Spis treści:
Zgaga, kojarzona z piekącym bólem w okolicy przełyku, już wiele stuleci temu określona została jako pochodna ognia, czyli z łac. pyrosis (od pyros – ogień). Odczucie pieczenia, wywołane cofaniem się do przełyku kwasów żołądkowych jest anomalią w działaniu układu pokarmowego. O ile zgaga pojawia się sporadycznie, możemy zbagatelizować jej objawy, tłumacząc je ciężkostrawnym posiłkiem, o tyle w przypadku częstego problemu występowania zgagi, warto zasięgnąć porady specjalisty. Zgaga może pojawiać się u osób w różnym wieku, zarówno u niemowląt, dzieci, dorosłych oraz osób w podeszłym wieku. Zgaga u najmłodszych występuje dosyć regularnie, nie jest jednak zjawiskiem niepokojącym, a związanym z kształtowaniem się czynności układu pokarmowego oraz pozycja leżącą, w której zwykle przebywają najmłodsze dzieci. Sposoby na zgagę u dziecka to przede wszystkim ustabilizowanie i zmniejszenie tempa spożywanych posiłków oraz utrzymywanie maluszka w pozycji pionowej przez chwilę po spożyciu.
Co na zgagę, domowe sposoby czy medykamenty?
W przypadku gdy zgaga pojawia się sporadycznie, warto wypróbować domowe sposoby, które zminimalizują jej objawy. Produkty, dostępne w aptece bez recepty warto potraktować jako alternatywę w sytuacji, gdy nie mamy możliwości przygotować „lekarstwa” domowym sposobem. Gdy zgaga u osoby dorosłej pojawia się często, może być objawem niepokojącym. Takie schorzenia, jak refluks przełykowo – żołądkowy lub nawet choroby nowotworowe mogą wysyłać sygnały, które niepokoją. Domowe sposoby na zgagę działają najlepiej na zgagę, która pojawia się sporadycznie i nie jest związana z wystąpieniem czynników chorobowych, które wymagają już specjalistycznej kuracji, zleconej przez specjalistę.
Jak sobie radzić na co dzień, czyli domowe sposoby na zgagę i niestrawność?
Najczęstszym powodem zgagi jest dieta, która nie służy prawidłowej pracy układu trawiennego. Jeżeli kwasy cofają się do przełyku, może to świadczyć o trudnościach w trawieniu. Prawdopodobnie zjadłeś potrawę tłustą, smażoną, bogatą w ulepszacze smaku lub konserwanty. Organizm czasami nie radzi sobie z nadmiarem ciężkostrawnych produktów, zwłaszcza jeśli są one „wzbogacone” dużą ilością sztucznych dodatków. Bardzo szkodliwe tłuszcze trans są dla zgagi zaproszeniem. Aby ograniczyć pojawienie się nieprzyjemnego pieczenia, spowodowanego zgagą, warto więc unikać tłustych, ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza smażonych oraz jedzenia typu fast food. Zgagę może powodować również kawa, herbata oraz napoje gazowane. By zminimalizować ryzyko pojawienia się zgagi, warto zastosować lekkostrawna dietę.
Zgaga domowe sposoby, jak nie wywoływać zgagi?
Zgaga jest przeciwnikiem, który już po pojawieniu się stawia nas na straconej pozycji. Zdecydowanie skuteczniejsze od walki z objawami zgagi jest zapobieganie jej pojawieniu się. Poza rezygnacją z tłustych, smażonych potraw oraz mocnej herbaty i kawy warto odstawić alkohol i papierosy. Używki, szkodliwe na wielu płaszczyznach, maja tez wpływ na pojawienie się zgagi. By nie wywoływać zgagi, warto unikać gazowanych napojów, zwłaszcza obficie słodzonych, bogatych w sztuczne dodatki. Niektóre osoby mają problem ze zgagą po spożyciu cytrusów. Aby więc w takiej sytuacji ograniczyć objawy zgagi, warto zminimalizować ich spożycie, w postaci owoców i ich soków, na rzecz owoców i warzyw, posiadających odczyn zasadowy: marchew, buraki, ogórki, rzodkwi.
Skuteczne, domowe sposoby leczenia zgagi
Jeżeli objawy zgagi powracają, warto sięgnąć po naturalne produkty, dostępne w kuchennych szafkach. Sprawdzonym, domowym sposobem na zgagę soda oczyszczona. Wystarczy do szklanki ciepłej wody dodać pół łyżeczki sody, taki napój należy pić w przypadku pojawienia się zgagi. Do mieszanki można dodać kilka kropli soku z cytryny. W tym przypadku cytrus nie będzie szkodliwy, a domowe sposoby na zgagę, cytryna i soda w połączeniu mogą wywołać doskonały efekt, po którym zgaga ustąpi. Jeżeli przyczyna problemu zgagi jest refluks przełykowo – żołądkowy, trzeba będzie zmienić nawyki żywieniowe. Istotne w zapobieganiu objawom zgagi będzie ustalenie stałych pór posiłków, spożywanie ich często i w niewielkich ilościach oraz staranne przeżuwanie pokarmu. Duże porcje, wchłaniane rzadko są niezdrowe dla funkcjonowania całego organizmu.
Ustaw działanie swojego organizmu
Organizm jest mechanizmem, na którego funkcjonowanie można w znacznym stopniu wpłynąć. Jeżeli zaplanujesz stałe pory posiłków, a dieta będzie bogata w lekkostrawne, zdrowe produkty, organizm nie odpowie takimi nieprawidłowościami, jak zgaga. Człowiek, spożywający co najmniej pięć posiłków w ciągu doby nie odczuwa głodu, a to minimalizuje ryzyko spożycia dużej porcji, zbyt dużej dla prawidłowego trawienia. Ważne, by nie podjadać pomiędzy stałymi porami posiłków. Organizm powinien posiadać jasno wyznaczone zasady oraz ustalone pory pracy trawiennej i odpoczynku. Po posiłku pozwól sobie na krótki odpoczynek w pozycji siedzącej. Nie jedz bezpośrednio przed snem. Dla zdrowia organizmu najkorzystniejsze będzie unikanie posiłków trzy godziny przed położeniem się spać.
Coś na zgagę domowe sposoby ze spiżarni
Pośród dostępnych w domu produktów, na zgagę najlepsze będą napary ziołowe. Lecznicza moc ziół, znana od dawna, w swoich zasobach oferuje rośliny, które wspomagają pracę układu pokarmowego oraz niwelują objawy zgagi. Najlepszym sposobem ich zastosowania będzie ziołowy napar. Przy objawach zgagi pomocny okaże się koper włoski, kmin, rdest, kardamon, anyż oraz korzeń imbiru. Imbir, polecany przy nudnościach, również w ciąży, będzie bezpieczny dla przyszłych mam. w przypadku objawów zgagi należy przygotować napar z utartego korzenia imbiru,zaparzonego we wrzątku przez dziesięć minut. Podobnie można wykorzystać wymienione powyżej zioła. napary ziołowe doskonale wpłyną na prawidłową pracę układu pokarmowego.
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Kobiety w ciąży, mające częste problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, mogą uskarżać się na nieprzyjemne objawy zgagi. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto często sięgać po imbir w diecie. Napar z imbiru znakomicie wpłynie na zgagę oraz poranne nudności. W ciąży nie należy się objadać. Nie doprowadzaj do odczucia głodu, aby koniecznym nie stało się nadrabianie ilością pokarmu. Małe porcje, regularnie wchłaniane to najlepszy sposób na zdrowe odżywianie zarówno dla przyszłej mamy, jak i maluszka. Z objawami zgagi doskonale walczy się poprzez ruch na świeżym powietrzu. Nie ćwicz bezpośrednio po posiłku, starając się dbać o spokojne wchłonięcie składników odżywczych. Zorientuj się, jakie ćwiczenia możesz wykonywać, często spaceruj. Pamiętaj, aby będąc w ciąży unikać kofeiny i alkoholu, które są bezpośrednim zagrożeniem dla dziecka, a zgaga może być ich „objawem ubocznym”.
Poznaj działanie własnego organizmu i wpływaj na nie
Kiedy zrozumiesz, jakie potrawy lub zachowania mogą powodować zgagę, z pewnością będziesz mógł złagodzić jej objawy. Jeżeli zgaga pojawia się po wypiciu mocnej kawy, najlepszym sposobem będzie eliminacja tego produktu z diety. Kawę doskonale zastąpi czarna herbata lub yerba mate. W przypadku, gdy zgaga pojawia się po wysiłku fizycznym, warto ograniczyć kaloryczne, tłuste potrawy, spożywane przed zajęciami sportowymi. Sterowanie pracą układu pokarmowego poprzez dobór diety, która nie wpływa na niepotrzebne obciążenie układu trawiennego, jest najlepszym, co możemy zrobić dla swojego organizmu. Domowe sposoby na zgagę i refluks to przede wszystkim świadome podejście do diety i aktywności fizycznej. Objawy, które pojawiają się w wyniku spożycia produktów, które dla żołądka są trudne do strawienia, mogą zostać wyeliminowane unikaniem lub znacznym ograniczeniem takich produktów spożywczych. Może wystarczy ograniczyć spożywanie pewnych pokarmów, na rzecz łatwiejszych do strawienia? Nie zapominajmy o połączeniu diety z aktywnością. Zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta, czas na odpoczynek i aktywność sportową pozytywnie wpłynie na kondycję całego organizmu.
W powyższym artykule starałam się odpowiedzieć na nurtujące was pytania:
- „domowe sposoby na zgagę w ciąży”
- „domowe sposoby na zgagę soda”
- „domowe sposoby na zgagę i refluks”
- „domowe sposoby na zgagę cytryna”
- „coś na zgagę domowe sposoby”
- „domowe sposoby na zgagę i niestrawność”
- „domowe sposoby leczenia zgagi”
- „zgaga domowe sposoby”
Źródła powstania tekstu – „Coś na zgagę, domowe sposoby na zgagę – cytryna/soda”:
Napisz pierwszy komentarz.