęściej zaczerwieniona. Są one bardzo bolesne. Kobiety, które noszą buty na wysokich obcasach narażają się na ukształtowanie się modzeli na śródstopiu.

Innym rodzajem odcisków są nagnioty. W odróżnieniu od pierwszych są małe. Są to punkty tworzące się na palcach stóp. Można je rozpoznać po rdzeniu wrastającym w skórę. Powoduje to ucisk zakończeń nerwowych umiejscowionych pod nagniotem. Jest to bardzo nieprzyjemne, gdyż przyczynia się do powstania niezwykle ostrego bólu.

co zrobić z odciskiem
fot. Co zrobić z uporczywym odciskiem na palcach dłoni ?

Jak postępować, żeby uniknąć odcisków?

Najczęstszym działaniem prowadzącym do powstania odcisków jest noszenie niewygodnego obuwia. Do takiego stanu prowadzą zarówno zbyt ciasne, ja i za luźne buty. Ten problem najczęściej dotyka kobiet. Co więcej, schorzenie pojawia się także u ludzi z nadwagą. Podkreślić należy również fakt, że odciski mogą powstawać także w wyniku innych nieprawidłowości wśród których wymienia się płaskostopie, wysokie podbicie, za długą kość śródstopia. Wiadomo, że lepiej zapobiegając niż leczyć, dlatego warto już teraz zadbać o stopy i ochronić się przed odciskami. Najistotniejszą kwestią jest noszenie wygodnych butów. Nie wolno również zapominać o właściwej pielęgnacji stóp.

Możesz też zobaczyć:  Czy domowe sposoby na kleszcze istotnie działają?

Jak szybko pozbyć się odcisków?

Wśród domowych sposobów na odciski na stopach wymienia się codzienne stosowanie kremu nawilżającego. Dzięki temu ochronimy się przed gromadzeniem się stwardniałej skóry. Taki preparat powinien zawierać odpowiednie składniki, a mianowicie oleje roślinne, masło kakaowe, a także mocznik i kwas salicylowy.

Domowe sposoby na odciski na stopach

Jak pozbyć się odcisków? Dobrym sposobem jest złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Do tego celu należy użyć na przykład tarki do stóp. Jednakże przed tym zabiegiem koniecznie trzeba wymoczyć nogi w wodzie z olejkiem eterycznym bądź solą. Jest to istotne, gdyż naskórek może narastać i doprowadzać do kształtowania się modzeli.

domowe sposoby na odciski
fot. Jakie są domowe sposoby na odciski u stóp ?

W przypadku, gdy warstwa naskórka nie jest duża możemy ograniczyć się tylko do wykonania gruboziarnistego peelingu. Kategorycznie nie wolno używać pumeksu, gdyż jest on wylęgarnią bakterii i innych drobnoustrojów.

Domowy sposób na odciski (modzele i nagnioty)

Jaki wyróżnia się jeszcze skuteczny sposób na odciski takie jak modzele oraz nagnioty? W przypadku modzeli można używać frezarki, która chroni przed uszkodzeniem zdrowej skóry. W sytuacji, w której wdaje się stan zapalny i zmiany są dość duże koniecznie trzeba udać się do chirurga bądź podologa. W celu poradzenia sobie z problemem specjalista wykorzysta wiertło (puste w środku). Nie trzeba obawiać się zabiegu, gdyż jest bezbolesny. Wycięcie odcisku pozostawia mały otwór, który należy zabezpieczyć przez przyklejenie plastra. Osoby cierpiące na zaburzenia krążenia oraz cukrzyce nie powinny podejmować próby usunięcia odcisków samodzielnie.

Możesz też zobaczyć:  Co na ból głowy - domowe sposoby na ból głowy

Inne skuteczne sposoby na odciski

Domowe sposoby na odciski na stopach mogą polegać również na wykorzystywaniu okładów z czosnku bądź cytryny. Do tego celu można również zastosować liść aloesu. Opatrunek należy przykleić plastrem do tworzącej się zmiany. Trzeba go zmieniać dwa razy dziennie. Procedurę stosujemy dopóty, dopóki uda nam się usunąć stwardniałe miejsce. Niektórzy sięgają także po sposób bazujący na rozdrobnionej aspirynie. W tym przypadku należy ją rozprowadzić w niewielkiej ilości wody. Uzyskaną mieszankę należy nałożyć na modzel i pozostawić na około 20 minut. Takie działanie przyczyni się do zmiękczenia skóry, którą będziemy mogli łatwo usunąć przy użyciu tarki.

jak szybko pozbyć się odcisków
fot. Czy wiesz jak szybko pozbyć się odcisków na palcach ?

Można także posłużyć się skarpetkami złuszczającymi, które zawierają kwasy roślinne oraz mocznik. Jest to stosunkowo nowa technika walki z odciskami. Powodują one zmiękczanie skóry, co prowadzi do usuwania zrogowaciałego naskórka oraz zgrubień powstałych na naszych stopach.

Dbanie o stopy do skuteczny sposób na odciski

Domowe sposoby na odciski to także odpowiednie pielęgnowanie i dbanie o stopy. W przypadku, gdy zauważymy kształtującą się zmianę niezwłocznie powinniśmy ochronić nogi przed dalszym tarciem oraz naciskiem. W tym celu wykorzystuje się specjalne poduszeczki. Jest to produkt wykonany z silikonu. Istotne jest to, że nie przyczynia się do powstania uczuleń. Pozwala on skórze oddychać. Gdy chcemy usunąć niewielki nagniotek warto zastosować specjalne plastry. W tym celu przykleja się je na kilka dni. Przyczyniają się one do zmiękczania naskórka. Po tym zabiegu odcisk da się łatwo usunąć przy wykorzystaniu pilnika albo tarki.

Możesz też zobaczyć:  Jak stosować peeling do twarzy? Praktyczne wskazówki